Rankingi

20 odniesień do popkultury jakie znajdziemy w drugim sezonie Stranger Things

O tym, że produkcja braci Duffer jest prawdziwą kopalnią mniej i bardziej oczywistych odniesień do kultury popularnej wiemy nie od dziś. Poniżej przedstawiamy dwadzieścia z nich. I uwaga dla tych którzy jeszcze nie oglądali – będą spoilery!

Bliskie spotkania trzeciego stopnia

Kiedy: Ujęcie kamery kiedy Will otwiera drzwi i jego oczom ukazuje się odwrócony świat, stanowi bezpośrednie odwołanie do jednej z najsłynniejszych scen dzieła Stevena Spielberga.

Gdzie: Rozdział pierwszy

Goonies

Kiedy: O ile nawiązań do tego filmu naliczyć moglibyśmy przynajmniej kilka, zarówno w pierwszym jak i drugim sezonie, inspiracje w Stranger Things 2 są jeszcze bardziej oczywiste: nie dość, że mamy wciąż grupkę dziecięcych bohaterów, to w serialu pojawia się również Sean Astin, który swego czasu popisał się tam rolą Mikey’a. I również szukał skarbu.

Gdzie: cały sezon

Mad Max

Kiedy: oczywistym nawiązaniem jest nick jakim posługuje bijący rekordy innych, tajemniczy gracz Dig Duga.

Gdzie: Rozdział pierwszy.

Terminator

Kiedy: Premiera filmu Jamesa Camerona w rzeczywistości miała miejsce 28 października 1984 roku, zaledwie dwa dni przed startem serialowych wydarzeń, stąd jego obecność na szyldzie miejscowego kina i w postaci oglądanych przez Jedenastkę reklam telewizyjnych.

Gdzie: Rozdział pierwszy, Rozdział trzeci.

To

Kiedy: Jonathan i Nancy mogą pochwalić się podobnymi bliznami na dłoniach, co bohaterowie powieści Stephena Kinga po złożeniu przysięgi krwi. Z królem książkowego horroru wiąże się też sugestia Boba, który mówi o przeprowadzce do Maine – gdzie King osadza większość swoich historii.

Gdzie: Rozdział piąty.

Dragon’s Lair i inne gry

Kiedy: serialowi bohaterowie są fanami gier – i podobnie jak reszta świata, zajadle łupią w największy hit swoich czasów. Ale nie tylko: w drugim sezonie Stranger Things znajdziemy również tak kultowe pozycje jak Pac-Mana, czy Galagę.

Gdzie: Rozdział pierwszy.

E.T.

Kiedy: Chcąc wybrać się na Halloweenowe „cukierek albo psikus”, Jedenastka usiłuje przekonać Hoppera do wypuszczenia jej z domu, zakładając na siebie prześcieradło z wyciętymi dziurkami na oczy, licząc na to, że nikt jej nie rozpozna – dokładnie tak samo wyglądało ukrywanie przed światem kosmity z dzieła Stevena Spielberga.

Gdzie: Rozdział drugi.

Coś

Kiedy: Podobnie jak obcego z horroru Johna Carpentera dało się na dobre unieszkodliwić jedynie ogniem, tak Łupieżcy Umysłów (jak i całemu odwróconemu światu) również zdecydowanie bardziej służy chłodne środowisko.

Gdzie: Rozdział trzeci, Rozdział dziewiąty.

Pogromcy duchów

Kiedy: Jedno z bardziej oczywistych nawiązań – paczka naszych bohaterów przebiera się na Halloween za członków zespołu. A Dustin ma nawet pułapkę na duchy!

Gdzie: Rozdział pierwszy.

Park Jurajski

Kiedy: Sposób w jaki polują Demo-psy, w szczególności podczas sceny na wysypisku śmieci, kiedy okrążają Steve’a, jako żywo przypomina zachowanie raptorów z pierwszego filmu na podstawie powieści Michaela Crichtona i słynną „clever girl” Muldoona.

Gdzie: Rozdział szósty.

Wybory prezydenckie w USA ’84.

Kiedy: Wydarzenia w drugim sezonie odbywają się w przeddzień pojedynku Busha/Reagana z Walterem Mondale’em. W serialu możemy kilkukrotnie zobaczyć kampanijne plakaty, czy zdjęcia przypominające o zbliżającej się elekcji.

Gdzie: Rozdział trzeci.

Obcy Decydujące starcie

Kiedy: Odniesień do kultowego klasyka Jamesa Camerona mamy w drugim sezonie mnóstwo – w tym występ Paula Reisera w jednej z ról. Jednym z najbardziej oczywistych jest jednak sekwencja w której oddział żołnierzy zostaje skierowany do tuneli, w celu wypalenia pnączy – zarówno obserwowanie akcji przez pokazujący ich pozycję monitor, jak i cały przebieg zadania nieodparcie kojarzą się z pierwszym spotkaniem Obcych z marines w Hadley’s Hope.

