Rankingi

Dwa najlepsze skecze Monty Pythona

Każdy miłośnik Monty Pythona ma jakieś ulubione skecze tej grupy. Biorąc pod uwagę, że mówimy o ponad czterdziestu odcinkach programu, kilku filmach i innych okolicznościach przyrody, lista ta może się mocno różnić. Poniżej wybrałem pięć kawałków, które należą do moich faworytów. Nie wiem, czy właśnie te są najlepsze i niekoniecznie są to stricte skecze, a gdybym miał taką możliwość, bez trudu wymieniłbym dużo dłuższą listę, ale mam wymienić tylko pięć, więc równie dobrze mogą to być te. Zresztą i tak jest ich siedem.

Ministerstwo Niemądrych Kroków – dzieckiem w kolebce kto łeb urwał hydrze, ten młody zdusił centaury. Ja w młodości trafiłem do resortu prowadzonego przez Johna Cleese’a i tak mi zostało.

Taniec z Policzkowaniem Rybami – o ile nie mieliście okazji przeżycia dzisiaj solidnego orgazmu (gdyby się okazało, że nie wolno mi użyć słowa „orgazm”, czytajcie ten tekst po dwudziestej trzeciej), będzie to prawdopodobnie najlepiej spędzone piętnaście sekund Waszego dnia. Zrekompensuje Wam to piętnaście sekund poświęcone na czytanie tego wstępu.

„Ostatnia Wieczerza” Michała Anioła – sprawdzałem w Internecie, czy ktoś próbował odtworzyć zapomniane arcydzieło Buonarottiego na podstawie opisu ze skeczu, ale wygląda na to, że poznamy jego wygląd dopiero gdy Watykan otworzy swe archiwa.

Martwa Papuga – nie będę w tym oryginalny; Norweska Błękitna swym pięknym upierzeniem podbiła również moje serce. I to nawet nie ruszając się z drążka.

Historia Żartu – są ludzie, którym trzeba wyjaśniać dowcipy. Na szczęście Monty Python wziął to na siebie i z naukowym zacięciem przybliżył ewolucję humoru na przestrzeni wieków.

Bonus – Mowa pożegnalna Johna Cleese’a na pogrzebie Grahama Chapmana i spotkanie po latach. Kiedyś na pogrzebie kumpla, wkurzyłem się, że nikt nie miał do powiedzenia nic, co by go stosownie uhonorowało. Niezwykle ciekawy człowiek został zredukowany do słoika popiołu i odprowadzony w ciszy. Pythoni nie popełnili tego błędu; chwała im za to, że pokazali, że można to zrobić inaczej.

Kategorie
Rankingi
Jerzy Rzymowski

Jerzy Rzymowski (JeRzy) - redaktor, dziennikarz, okazjonalnie pisarz i tłumacz. Członek Klubu Tfurców. Członek-założyciel Polskiego Towarzystwa Badania Gier. Niegdyś redaktor magazynów „Kruk” i „Magia i Miecz” oraz tygodnika internetowego „GameStar”. Był współscenarzystą cyklu programów dla dzieci „Łowcy przygód” dla TVP1. W latach 2000-2002 współprowadził na antenie Radiostacji audycję „Dzikie Pola”. Jego opowiadania ukazały się m.in. w magazynie „Fenix” (1997) oraz w antologiach „Niech żyje Polska, hura!, t.2” (2006) i „Wizje alternatywne 6” (2007). Obecnie redaktor naczelny miesięcznika „Nowa Fantastyka”.

Dodaj komentarz