Rankingi

5 komiksowych horrorów, które warto znać

Horror, jako gatunek, w komiksowym medium nie miał lekko. Jego prężny rozwój na łamach magazynów wydawanych przez Warren Publishing i EC, brutalnie przerwał psychiatra Frederic Wertham, który w 1954 r. opublikował książę „Seduction of the Innocent”, tym samym bezpośrednio przyczyniając się do powstania Comics Code Authority. Dopiero prawie po czterech dekadach tłamszenia motywów grozy na łamach mainstreamowych periodyków, te w glorii powróciły dzięki wydawnictwom Dark Horse, Vertigo i Image. Poniżej możecie zapoznać się z przykładami bardzo oryginalnego wykorzystania horroru w komiksowych opowieściach z ostatnich kilku lat.

Pretty Deadly. Scenariusz: Kelly Sue DeConnick. Rysunki: Emma Rios. Image Comics

Pretty Deadly Volume 1: The Shrike

Kelly Sue DeConnick, scenarzystka wielu uznanych tytułów Marvela, w zaskakujący sposób łączy w swej autorskiej serii magiczny realizm „Sandmana” z teksańską brutalnością „Kaznodzei”. „Pretty Deadly” to wschodnie mity zaszczepione na zachodnim łonie, mroczna bajka o złych facetach i jeszcze gorszych kobietach oraz o Deadface Ginny – żniwiarzu zemsty, córce Śmierci. Dajcie się wciągnąć w jeden z najciekawszych i najoryginalniejszych hitów wydawnictwa Image. Rzecz dla fanów komiksów Gartha Ennisa, prozy Neila Gaimana i westernów z Clintem Eastwoodem.

MoonshineScenariusz: Brian Azzarello. Rysunki: Eduardo Risso. Image Comics

Moonshine Volume 1: Damn Near Perfect.

Obsypany Eisnerami duet w składzie Brian Azzarello i Eduardo Risso – odpowiedzialny za kultowe „100 naboi” – wraca do gry z nową, świeżą gangsterską opowieścią. Mocną i brutalną. Cofamy się w niej do czasów prohibicji wraz z głównym bohaterem opowieści, Lou Pirlo. Wyjazd do Nowego Jorku w celu zawarcia umowy z najsłynniejszym wytwórcą nielegalnego alkoholu to tylko początek problemów, a w grę wejdą mroczne sekrety, których pewni ludzie gotowi są bronić za wszelką cenę… Świetna mieszanka horroru i kryminału noir.

NamelessScenariusz: Grant Morrison. Rysunki: Chris Burnham. Image Comics

Nameless

Tytułowy okultystyczny kanciarz, będący połączeniem Sherlocka Holmesa i Batmana, zostaje zatrudniony przez konsorcjum milionerów-futurystów do desperackiej misji ratowania wszystkiego co żyje. Grant Morrison redefiniuje gatunek horroru, a jego narzędziami są nihilizm, czyli pogląd filozoficzny negujący istnienie pewnych bytów oraz slasher. Mitologia Majów, kosmiczna groza rodem z prozy H.P. Lovecrafta i porzucone teorie na temat układów gwiezdnych to siły napędzające tą energetyczną opowieść.

Black Eyed KidsScenariusz: Joe Pruett. Rysunki: Szymon Kudrański. AfterShock Comics

Black Eyed Kids volume 1

Miejska legenda ożywa. Czarnookie Dzieci oznajmiły swoją obecność z przerażającym impetem, zostawiając wiele zniszczonych żyć i martwych ciał po drodze. Jim Loudin i jego rodzina, razem z miejscowym policjantem i tajemniczym przybyszem, w dziwny sposób powiązanym z przeklętymi dziećmi – walczą nie tylko o przeżycie, ale też o przetrwanie całego gatunku ludzkiego. Historia spisana przez laureata Nagrody Eisnera, Joe’go Pruetta, zilustrowana przez naszego rodaka, Szymona Kudranskiego (Spawn, Batman). Dla fanów „Wioski przeklętych” i odcinka „Jenifer” z serii „Masters of Horror”.

InjectionScenariusz: Warren Ellis. Rysunki: Declan Shalvey. Image Comics

Injection Volume 1

Mroczne science fiction o piątce szalonych geniuszy, którzy nieskrępowanymi eksperymentami zatruli XXI wiek i po latach próbują naprawić swoje błędy. Warren Ellis (Transmetropolitan, Planetary) i Declan Shalvey (Moon Knight) stworzyli innowacyjną opowieść z zacięciem transhumanistycznym, łączącą horror, techno-thriller, kryminał, klasyczne ghost story i brytyjski folklor. A to w połączeniu ze skłonnością scenarzysty do przekleństw i tworzenia wyśmienitych dialogów daje iście elektryzującą mieszankę. Seria dla wszystkich fanów „Archiwum X”, Frankensteina, dr Fu Manchu, „Muchy” Davida Cronenberga, „Powrotu do przyszłości” i innych dzieł z szalonymi naukowcami w roli głównej.

Kategorie
Rankingi

Dodaj komentarz