Gdzie: Rozdział szósty.

 Indiana Jones

Kiedy: W momencie gdy Hopper zostaje uratowany przez oddział żołnierzy przed niechybną śmiercią w tunelach, wraca do po swój kapelusz – zupełnie jak Indy.

Gdzie: Rozdział piąty.

Kostiumy i Halloweenowe maski

Kiedy: W momencie gdy dzieciaki wybierają się na noc Halloween następuje prawdziwa orgia dla oczu: a to pojawi się Mike Myers, czy Jason Voorhees, a to gdzieś śmignie nam Madonna, identyczna z tą znaną z jej kontrowersyjnego występu na rozdaniu nagród MTV ad. 1984.

Gdzie: Rozdział drugi.

 X-Men

Kiedy: Kali, podobnie jak Charles Xavier potrafi uczynić swój zespół niewidzialnym. Również momenty w których Jedenastka uczy się w pełni wykorzystywać swoje umiejętności, zdają się być bliźniaczo podobne do tych z Magneto w roli głównej, ze znakomitej „Pierwszej klasy”- kiedy odtwarzany przez Michaela Fassbendera bohater siłą woli przesuwał radioteleskop.

Gdzie: Rozdział siódmy.

Egzorcysta

Kiedy: Łupieżca umysłów opanowujący ciało Willa i jego finalne zeń wypędzenie stanowią bezpośrednie nawiązanie do filmu Williama Friedkina, podobnie jak Will chwytający w pewnym momencie swoją matkę za gardło – czyli niemal dokładnie tak jak to było z Regan.

Gdzie: Rozdział dziewiąty.

Drakula

Kiedy: Winona Ryder miała okazję tańczyć z rumuńskim księciem już w ekranizacji powieści Brama Stokera z 1992 roku jako Mina Harker – tutaj robi to ponownie, jako że jej partner Bob właśnie taki kostium przywdziewa na Halloween.

Gdzie: Rozdział drugi.

Bo Derek, Shirley Temple

Kiedy: Podczas jednej z rozmów, Hopper sarkastycznie rzuca, że „chciałby umówić się z Bo Derek”. Po  pojawieniu sie między innymi na okładce Playboya, była ona jednym z najbardziej rozpoznawalnych symboli seksu tamtego okresu. Shirley Temple zostaje z kolei wspomniana przy okazji spotkania Jedenastki z jej przyrodnią siostrą – w tym przypadku, chodzi głównie o charakterystyczną fryzurę.

Gdzie: Rozdział pierwszy, Rozdział siódmy.

Duch

Kiedy: Scena w której Jedenastka używa telewizora, by poczuć sie jak w wypełnionym wodą zbiorniku z sezonu pierwszego, a na ekranie widzimy statyczny szum jest w pewnym momencie nakręcona niemal identycznie, jak pierwsze spotkanie Mary Ann z niechcianymi lokatorami nowego domu.

Gdzie: Rozdział drugi.

Lovecraft i jego koszmary

          

Kiedy: Wygląd Łupieżcy umysłów jest niemal kropla w kroplę zaczerpnięty z tego, co w swych utworach zwykł opisywać mistrz grozy.

Gdzie: Rozdział pierwszy.

Kategorie
Rankingi
Maciej Bachorski

Rocznik '87. Z usposobienia choleryk-melancholik. Pasjonat staroszkolnych horrorów science fiction w stylu "Obcego", "Cosia" czy "Ukrytego Wymiaru", rockowej/metalowej muzyki i miodowego Jacka Danielsa. Pisze od 2011 roku, głównie opowiadania z szeroko pojętego nurtu fantastyki i publicystykę. Publikował w "Nowej Fantastyce", a także w serwisach "Horror Online", "Szortal" (audiobook "Reguła Rothmana"), "Niedobre Literki" i "film.org.pl". Z "Dziką Bandą" związany od października 2015 roku.
3 komentarze
 • Dibb
  3 listopada 2017 at 09:27
  Skomentuj

  To nie jest „pojedynek Busha z Reganem” – tylko plakat wyborczy obu tych polityków. Bush i Regan stali po jednej stronie jeden jako kandydat na prezydenta a drugi jako kandydat na vice-prezydenta. Plakaty pokazują że większość mieszkańców miasteczka to republikanie.

  • Maciej Bachorski
   Maciej Bachorski
   3 listopada 2017 at 11:10
   Skomentuj

   Uch, źle sformułowane. I poprawione, dzięx za czujność!

 • Mack
  5 listopada 2017 at 18:24
  Skomentuj

  Odcinek 2, jeden z przebierańców na imprezie halloween miał na kurtce kobre – nawiązanie do Karate Kid.

 • Dodaj komentarz