Rankingi

5 komiksów, które powinien przeczytać każdy pisarz sci-fi

Science fiction w komiksie ma dość długą i burzliwą historię. Przez lata powstało mnóstwo dzieł, które mocno oddziaływały na popkulturę, wystarczy wspomnieć chociażby Akirę, Ghost in the Shell, Heavy Metal, Sędziego Dredda czy Valeriana. Nawet poczytni pisarze próbowali swoich sił na tym polu, np. William Gibson, China Mieville, Michael Chabon, a i kino może się pochwalić kilkoma naprawdę udanymi adaptacjami. Współcześnie sci fi również ma wiele do zaoferowania, ale w zalewie peleryn i spandeksu nieco trudniej jest wyłuskać te wartościowe tytuły. Zrobiliśmy to za was i przygotowaliśmy kilka perełek z oferty Image Comics (niewydanych jeszcze w Polsce), które powinny trafić nie tylko w ręce czytelników spragnionych wyśmienitej rozrywki, ale i pisarzy chcących jeszcze bardziej poszerzyć horyzonty.

Bitch Planet (Kelly Sue DeConnick / Valentine de Landro)

Przewrotny obraz zinstytucjonalizowanego samczego świata zdominowanego przez korupcję, dyskryminację i bezmyślną przemoc – nie tylko fizyczną. W świetle prawa kobiety zdegradowano do roli zabawek, które gdy się zużyją, znudzą bądź odmówią współpracy, można bezkarnie wyrzucić na śmietnik. Cała ta kreacja jest jednak świetnym pretekstem do ukazania silnych i walczących o przetrwanie jednostek, za wszelką cenę chcących zachować własną tożsamość, poglądy i wolną wolę. DeConnick w grindhouseowym opakowaniu podaje zmyślną fantastykę socjologiczną, bezkompromisową, ostro napisaną i silnie oddziałującą na emocje.

Descender (Jeff Lemire / Dustin N’Guyen)

Descender Volume 1: Tin Stars

Oto świat, w którym maszyny zbuntowały się, wycięły w pień ludność dziesięciu planet i uciekły w odmęty przestrzeni kosmicznej. Dekadę później chłopiec-robot, TIM-21 ukrywa się przed łowcami maszyn, nie wiedząc nawet, że głęboko w swych obwodach skrywa tajemnicę pamiętnego wydarzenia. Frapujące, niegłupie science fiction o sztucznej inteligencji, urzekająco optymistyczne i potrafiące chwycić za serce. A do tego przepięknie zilustrowane przez Dustina Nguyena (Batman: Li’l Gotham) – mistrza subtelnej akwareli.

East of West (Jonathan Hickman / Nick Dragotta)

East of West Volume 1: The Promise

„To co nas dzieli jest silniejsze od tego, co nas łączy”. Oto opowieść o końcu czasów na Ziemi. Oto opowieść o Apokalipsie, której główni aktorzy – Czterej Jeźdźcy – są nie do poznania i grają w tym spektaklu nowe role. Oto niezwykłe połączenie westernu i science-fiction w dystopijnej historii o zagładzie innej niż wszystkie. Zagładzie rozpętanej przez uznane komiksowe gwiazdy – Jonathana Hickmana i Nicka Dragottę.

Paper Girls (Brian K. Vaughan / Cliff Chiang)

„Paper Girls” to unikatowa mieszanka kultowego dramatu Roba Reinera, „Stań przy mnie” z „Wojną światów” H.G. Wellsa, której bohaterkami są cztery dwunastoletnie roznosicielki gazet. Brian K. Vaughan (Saga, Lost: Zagubieni) napisał wciągającą, nostalgiczną opowieść zakorzenioną w latach 80., traktującą o trudach dorastania i ostatnich dniach prawdziwego dzieciństwa, a narysował ją Cliff Chiang, który nadał jej unikalnego uroku. Science fiction pierwszej próby, ale zupełnie odmienne od “Sagi” tego samego autora.

Prophet (Brandon Graham / Simon Roy)

Prophet Volume 1: Remission TP

W bardzo odległej przyszłości Ziemię zamieszkują dzikie, zmutowane bestie i rasa obcych hodująca na ubój człekokształtne małpy. Z kriogenicznego snu budzi się John Prophet, a jego misją jest odtworzenie ludzkiego gatunku. Brandon Graham stworzył jedną z najciekawszych i najoryginalniejszych opowieści science fiction, w której nic nie jest ani oczywiste, ani przewidywalne, a wyobraźnia autora dosłownie nie zna granic. Prawdziwa gratka dla szukających skomplikowanych fabuł i rozbudowanych światów.

Kategorie
Rankingi
Paweł Deptuch

Miłośnik komiksów, scence-fiction, pulpy i kryminału. W latach 2004-2010 redaktor naczelny serwisu Carpe Noctem. Współpracował m.in. z Bicepsem, Czachopismem, Ziniolem, Kolorowymi Zeszytami, a swego czasu prowadził stałe kolumny związane z fantastyką w lokalnych periodykach. Od 2006 r. stały współpracownik miesięcznika Nowa Fantastyka. Autor kilku scenariuszy komiksowych i opowiadań. Legniczanin. Tata.

Dodaj komentarz