Rankingi

10 powieści wszech czasów Stephena Kinga

Niedawno publikowaliśmy listę ulubionych powieści Kinga z 2015 roku. Król Grozy upublicznił jednak także listę dziesięciu swoich ulubionych książek wszech czasów. Jeśli spodziewaliście się na niej klasyków horroru czy fantasy – będziecie mocno zaskoczeni.

The Golden Argosy: A Collection of the Most Celebrated Short Stories in the English Language

golden argosy

Tytuł mówi za siebie. A skoro King uważa ten zbiór opowiadań za jeden z najlepszych – trzeba znać.

Przygody Hucka Finna – Mark Twain

Przygody HF

Opowieść o Hucku Finnie, kumplu Tomka Sawyera, to taka odrobinę bliższa ziemi kuzynka słynnego poprzednika. Również zabiera nas w świat beztroskich zabaw w południowych Stanach Ameryki, ale pokazuje je przez pryzmat łobuziaka Finna.

Szatańskie Wersety – Salman Rushdie

Szatanskie wersety

Podręcznikowy przykład, jak wkurzyć rzesze ludzi i wzbudzić gigantyczne kontrowersje, podlany orientalnym sosem.

McTeague – Frank Norris

McTeague

Umiejscowiona w San Francisco historia powolnego staczania się w otchłań zawiści i zazdrości, tak mroczna i gorzka, że Król Grozy nie mógł przejść obok niej obojętnie.

Władca Much – William Golding

wladca much

Klasyk wypełniony po brzegi społecznymi i psychologicznymi obserwacjami, które napawają grozą. Wstęp do książki napisał  Stephen King.

Samotnia – Charles Dickens

dickens

Gigantyczna, wielowątkowa i obfitująca w szczegóły powieść Dickensa, gdzie dramat sądowy i społeczny przeplata się z historią morderstwa. I już wiemy, po kim King ma słabość do pisania cegieł…

Rok 1984 – George Orwell
george_orwell_1984

Jedna z najsłynniejszych dystopijnych powieści wszech czasów, opowiadająca o ponurym, nie tak odległym przecież świecie.

The Raj Quartet (kwartet angloindyjski) – Paul Scott

the-raj-quartet

Czteroczęściowy cykl opowiadający o czasach, gdy Wielka Brytania rządziła w Indiach.

Światłość w sierpniu – William Faulkner

swiatlosc

Psychologiczna perełka od Faulknera, opowiadająca o próbach uwolnienia się od własnej przeszłości. Takie zmagania nie były przecież obce Kingowi…

Krwawy Południk – Cormac McCarthy

McCarthy_Krwawy.cdr

Cormaca McCarthy’ego literacka wyprawa przez piekło Dzikiego Zachodu, gdzie największym demonem jest ludzka podłość i wyniszczający konflikt.

Kategorie
Rankingi
Hubert Sosnowski

Rocznik 1991, zodiakalny bliźniak, który potrafi płynnie przejść od słodkiego lenistwa do nadaktywności – i z powrotem. Z tego tytułu znajduje czas zarówno, na wycieczki w świat filmów, książek, komiksów, gier, larpów i muzyki, rozmaitych hobby, a czasem nawet w otchłań studiów. Publikował, w „Science Fiction Fantasy i Horror”, „LiteRacjach” oraz w portalach internetowych – GRY-Online, Kawernie, Szortalu, Onecie. Od 2014 regularnie pisuje do Dzikiej Bandy.

Dodaj komentarz