Pentagist
Rankingi

Bestsellerowi mordercy – książki pisane przez zbrodniarzy [ranking]

„Polska odwraca oczy”, zbiór reportaży Justyny Kopińskiej, zawiera wywiad z Anną Trynkiewicz, żoną seryjnego mordercy. Wywiad jest mocny – to nie ulega wątpliwości. Pokazuje też jak myślą ludzie, którzy znajdują się pod wpływem takich osób. Co ciekawe (i przerażające) sami seryjni mordercy (i nie tyko seryjni) też często piszą książki. Przypomnijmy kilka osobliwych i dość koszmarnych przypadków.

Anne Perry

anne-perry-photo-2

Autorka kryminałów, m.in. „Bramy zdrajców” i „Klubu Ognia Piekielnego” w wieku piętnastu lat zabiła… matkę przyjaciółki. Dziewczyny tworzyły nierozłączny duet i na całe dnie uciekały w świat własnej wyobraźni. Gdy rodzice postanowili je rozdzieliść, Anne Perry wraz z przyjaciółką wzięła sprawy we własne ręce. Peter Jackson nakręcił „Niebiańskie istoty” nawiązujące do tych wydarzeń.

Donald „Pee Wee” Gaskins

donald-pee-wee-gaskins

Oskarżony o zabójstwo 8 osób. Przyznał się do zabicia 13. Podejrzewany o znacznie, znacznie więcej. Skazany na śmierć za zabójstwo kolegi z celi. W więzieniu napisał autobiografię „Final Truth: The autobiography of serial killer”.

Jimmy Boyle

JImmy Boyle

W latach ’60 ubiegłego wieku – gangster uważany za jednego z najbrutalniejszych bandytów w Szkocji. Skazany za zabójstwo innego przestępcy, Williama „Babsa” Rooneya. W więzieniu napisał autobiografię „Pain and Confinement: Prison Diaries”, powieść „Hero of the Underworld”. Disney kupił prawa do jego scenariusza „A Stolen Smile” w 2003 roku. W międzyczasie Boyle stał się też znanym rzeźbiarzem.

Danny Rolling

making of

Najbardziej znany seryjny morderca z Florydy od czasu Teda Bundy’ego. Zabił pięcioro studentów w 1990 roku. W więzieniu napisał książkę „The Making of Serial killer” razem z byłą narzeczoną, Sondrą London. Zawierała niepokojące zdjęcia i historie zabójstw.

Sakakibara Seito

Seito Sakakibara

Sakakibara Seito to pseudonim artystyczny człowieka, który zabijał już jako nastolatek – głównie dzieci. Jego biografia, „Zekko”, została wypuszczona bez zgody rodzin ofiar. Bliscy zamordowanych otrzymali jednak egzemplarze wraz z przeprosinami od zabójcy… Seito stwierdził, że zysk z książki przeznaczy na pokrycie „strat cywilnych” tychże rodzin.

Jack Unterweger

unterweger-manipulator-und-charmeur-41-59505546

Morderca, który poszedł w ślady Kuby Rozpruwacza. Został zatrzymany i oskarżony o zabicie kilkunastu prostytutek. W więzieniu napisał też autobiograficzną powieść „Czyściec”, w której dziwnym trafem pominął fakt brutalnego mordu dokonanego na 24-latce. Poddany programowi resocjalizacji. Po wyjściu z więzienia stał się dziennikarzem, reporterem, wręcz celebrytą, lecz wrócił na drogę zbrodni i znów zaczął zabijać. Złapany i ponownie skazany, popełnił samobójstwo.

Carl Panzram

maxresdefault

Morderca 21 osób. Zabijał, rabował, gwałcił. Z uzbieranych pieniędzy, kupił sobie jacht, na który zwabiał kolejne ofiary, które– okradał, wykorzystywał i mordował. Gdy trafił do więzienia, współlokatorzy dali mu straszną szkołę. Podczas jednej z bójek, strażnik więzienny, Henry Lesser, ocalił mu życie. Za namową funkcjonariusza, Panzram zaczął spisywać swe wspomnienia. Zapiski oraz listy zostały opublikowane po kilkudziesięciu latach jako książka „Killer: a journal of murder”.

Kategorie
Rankingi
Hubert Sosnowski

Miłośnik popkultury pod każdą postacią – literacką, muzyczną, filmową, komiksową, grową, serialową. Publikował w „Science Fiction Fantasy i Horror”, „LiteRacjach”, „Playboyu” oraz w portalach internetowych – GRY-Online, Kawernie, Szortalu, Onecie. Od 2014 regularnie pisuje do Dzikiej Bandy. Człowiek sympatyczny, acz nękają go napady wyjątkowo czarnego humoru.

Dodaj komentarz