Rankingi

Dziewczyna z Summit Lake – czyli dziesięć małych miasteczek, które mają swoje tajemnice [ranking]

Niemal nieskalana cywilizacją idylla na uboczu natury, a w niej przerażająca zbrodnia i piętrząca się lawina sekretów. Małe, na pozór spokojne miasteczko stające się areną dramatycznych zmagań bohaterów jest jednym z tych motywów, po które twórcy sięgają najchętniej. Niedawno czytaliśmy o „Dziewczynie z Summit Lake”, choć oczywiście pierwszym miejscem które nasuwa się nam na myśl, jest słynne „Twin Peaks”, z pewnością nie jest jedynym, jakiemu udało się zaistnieć w popkulturze. Przypominamy zatem dziesiątkę innych mieścin, których znakiem firmowym jest fakt, że dzieje się w nich więcej, niż na pierwszy rzut oka mogłoby się wydawać.

 

Silent Hill – seria „Silent Hill” (1999-2016)

silent-hill-2_06

Wyrosłe na gruncie elektronicznej rozgrywki, a inspirowane (choć głównie w przypadku filmowych adaptacji) amerykańską Centralią, której podziemne kopalnie węgla nigdy nie prze stały płonąć, wiecznie spowite mgłą, opustoszałe miejsce wpisało się na stałe w kanon popkultury, owocując nie tylko przerażającą franczyzą gier, ale i dwiema wizytami na srebrnym ekranie.

Wayward Pines – „Miasteczko Wayward Pines” (2014)

waywardpineswelcome

O trylogii Blake’a Croucha zrobiło się głośno już za sprawą kampanii marketingowej, która bardziej lub mniej trafnie usiłowała sugerować nawiązania materiału do słynnego „Twin Peaks”. I choć to nie do końca to samo uczucie jakie towarzyszyło nam przy oglądaniu kultowego serialu Davida Lyncha, to jednak tej szczególnej atmosfery zaszczucia i paranoi nie sposób Wayward Pines (szczególnie w odniesieniu do pierwszego tomu) odmówić.

Summit Lake – „Dziewczyna z Summit Lake” (2016)

dziewczyna-z-summit-lake

Piękny wodospad, z urokliwym widokiem na jezioro i okalające je rzędy letniskowych domków na palach. Perfekcyjne miejsce na wakacje? Przynajmniej do momentu, brutalnego morderstwa świeżo upieczonej studentki prawa, Bekki Eckersley. Kiedy zmagająca się z własną traumą dziennikarka Kelsey Castle otrzymuje zadanie zbadania sprawy, wszystko okazuje się być nie takie, jak na pierwszy rzut oka – policja nabiera wody w usta, komuś ewidentnie zależy na jak najszybszym zamknięciu śledztwa, a gdzieś przecież wciąż czai się nieuchwytny morderca…

Arcadia Bay – „Life is Strange” (2015)

arcadia-bay

Znakomita historia, a przy okazji chyba jeden z najbardziej niedocenionych growych tytułów poprzedniego roku. Nastoletnia Max wraca do rodzinnego miasteczka by podjąć studia w jednej z najlepszych w  kraju szkół artystycznych. Wszystko zaczyna gmatwać się w momencie, kiedy w niecodziennych okolicznościach spotyka przyjaciółkę sprzed lat – a to dopiero wierzchołek góry lodowej mrocznych sekretów,  przerażających wizji i uświadamiania sobie niezwykłych umiejętności manipulacji czasem w jakich posiadanie weszła bohaterka.

Amity Island – „Szczęki” (1974)

jaws

Najpierw był powieściowy bestseller Petera Benchleya, krótko potem jeden z najsłynniejszych filmów Stevena Spielberga , który tylko utwierdził pozycję Amity na liście najbardziej przerażających małych miasteczek. Historia walki z terroryzującym plaże nadmorskiego kurortu rekinem oraz – poniekąd – opieszałością tuszujących tragedię, żądnych zysku władz to dziś prawdziwy klasyk, którego echa możemy dopatrywać się w nieskończonych dokonaniach młodych twórców.

