Rankingi

Festiwal King on Screen – 5 filmów wybranych przez Stephena Kinga

Brytyjski Instytut Filmowy ogłosił właśnie wydarzenie „Stephen King na ekranie”, ciąg obrazów dedykowanych jednemu z najczęściej adaptowanych pisarzy wszech-czasów. Poniżej prezentujemy wybrane przez autora dzieła wraz z jego komentarzem.

Wydarzenie będzie miało miejsce w BFI Southbank i potrwa od 1 września do 3 października. W trakcie widzowie będą mogli ujrzeć takie klasyki jak choćby Skazani na Shawshank, ale też filmy, które wybrał Stephen King.

NIGHT OF THE DEMON – Noc demona (1957)

„Może to i stara szkoła, ale uwielbiam Noc demona Jacquesa Tourneura, cudowną adaptację Casting the Runes M. R. Jamesa. Tourner był apostołem Vala Lewtona, co oznacza, że groza jest tu przyczajona… aż do samego końca.”

VILLAGE OF THE DAMNED – Wioska przeklętych (1960)

‚W temacie brytyjskiego horroru (wciśniętego w konwencję sf) nie możesz zrobić dużo więcej niż Wioska przeklętych, wyreżyserowaną przez Wolfa Rillę i – podobnie jak Noc demona – nakręconą w pięknej czerni i bieli. To adaptacja The Midwich Cuckoos Johna Wyndhama i George Sanders dokonuje gwiazdorskiej roboty jako wychowawca oddelegowany, by uczyć wyjątkowo nietypowych podopiecznych.”

THE CHANGELING – Odmieniec (1980)

„Jeśłi idzie o nadnaturalny horror, lubię Odmieńca Petera Medaka, w którym występuje George C. Scott w swojej ostatniej wielkiej roli. Nie ma tu potworów wyskakujących z klatki piersiowej; dziecięca piłka spadająca ze schodów wystarczyła, by mnie przerazić.”

THE HITCHER – Autostopowicz (1986)

Autostopowicz to przerażający film drogi sięgający ku korzeniom. Tym, co wyróżnia ten film, poza spektakularną kaskaderką, jest zdumiewający występ Rutgera Hauera jako tajemniczy i niebezpieczny John Ryder. „Skąd pochodzisz? Pyta przerażone dziecko ścigane przez Rydera. „Z Disneylandu”, odpowiada Ryder.”

THE STEPFATHER – Ojczym (1987)

„Skoro już jesteśmy przy przerażających mężczyznach przybywających znikąd, oto Ojczym z Terrym O’Quinnem jako morderczym (acz czarującym) psychopatą poszukującym rodziny, która by go pokochała. Jest tu ten klasyczny moment, kiedy facetowi odbija i mówi „Powiedz, kim jestem tym razem?”, zanim zatłucze swoją żonę telefonem.”

Kategorie
Rankingi
Hubert Sosnowski

Miłośnik popkultury pod każdą postacią - literacką, muzyczną, filmową, komiksową, grową, serialową. Publikował w "Science Fiction Fantasy i Horror", "LiteRacjach", "Playboyu" oraz w portalach internetowych - GRY-Online, Kawernie, Szortalu, Onecie. Od 2014 regularnie pisuje do Dzikiej Bandy. Człowiek sympatyczny, acz nękają go napady wyjątkowo czarnego humoru.

Dodaj komentarz