Columbia Pictures
Rankingi

5 filmów, które zyskały drugie życie na DVD

Nie wszystkie dobre czy kultowe filmy miały szczęście w box office. Produkowane za grube dolary, ostatecznie w kinach przepadały z kretesem, nie zwracając nawet kosztów produkcji. Co jednak ciekawe, wiele z takich finansowych klap zyskiwało drugie życie za pomocą wydań na DVD albo dzięki VOD, kilkukrotnie przewyższając kinowe wpływy finansowe. Poniżej przygotowaliśmy kilka znamiennych przykładów, skupiając się wyłącznie na USA i wyłączając przy tym rynki międzynarodowe.

Donnie Darko

Kultowy już obraz Richarda Kelly’ego wyświetlany był tuż po atakach z 11 września i być może to zaważyło na jego finansowej porażce. Kosztujący 6 mln USD obraz zarobił w kinach tylko 517,375 USD. Popularność zyskał po wydaniu DVD w 2002 r., co przyczyniło się nie tylko do ponownego (co prawda ograniczonego) wyświetlenia go w kinach w 2004 r. ale i do wydania dłuższej o 20 min. wersji reżyserskiej.

Dredd

Adaptacja komiksu z magazynu 2000AD z Karlem Urbanem to jeden z najlepszych filmów sensacyjnych roku 2012. Przyczyny porażki należałby szukać w osobach producentów, którzy skreślili obraz jeszcze podczas produkcji i nie zainwestowali w promocję. W rezultacie „Dredd” zarobił w USA marne 13,5 mln USD przy budżecie 50 mln USD. Z kolei łączna sprzedaż DVD i BD przyniosła zyski w wysokości 18,5 mln USD.

Skazani na Shawshank

Jedna z najlepszych adaptacji prozy Stephena Kinga okazała się kinową porażką, zarabiając 28 mln USD przy budżecie 25 mln USD (a wyświetlana była dwa razy, bo w 1994 r. i w 1995 r. w trakcie Oscarowego wyścigu). Mimo kasowego fiaska, film okazał się jednym z najlepiej sprzedających się VHS roku 1995, a stacja TNT, która wyświetliła go po raz pierwszy w TV, ze względu na popularność, powtarzała seans przynajmniej co dwa miesiące.

Fight Club

Moglibyśmy dużo mówić o „Fight Club”, ale znacie trzy zasady Klubu Walki… A więc nawet uwielbiany obecnie przez masy film Davida Finchera z doborową obsadą nie poradził sobie w box office, zarabiając raptem 37 mln USD przy budżecie 63 mln USD. Dopiero dwudyskowe wydanie DVD z ogromną ilością dodatków oraz liczne nagrody z tym związane sprawiły, że narodziła się filmowa legenda.

Blade Runner

Jeden z najlepszych filmów science fiction, kultowy już „Blade Runner”, w kinach nie miał łatwo, bowiem konkurować musiał z „Coś” Carpentera, „E.T.” Spielberga i „Gniewem Khana” Meyera. Niestety rywalizację przegrał z każdym z nich i ostatecznie zarobił marne 27,6 mln USD przy budżecie 28 mln USD. Drugie życie zyskał za sprawą poczty pantoflowej i kolejnych wydań VHS, a później DVD, które królowały w wypożyczalniach. Ostatecznie film doczekał się aż pięciu wersji, które to wydano kilka lat temu w jednym ładnym kolekcjonerskim boksie.

Kategorie
Rankingi
Paweł Deptuch

Miłośnik komiksów, scence-fiction, pulpy i kryminału. W latach 2004-2010 redaktor naczelny serwisu Carpe Noctem. Współpracował m.in. z Bicepsem, Czachopismem, Ziniolem, Kolorowymi Zeszytami, a swego czasu prowadził stałe kolumny związane z fantastyką w lokalnych periodykach. Od 2006 r. stały współpracownik miesięcznika Nowa Fantastyka. Autor kilku scenariuszy komiksowych i opowiadań. Legniczanin. Tata.

Dodaj komentarz