Snowfield – „Odwieczny wróg” (1983)

snowfield

Dwie siostry docierają do położonego w paśmie górskim Snowfield, tylko po to, by z przerażeniem odkryć, że na miejscu nie ma żywej duszy. Co stało się w miasteczku? Kto odpowiada za nagłe zniknięcie mieszkańców? Gratka dla fanów horrorów z domieszką science fiction i jedna z najlepszych książek Deana Koontza, poparta nie do końca udaną filmową adaptacją (1998) z Benem Affleckiem w roli głównej.

Sleepy Hollow – „Legenda o Sennej Kotlinie” (1820)

sleepyhollow1

Wydane po raz pierwszy w Polsce w 1966 roku opowiadanie Washingtona Irvinga zainspirowało Tima Burtona do stworzenia „Jeźdźca bez głowy” z Johnnym Deppem w roli głównej. Historia Ichaboda Crane’a i słynnego upiora pojawiała się w popkulturze niezliczone ilości razy w najróżniejszych konfiguracjach, jak choćby w popularnym obecnie serialu, gdzie niepozorna wioska rozrosła się do całkiem sporych rozmiarów miasta.

Bright Falls – „Alan Wake” (2010)

deerfest_wallpainting

 

Finowie z Remedy nie ukrywali inspiracji dla historii tytułowego pisarza powieści grozy, w dokonaniach Stephena Kinga. Samo Bright Falls, jest miejscem jakby uszytym na miarę powieści mistrza – z pozoru to zwykła, senna mieścina, prawdziwą twarz odsłaniająca zgodnie z nazwą, już po zachodzie słońca. Wszystkiemu winne jest rzecz jasna uśpione gdzieś pod powierzchnią zło, z którym bohater będzie musiał się zmierzyć, by odnaleźć żonę. Warto wspomnieć, że oprócz gry, miasteczko pojawiło się w stanowiącym wstęp do tejże, miniserialu z 2010 roku.

Nonstead – „Miasteczko Nonstead” (2012)

61292-miasteczko-nonstead-marcin-mortka-1

Polacy nie gęsi i własne tajemnicze miejscowości w port folio również mają – w tym najbardziej chyba oczywisty hołd złożony gatunkowi „small town horrorów”, w postaci Nonstead Marcina Mortki. Skrywane przez lata tajemnice, ukradkowe spojrzenia w kierunku przejezdnych, a wreszcie tajemnicze zaginięcia i telefony od samego diabła – no cóż, lepiej nie łapcie gumy w pobliżu tego miasteczka.

Castle Rock – „Martwa strefa”, „Cujo”, „Sklepik z marzeniami”, „Mroczna połowa” (1979-1991)

castle-rock-1-1

O najsłynniejszej miejscowości i zarazem miejscu akcji czterech pełnoprawnych powieści Stephena Kinga mówi się, że jest inspirowane na poły twórczością Lovecrafta, z Durham, rodzinną miejscowością Amerykanina. Jakby nie było, King to niedościgniony geniusz w kreowaniu małomiasteczkowych społeczności w powieściach grozy – a położone pośród gęstych lasów Maine Castle Rock, to prawdziwa kopalnia ich sekretów.

Kategorie
Rankingi
Maciej Bachorski

Rocznik '87. Z usposobienia choleryk-melancholik. Pasjonat staroszkolnych horrorów science fiction w stylu "Obcego", "Cosia" czy "Ukrytego Wymiaru", rockowej/metalowej muzyki i miodowego Jacka Danielsa. Pisze od 2011 roku, głównie opowiadania z szeroko pojętego nurtu fantastyki i publicystykę. Publikował w "Nowej Fantastyce", a także w serwisach "Horror Online", "Szortal" (audiobook "Reguła Rothmana"), "Niedobre Literki" i "film.org.pl". Z "Dziką Bandą" związany od października 2015 roku.
Komentarz
  • kanis
    6 listopada 2016 at 00:16
    Skomentuj

    Film |Odwieczny wróg” jest z 1998 nie jak sugeruje wpis z 1983. Być może chodziło tu o rok wydania powieści ale to można byłoby podkreślić jakoś, bo tak to nie wiadomo do czego podany rok się odnosi – do książki czy do filmu.

  • Dodaj komentarz