Freedom Church
Rankingi

Dziesięć książkowych opowieści o duchach

Historie o duchach to bodaj najpopularniejszy, obok zombie, kierunek w jakim podążają adepci kina grozy. W kinach już od wielu lat mamy pod tym względem urodzaj, graniczący z przesytem – wystarczy wspomnieć choćby „Paranormal Activity”, czy „Obecność”. Ale i pisarze nie zasypują gruszek w popiele – poniżej zestawienie dziesięciu ciekawych opowieści z niematerialnymi bytami w tle.

Nawiedzony – Shirley Jackson

nawiedzony

Wydany w 1959 roku klasyk powieści gotyckiej i zarazem protoplasta wszelakich nawiedzonych domów, na podstawie którego czterdzieści lat później powstał film z Liamem Neesonem. Doktor Montague wraz trójką nieznajomych sobie śmiałków wkracza do owianego złą sławą domu na wzgórzu, w celu zbadania potencjalnych zjawisk paranormalnych. Jak się wkrótce okaże, ścieżka na którą właśnie wkroczyli, może się okazać drogą bez powrotu…

Cienie w Mroku – Michelle Paver

cienie-w-mroku

Fikcyjna zatoka Gruhuken, polarna noc i Spitsbergen, to zestaw jaki angielska pisarka funduje w tej napisanej w formie pamiętnika powieści żyjącemu na skraju ubóstwa Jackowi. Wraz z trójką towarzyszy bohater decyduje się na ostatnią deskę ratunku mogącą poprawić jego byt – wyprawę badawczą na koło podbiegunowe. Wskutek niefortunnego zbiegu okoliczności, Jack  wkrótce pozostanie w owianej złą sławą zatoczce sam – a kiedy dookoła finalnie zapadną nieprzeniknione ciemności, okaże się, że w mroku czai się coś jeszcze…

Lśnienie – Stephen King

lsnienie

Najsłynniejsza bodaj powieść w zestawieniu, uznawana za jeden z najlepszych horrorów w ogóle, wypromowana dodatkowo przez równie znakomity film Kubricka z Jackiem Nicholsonem w roli głównej. Odcięty od świata przez zimową zawieruchę, nawiedzony hotel i stopniowe pogrążanie się w szaleństwie głównego bohatera. Rzecz dla każdego szanującego się fana grozy absolutnie obowiązkowa.

Zygzak – José Carlos Somoza

zygzak

To niekoniecznie klasyczne ghost story i tym samym najbardziej kontrowersyjny wybór do zestawienia – jednak nadnaturalny przeciwnik z jakim przyjdzie sie zmagać bohaterom i wiele wydarzeń zdają się sugerować niejako odwołania do gatunku. W telegraficznym skrócie: grupa naukowców usiłuje otworzyć okno, by spojrzeć w przeszłość. To co przez owo okno się przedostanie, jest najczystszym dowodem na prawdziwość słów Smitha z „Ukrytego Wymiaru”: „łamanie praw fizyki szkodzi”. Pierwszorzędne połączenie sci fi  i horroru Somozy.

Pamiętam Cię  – Yrsa Sigurdardottir

pamietam-cie

Mroźna i niegościnna Islandia stała się gruntem dla niejednego kryminału. Dla skandynawskiej autorki posłużyła w tym wypadku za perfekcyjne tło do stworzenia ścinającej krew na lód powieści. Dwie przeplatające się ze sobą perspektywy narracji, opuszczony dom, wreszcie tajemnicze znalezisko i tragedia z przeszłości rezonująca do dziś – naprawdę, jest się czego bać.

Dom na wzgórzu – Peter James

dom na wzgórzu mała

Najmłodszy reprezentant ghost stories w zestawieniu, biorący na warsztat klasyczny motyw nawiedzonego domostwa. Trzyosobowa rodzina przeprowadza się na wymarzoną wieś, do olbrzymiej georgiańskiej posiadłości. Kiedy wkrótce okaże się, że nie są na miejscu jedynymi lokatorami, jedyną drogą ucieczki przed rodzącym się koszmarem, może okazać się rozwikłanie mrocznych zagadek z przeszłości.

Wyklęty – Graham Masterton

Masterton-wyklety

Masterton to taki twórca, który przez lata dał się poznać jako bezkompromisowy. W „Wyklętym”, uznawanym z jedną z jego najlepszych powieści, bierze się za bary z duchami i demonami w swoim stylu. Historia Johna Trentona, człowieka cierpiącego katusze po utraci miłości swojego życia, który na aukcji nabywa pewien tajemniczy obraz, potrafi skutecznie podnieść ciśnienie. Nie obędzie się też bez kilku co bardziej ociekających posoką scen. Wszystko dokładnie jak na Mastertona przystało.

Korytarzem w mrok – Lois Duncan

Korytarzem w mrok

Klasyka powieści Young Adult. Próbująca otrząsnąć się po utracie ojca, nastoletnia Kit rozpoczyna naukę w Blackwood – mieszczącej się w wiktoriańskiej posiadłości szkole, do której dostają się tylko nieliczni. Kryteria naboru są niejasne, co gorsza następująca po sobie seria niepokojących wypadków wskazuje na to, że rzeczywiście ze złowieszczym miejscem coś jest nie w porządku, a elitarny tryb nauczania może być czymś więcej niż tylko zwykłymi lekcjami. Wraz z trzema przyjaciółkami, dziewczyna postanawia rozwikłać mroczną zagadkę.

Ostatni pasażer – Manel Loureiro

ostatni pasazer

Kiedy wchodzisz na pokład odrestaurowanego, cieszącego się sławą nawiedzonego liniowca, w głowie powinno Ci się zapalić przynajmniej kilka ostrzegawczych lampek. Jeśli podobnie jak Kate, ambitna dziennikarka postanowisz je zignorować – no cóż, może okazać się, że wyobrażenia jakie miałeś o Statkach-Widmach są daleko mniej przerażające, niż zaserwowana przez hiszpańskiego pisarza rzeczywistość.

Cmętarz Zwieżąt – Stephen King

cmetarz zwiezat

Kolejny klasyk Króla grozy. Szczęśliwa rodzina Creedów wprowadza się do nowo zakupionego domu. Lokum wydaje się idylliczne – i zapewne takie byłoby w istocie, gdyby nie fakt, że w niedalekim sąsiedztwie znajduje się miejsce o pradawnej mocy – tak potężnej, że mogącej zwyciężać śmierć. Kiedy więc wkrótce dojdzie do tragedii, głowa rodziny stanie przed najtrudniejszym z wyborów – a jego konsekwencje mogą okazać się gorsze, niż ktokolwiek mógłby przypuszczać. No i ta Zelda…

Kategorie
Rankingi
Maciej Bachorski

Rocznik '87. Z usposobienia choleryk-melancholik. Pasjonat staroszkolnych horrorów science fiction w stylu "Obcego", "Cosia" czy "Ukrytego Wymiaru", rockowej/metalowej muzyki i miodowego Jacka Danielsa. Pisze od 2011 roku, głównie opowiadania z szeroko pojętego nurtu fantastyki i publicystykę. Publikował w "Nowej Fantastyce", a także w serwisach "Horror Online", "Szortal" (audiobook "Reguła Rothmana"), "Niedobre Literki" i "film.org.pl". Z "Dziką Bandą" związany od października 2015 roku.

Dodaj komentarz