The Huffington Post
Rankingi

Carrey w Krakowie, czyli zagraniczne gwiazdy w polskim kinie [ranking]

Hollywoodzkie gwiazdy częściej występują w polskich reklamach (Kevin Specey, Antonio Banderas itp.), niż w polskich filmach, ale… czasami zdarza się, że o nasze produkcje (i koprodukcje) zahaczają.  Do Polski właśnie przyleciał Jim Carrey, który występuje w realizowanym w Krakowie thrillerze „True Crimes” u boku między innymi Christopha Waltza, Agaty Kuleszy i Roberta Więckiewicza. „Tru Crimes” to amerykańsko-polska produkcja, której scenariusz zainspirowała słynna sprawa Krystiana Bali – pisarza, który w powieści „Amok” opisał zabójstwo domniemanego kochanka żony. Zabójstwo, które trzy lata wcześniej popełnił. Reżyserem „True Crimes” jest Grek Alexandros Avranas. Jego ostatni film „Miss Violence” otrzymał Srebrnego Lwa na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Wenecji, a autorem zdjęć jest polski operator filmowy i scenarzysta – Michał Englert. To jednak nie jedyna gwiazda, która przewinęła się przez polskie kino. Carrey zaś nie jest jedynym hollywoodzkim gwiazdorem, który zagrał w ostatniej dekadzie w rodzimej (no prawie) produkcji. Oto reszta.

Aleksandr Domagarow

Domagarow

Dobra, umówmy się – „Bitwa Warszawska” Hoffmana do najlepszych filmów nie należała, ale na pewno była ładnym obrazkiem i sporym wydarzeniem jak na naszą skalę. Do roli Sotnika Kryszkina reżyser ściągnął rosyjskiego gwiazdora, Domagarowa, z którym pracował już przy „Ogniem i mieczem” (tam z kolei aktor wcielił się z Bohuna).

Patrick Wilson

wilson

Aktor wystąpił między innymi w „Watchmen: Strażnicy” i „Prometeuszu”. Do Polski ściągnął go Władysław Pasikowski na potrzeby filmu „Jack Strong”, opowiadającego o polskim szpiegu, Ryszardzie Kuklińskim. Wilson zagrał tam funkcjonariusza CIA, który zajmował się sprawą pułkownika.

Christoph Waltz

waltz
Wprawdzie ostatnio padają zarzuty, że Christoph Waltz zbyt często gra Christopha Waltza – jak choćby w ostatnim Bondzie, jednak wciąż jest wielkim aktorem z nieprzeciętnym talentem – i zagra jedną z głównych ról właśnie w „True Crimes”. Wcześniej zaś zagrał w „Rzezi” Romana Polańskiego.

Oleg Maslennikov

Oleg Maslennikov

Ceniony rosyjski aktor, również wystąpił w „Jacku Strongu” Pasikowskiego. Zagrał tam sowieckiego dowódcę, siejącego grozę Wiktora Kulikowa, z którym pułkownik Kukliński współpracował.

Emmanuelle Seigner

Seigner
Etatowa aktorka i żona Romana Polańskiego („Frantic”, „Gorzkie gody”), w ostatnich latach wystąpiła w dwóch produkcjach polskich reżyserów – „Wenus w futrze” nakręconej przez męża właśnie oraz w „Essential Killing” Skolimowskiego.

Kate Winslet

Winslet
Kate Winslet, gwiazda takich filmów jak „Zakochany bez pamięci” czy „Titanic” wystąpiła także w produkcji Romana Polańskiego, kameralnym ale błyskotliwym obrazie „Rzeź”.

Rutger Hauer

Rutger_Hauer

Wybitny aktor („Łowca Androidów”, „Autostopowicz”) zagrał główną rolę Petera Breugela w „Młynie i Krzyżu”, filmie Lecha Majewskiego. Obraz opowiadał o jednym z najwybitniejszych dzieł malarskiego mistrza – „Drodze krzyżowej”.

F. Murray Abraham

F. Murray Abraham

Co prawda “Bitwa pod Wiedniem” była oparta na włoskim scenariuszu, wyreżyserowana przez Włocha i w zasadzie chyba tylko we Włoszech się podobała, ale pieniądze polskie (czytaj: PUSF) w niej były i polska obsada. A w postać głównego bohatera, ojca D’Aviano wcielił się niegdyś wielki F. Murray Abraham – ten sam który dostał Oscara za rolę Antonio Salieriego w „Amadeuszu” Formana. Znaczy oscarowy aktor w bardzo miernej polsko-włoskiej produkcji.

