HBO
Rankingi

Filmy, bez których nie powstałby „Detektyw 2”

Niebawem premiera drugiego sezonu „Detektywa”, z tej okazji wybraliśmy kilka filmów, które warto przypomnieć sobie przed premierowym seansem.

Tym razem Nic Pizzolatto przeniósł akcję z dusznego Południa Stanów do Los Angeles. W Mieście Aniołów, ktoś brutalnie morduje skorumpowanego biznesmena, porzucając jego ciało na autostradzie. Sprawę morderstwa badać będzie detektyw połamanym życiorysie, a okultystyczne elementy wplecione w zabójstwo na pewno nie ułatwią rozwiązania. Tym razem w „Detektywie 2” motywami przewodnimi będą, korupcja, zdrada i to jak wielkie miasto wciąga swoich mieszkańców w bagno… Dlatego też przygotowaliśmy listę filmów, które nie tylko idealnie wprowadzą was w klimat nowego „Detektywa”, ale pokażą czego możemy po serialu się spodziewać.

 

Wielka korupcja, czyli skazani na przegraną

Chinatown reż. Roman Polański

Jeśli mielibyśmy wybrać jeden film, który pokazuje nie tylko ogrom korupcji, ale to, że tak naprawdę nie da się żyć poza układem, bez wątpienia wskazalibyśmy na „Chinatown”. Arcydzieło Romana Polańskiego do dziś wbija w ziemię swoim fatalizmem, ponurą wizją świata i tym jak traktuje ów świat bohaterów. Jeśli „Detektyw 2” choć w miligramie nawiąże do „Chinatown”, możemy o ponury wydźwięk filmu, być spokojni.

Sprawy wewnętrzne reż. Mike Figgis

Film Figgsa nie odcisnął tak wyraźnego piętna na historii kina jak „Chinatown” ale nie zmienia to faktu, iż jest to jedna z najlepszych współczesnych opowieści o skorumpowanym gliniarzu, który zrobi wszystko, aby zataić przed światem swoje brudy. Manipulacje, zabójstwa, gwałty – wszystko w imię wyższej sprawy, czyli własnych interesów.

 

Wielkie miasto i jego mroczne cienie

Żyć i umrzeć w Los Angeles reż. William Friedkin

Przez całe lata był to najpiękniejszy film pokazujący najbrudniejsze oblicze Los Angeles. Opowieść o genialnym fałszerzu pieniędzy i ścigającym go policjancie to tak naprawdę opowieść o mieście które pochłania bezlitośnie swoich mieszkańców, topiąc ich w morzu brudów. Zdjęcia Robbyego Mullera do dziś robią piorunujące wrażenie.

Zakładnik reż. Michael Mann

Jeśli jakikolwiek film zdetronizował „Żyć…” z zaszczytnego pierwszego miejsca w pokazywaniu prawdziwego oblicza Los Angeles, to właśnie „Zakładnik” Michaela Manna. Ten film to tak naprawdę dwugodzinny list miłosny do Miasta Aniołów w którym Mann pokazuje każde oblicze tej metropolii. A pokazuje tak, że film te oglądać można bez końca.

 

Wielka przemiana, czyli nie uciekniesz od siebie

Historia przemocy reż. David Cronenberg

Każdy kiedyś chciał być kimś innym. Miał tak też i Tom vel Joey. Dawno temu był gangsterem i zabójcą. Potem uciekł od rodziny mafijnej, by założyć swoją rodzinę. Ale pewnego dnia przeszłość wraca. A tego co zrobi z nią Tom/Joey nie da się opisać. To trzeba zobaczyć, bo film Cronenberga, to jedno z największych arcydzieł współczesnego noir.

Phoenix reż. Danny Cannon

Film Cannona przeszedł w kinach bez większego echa a szkoda, bo ta wariacja na temat „Gracza” Dostojewskiego, to kawał mocnego i niebanalnego kina noir. Ray Liotta wciela się tu w postać gliniarza, który chce być dobry, tylko na swoje nieszczęście nie potrafi zerwać z dawnym życiem. Pewnego dnia spirala kłamstw, brudów i manipulacji zaciśnie się mu na szyi… A wszystko to opowiedziane jest powoli, niemal sennie, prowadząc widza i bohatera na sam skraj piekła na ziemi.

Kategorie
Rankingi
Robert Ziębiński

Dziennikarz, pisarz. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez ostatnie osiemnaście lat pracował i publikował w takich tytułach jak „Tygodnik Powszechny”, „Gazeta wyborcza”, „Rzeczpospolita”, „Przekrój”, „Newsweek”, „Nowa Fantastyka”. Wydał powieść „Dżentelmen” (2010), krytyczne„13 po 13” (wspólnie z Lechem Kurpiewskim, 2012), pierwszą polską książkę o Stephenie Kingu „Sprzedawca strachu” (2014) „Londyn. Przewodnik Popkulturowy” (2015) i „Wspaniałe życie” (2016) (WAB). Drukował opowiadania m.in. w „Nowej Fantastyce”, w antologiach „17 Szram” (2013), „City 2” (2011).

Dodaj komentarz