Rankingi

Henning Mankell: Najlepsze powieści

Świat obiegła smutna wiadomość o śmierci Henninga Mankella. Szwedzki pisarz pozostawił po sobie bogatą spuściznę. Przypominamy najpopularniejsze, najciekawsze pozycje w dorobku zmarłego autora.

Biała Lwica

biała lwica

Jeden z najsłynniejszych kryminałów Mankella. Czy najlepszy – tu zdania są podzielone. Niemniej, autor połączył tu rasową intrygę kryminalną z rozpędem thrillera. Rok 1992, w RPA grupa fanatyków przygotowuje atak na Nelsona Mandelę i demokrację w ogóle. Z kolei w Szwecji Kurt Wallander zajmuje się zaginięciem pewnej agentki nieruchomości. Co łączy te diwe pozornie różne sprawy?…

Morderca bez twarzy

morderca_bez_twarzy

Wejście smoka, czyli pierwszy występ Wallandera. Poznajemy bohatera w paskudnym momencie – rozstał się z żoną, córka pragnie o nim zapomnieć. Sam policjant zaś brnie w alkoholowy cug. Pozostaje przy tym miłośnikiem dobrego jedzenia i opery, tak dla kontrastu. Na horyzoncie pojawia się sprawa morderstwa dwójki staruszków, która potrząśnie policjantem. To właśnie ta książka ukonstytuowała wizerunek Mankella jako pisarza kryminałów ze społecznym komentarzem w tle.

Mężczyzna, który się uśmiechał

mężczyzna

Czwarty tom przygód Kurta Wallandera. Generalnie przygody policjanta z Ystad stoją na wysokim poziomie, ale „Mężczyzna, który się uśmiechał” wybija się na tle pozostałych. Wszystko za sprawą osobistego tonu powieści. Zastajemy naszego bohatera w sytuacji, kiedy absolutnie nie chce wracać do zawodu, gdyż w poprzednim tomie pierwszy raz w życiu zabił człowieka. Sama zaś zagadka bardzo porządnie nakręca akcję i prowadzi do nie tak znowu oczywistego finału. Historia śledztwa w sprawie zabójstwa pewnego prawnika, śledztwa, dodajmy, opartego o kilka niejasnych poszlak zwyczajnie wciąga. A perspektywa odmienionego, melancholijnego Wallandera tylko dodaje całej książce ponurego uroku.

Psy z Rygi

psy z Rygi_cov

Rok 1991, czyli tak naprawdę chwilę po upadku Muru Berlińskiego. Kurt Wallander otrzymuje do rozwiązania sprawę porachunków gangsterskich. Na odludnej plaży odnaleziono bowiem dwa trupy łotewskich gangsterów. Morderstwa okazują się wierzchołkiem góry lodowej. „Psy z Rygi” pokazują, jak działa społeczeństwo w stanie chaosu, społeczeństwo, które musi szybko dojrzeć po tym, jak przestał nad nim wisieć bat Związku Radzieckiego.

Powrót nauczyciela tańca

powrot-nauczyciela-tanca-b-iext6813575

Powieść spoza cyklu o Wallanderze. Obsypana nagrodami, uznawana za jedną z najlepszych w dorobku Mankella. „Powrót nauczyciela tańca” opowiada o dwóch policjantach badających sprawę morderstwa emerytowanego oficera służb porządkowych. Na miejscu pozostały ślady przypominające układ taneczny, zaś sama ofiara też nie należała do najnormalniejszych. Wydarzenia zmuszą bohaterów do grzebania w gorzkiej przeszłości Szwecji. Mroczna, gorzka pozycja, pełna dojmującego chłodu.

Kategorie
Rankingi
Hubert Sosnowski

Miłośnik popkultury pod każdą postacią – literacką, muzyczną, filmową, komiksową, grową, serialową. Publikował w „Science Fiction Fantasy i Horror”, „LiteRacjach”, „Playboyu” oraz w portalach internetowych – GRY-Online, Kawernie, Szortalu, Onecie. Od 2014 regularnie pisuje do Dzikiej Bandy. Człowiek sympatyczny, acz nękają go napady wyjątkowo czarnego humoru.

Dodaj komentarz