Crispin Glover

crispin glover

Ociec Marty’ego McFly pojawił się w „Hiszpance” Łukasza Barczyka i jeśli wierzyć plotkom, jego gaża pochłonęła sporą część budżetu. Tak mogło być – w końcu Glover wsławił się tym, że odmówił zagrania w drugiej i trzeciej części „Powrotu do przyszłości” bo płacili za mało…

Michael York

michael york

Brian Roberts z „Kabaretu”, Logan 5  z „Ucieczki Logana” i nieśmiertelny D’Artagnan z lesterowskich adaptacji powieści o muszkieterach. W Polsce pojawił się na zaproszenie Lecha Majewskiego – zagrał w „Młynie i krzyżu”.

Charlotte Rampling

Charlotte Rampling

Gwiazda „Nocnego portiera”, „Żegnaj, laleczko”, czy „Harry Angela” i jedna z najlepszych brytyjskich aktorek – także zagrała u Majewskiego w „Młynie i krzyżu”.

Vincent Gallo

Gallo

Aktor znany m.in. z „Chłopców z Ferajny” i „Arizona Dream” wystąpił w „Essential Killing” Skolimowskiego. Zagrał Mohammeda, głównego bohatera. Rola wyróżniała się brakiem kwestii mówionych i tajemnicą zbudowaną wokół postaci – do końca filmu nie jest wyjaśnione, czy zbiegły więzień był członkiem Al-Kaidy czy przypadkową ofiarą systemu.

Christopher Lambert

Christopher Lambert

Słynny Nieśmiertelny, Beowulf i Raiden w jednej osobie zagrał francuskiego biznesmana w kiepsko przyjętym thrillerze „Kierowca” Jérôme Dassiera. Wraz z Agnieszką Grochowską stworzył duet, który w jedną warszawską noc odkrywa siebie i swoje tajemnice. Niestety w filmie zabrakło jakiegokolwiek napięcia, zapewne dlatego przez ponad cztery lata reżyser skrzętnie ukrywał go przed widownią.

Olivier Gruner

gruner

Etatowy aktor kina klasy B i człowiek, który swego czasu nazywany był spadkobiercą dorobku Van Damme’a i Schwarzeneggera z siłą dynamitu przemknął przez polski (niemal) hit sensacyjny Jarosława Żamojdy „Skorumpowani”, który wyewoluował w serial telewizyjny. Co ciekawe Gruner był jednym z najjaśniejszych punktów obu produkcji.

 

Kategorie
Rankingi
Hubert Sosnowski

Rocznik 1991, zodiakalny bliźniak, który potrafi płynnie przejść od słodkiego lenistwa do nadaktywności – i z powrotem. Z tego tytułu znajduje czas zarówno, na wycieczki w świat filmów, książek, komiksów, gier, larpów i muzyki, rozmaitych hobby, a czasem nawet w otchłań studiów. Publikował, w „Science Fiction Fantasy i Horror”, „LiteRacjach” oraz w portalach internetowych – GRY-Online, Kawernie, Szortalu, Onecie. Od 2014 regularnie pisuje do Dzikiej Bandy.

3 komentarze
 • Bebok
  25 listopada 2015 at 09:47
  Skomentuj

  Baardzo nie kompletna lista a Haley Joe Osment w „Bożej pod szewce”, Sophie Marceau w filmach Żuławskiego, Juliette Binoche w „Podwójne życie Weroniki”, Adrien Brody w „Pianiście” Polańskiego Długo by jeszcze wymieniać…

  • Robert Ziębiński
   Robert Ziębiński
   26 listopada 2015 at 08:31
   Skomentuj

   a czy to było w ostatniej dekadzie?

   • Bebok
    3 grudnia 2015 at 14:28
    Skomentuj

    Ahaaaaaaaaaaaaaaaaaaa! Szkoda ze jeszcze mniejszym druczkiem nie napisali że w ostatniej dekadzie. Tytuł tekstu stanowi co innego.

  Dodaj komentarz