źródło: wegow.com
Rankingi

10 najlepszych piosenek Bruce’a Springsteena

Absolutnie subiektywny wybór dziesięciu piosenek Bossa. Piosenek do których zawsze warto wracać i zarazem piosenek w których Boss wzbił się na wyżyny własnego talentu.

Jungleland

Kompozycja zamykająca płytę „Born To Run” i zarazem jedna z najpiękniejszych piosenek napisanych przez Springsteena. Opowieść o żyjącym na ulicy chłopaku, który pragnie zmiany. Gdy wydaje mu się, że ta nadejdzie wraz z miłością, rzeczywistość sprowadza go szybko na ziemię. Dosłownie. Niemal dziesięć minut rockowej poezji i genialne ponadczasowe solo Clarence’a Clemonsa.

Rosalita (Come Out Tonight)

Piosenka z drugiej płyty Sprinsteena, kiedy on i jego zespół wciąż szukali własnego muzycznego języka. „Rosalita” to opowieść miłosna. On gra w zespole, ona jest piękna. A jej rodzice nienawidzą rock’n’rolla. Finał łatwo przewidzieć. Ale nie o oryginalność historii tu chodzi, a ogień jaki napędza tę długą i rozbudowaną kompozycję. Z jednej strony radosną i erotyczną, z drugiej przesiąkniętą delikatnym smutkiem, który w pełnej krasie objawi się na kolejnej płycie Bossa.

Born To Run

Tytułowa kompozycja z trzeciego krążka Springsteena. Piosenka od której zaczyna się spektakularna kariera Bossa i zarazem piękna opowieść o miłości i… utracie. Bo w „Born To Run” nikt nie znajduje ukojenia. Ani bohater, ani Wendy. Pozostaje im tylko życie skazane na ucieczkę. Pokoleniowy hymn i jedna z najlepszych piosenek jakie dał nam rock’n’roll.

The Promised Land

Po sukcesie płyty „Born To Run” Springsteen pierwszy raz poczuł co znaczy presja ze strony fanów, wytwórni i dziennikarzy. Tamten krążek okrzyknięto arcydziełem. Kolejny musiał mu dorównać. I dorównał. Choć płyta „Darkness At The Edge Of The Town” doceniona została tak naprawdę dopiero po latach. Aby nagrać ten album Boss wyruszył w podróż po Stanach. Sam. Przed siebie, tylko po to aby znów zbliżyć się do zwykłych ludzi. „The Promised Land” zaś jest jedną z piosenek, które powstały w tej podróży. Z jednej strony jest to hołd dla Chucka Berry’ego, z drugiej przejmująca opowieść o samotnym facecie, który walczy i wciąż wierzy w „ziemię obiecaną”.

Point Blank

Singiel z płyty „The River” i jedna z najlepszych piosenek o miłości i końcu związku jakie napisał Boss. Oto on i ona. On wciąż się łudzi. Ona wychodzi. Wszystko to ubrane w proste słowa, które chwytają za serce i gardło. Fatalizm opowieści pogłębia nawiązanie do klasycznego filmu noir „Zbieg z Alcatraz”. Springsteen w swojej cudownie mrocznej i depresyjnej odsłonie.

Prove It All Night

Jeśli „Point Blank” jest medytacją nad rozpadem związku, to „Prove It All Night” jest apoteozą radosnego romansu. Oczywiście Boss nie byłby sobą, gdyby w finale nie doprawił piosenki odrobiną goryczy, sugerując że owo całonocne staranie i tak niewiele znaczy. „Prove It All Night” to także piosenka, którą Boss udowodnił, że poza byciem kompozytorem i aranżerem jest także znakomitym gitarzystą solowym. To co wyczynia tu na gitarze hipnotyzuje.

Outlaw Pete

Najlepsza piosenka, jaką Boss skomponował w XXI wieku. Z jednej strony to utwór w którym wykrzyczał swoje rozczarowanie Ameryką końca poprzedniej dekady. Z drugiej to swoiste podsumowanie wszystkich opowieści o społecznych wyrzutkach jakie snuje przez całą karierę. W „Outlaw Pete” Springsteen panuje nad wszystkim – napięciem kompozycji, narracją i postaciami. Opowieść o wyjętym spod prawa bohaterze zamienia się w ponurą opowieść o rozpadającym się świecie. Czyste piękno.

Darkness On The Egde Of Town

Jeśli „Born To Run” było opowieścią o życiu skazanym na ucieczkę, tak „Darkness…” to historia o miejscu w którym ucieczka się kończy. Mrocznym, smutnym w którym umierają marzenia. To historia o Ameryce, w której sen o sukcesie się nie spełnia, a ci którzy o nim marzyli muszą żyć z konsekwencjami tego snu. Smutek w stanie czystym.

I’m On Fire

Kolejna opowieść o seksie w wykonaniu Bossa. Niby mamy tu prostą historię o facecie, który kona z pożądania, ale w wykonaniu Springsteena zamienia się ona w przygnębiającą opowieść o pościgu za marzeniem, które się nie spełni. Pozostanie tylko samotność. Jeden z największych hitów Bossa. