Rankingi

Atomic Blonde i inne komiksowe twardzielki

W chwili, kiedy Atomic Blonde z boską Charlize Theron ląduje w kinach można spokojnie obstawiać, że widzowie będą poszukiwać przygód podobnych postaci – twardych, przebojowych kobiet, samotniczek stających przeciw całemu światu. Tak się składa, że premierowy film powstał w oparciu o komiks The Coldest City, więc w tym medium poszukajmy odpowiedników.

Czarna Wdowa

Zaczynamy punktem obowiązkowym. Natasha Romanov to jedna z ważniejszych postaci w uniwersum Marvela, a odkąd pojawiła się w filmowej serii o Avengersach sportretowana przez Scarlett Johanson – zna ją cały świat. Piękna, bezwzględna i oddana, a jednocześnie wyszkolona tak, że mimo braku super-mocy, doskonale odnajduje się w świecie herosów.

Silver Sable

Kolejna heroina wprost z Domu Pomysłów. Walczy na miecze, jest strzelcem wyborowym i generalnie – kopie tyłki. Często widywano ją w towarzystwie Spider-Mana. Szaleńczo odważna i nieustępliwa, ale też amoralna – to przede wszystkim najemniczka, która poza okazjonalnymi zrywami heroizmu pracuje dla tych, którzy płacą więcej. Choć w ostatnich komiksach jej rola trochę się zmieniła. Najprawdopodobniej pojawi się w duecie z Black Cat w nadchodzącym filmie Sony – Silver & Black.

Sędzia Cassandra Anderson

W otoczeniu sędziego Dredda nie ma miejsca dla słabych ludzi. I taka nie jest też sędzia Anderson. To, że częściej niż jej partner okazuje ludzkie uczucia, w niczym nie ujmuje sile charakteru. Co więcej, dysponuje parapsychicznymi mocami. Postać cieszyła się na tyle dużą popularnością, że dostała własną serię komiksową (Judge Anderson: Psi Division), a co więcej dostała dosyć znaczącą rolę w filmie Dredd 3D.

Jessica Jones (Alias)

Jessica Jones to główna bohaterka komiksu Alias, którym Bendis pomógł posłać na deski krępujący ruchy twórców Comic Code. Kobieta z problemami, noirowa pani detektyw, która sięgnęła dna, a jednocześnie osoba obdarzona nadludzką siłą. Działa na ulicy, pośród zwykłych ludzi i potrafi brać się za bary z wyjątkowo brudnymi, niewdzięcznymi sprawami. Jej popularność zwiększyła się jeszcze po premierze serialu Netflixa.

Harley Quinn (New 52)

Jedna z najpopularniejszych postaci na liście, pierwszy wybór cosplayerek i dziewczyn szukających pomysłu na halloweenowy strój. Zaczynała jako pomocniczka Jokera w Batman The Animated Series, szybko jednak zaczęła żyć własnym życiem, a podczas restartu uniwersum DC awansowała do roli antybohatera z własną serią. Szalona, zabawna, niebezpieczna.

Tulip O’Hare (Kaznodzieja)

Jedna z głównych postaci w słynnym komiksie Gartha Ennisa, Kaznodziei. Tulip została wychowana w twardych, spartańskich warunkach, a z pomocą ojca nabyła umiejętności, których pozazdrościłby jej niejeden zawodowy żołnierz. Wyruszyła w najdłuższą podróż razem z Jessem i Cassidym – i przetrwała to, w lepszym lub gorszym stanie. Jeśli to nie świadczy o harcie ducha, to nie wiem, co może.

Alana (Saga)

W epickim połączeniu space-opery i fantasy od Briana K. Vaughana nie mogło zabraknąć twardej kobiety po ciężkich przejściach. Przetrwała „opiekę” pod okiem ojca-sadysty. Przetrwała wojenne piekło. Przetrwała macierzyństwo. Takiego kogoś ciężko złamać.

Motoko Kusanagi (Ghost in The Shell)

Major Motoko Kusanagi z wyspecjalizowanej Sekcji 9 może mieć swoje rozterki. Może mieć wątpliwości co do swojej natury. Może zastanawiać się nad tym, gdzie przebiega granica między człowiekiem a maszyną. Jedno jest jednak pewne. Nie spocznie, dopóki nie wykona zadania. Nawet, jeśli zawiedzie ją to w wyjątkowo dziwne rejony.

Forever (Lazarus)

Główna bohaterka komiksu Grega Rucki, pełniąca funkcję tytułowego Łazarza to wyjątkowo twarda sztuka. Praktycznie została stworzona po to, by walczyć dla swojej rodziny. Doskonale wyszkolona, dopakowana wszczepami, nie lęka się niczego. Czeka na nią tylko wiele paskudnych tajemnic familii do odkrycia.

Dizzy Cordova (100 naboi)

Dziewczyna, która przebyła długą drogę. Zaczynała jako wypuszczona z więzienia kobieta latynoskiego gangstera – i już kiedy ją poznawaliśmy, wykazywała się wyjątkową siłą charakteru. Pazury pokazała w pełni, gdy zaczęła się wikłać w wielką intrygę tajemniczego Agenta Gravesa, spiritus movens akcji w słynnej serii komiksowej Briana Azzarello.

Tank Girl

Tank Girl, aka Rebecka Buck, to uosobienie czystej anarchii, szaleństwo zaklęte w kobiece kształty. Dziewczyna jeździ czołgiem, mieszka w czołgu i rozwiązuje swoje problemy z małą pomocą tegoż czołgu. Żyje jak wyrzutek i na złość wszystkim. Sieje sążnistą demolkę, a jej chłopakiem jest zmutowany kangur. To jedna z najbardziej punkowych postaci w historii komiksu, a jej przygody często zamyka się w nietuzinkowych kadrach, pełnych eksperymentów formalnych.

Kategorie
Rankingi
Hubert Sosnowski

Miłośnik popkultury pod każdą postacią - literacką, muzyczną, filmową, komiksową, grową, serialową. Publikował w "Science Fiction Fantasy i Horror", "LiteRacjach", "Playboyu" oraz w portalach internetowych - GRY-Online, Kawernie, Szortalu, Onecie. Od 2014 regularnie pisuje do Dzikiej Bandy. Człowiek sympatyczny, acz nękają go napady wyjątkowo czarnego humoru.

Dodaj komentarz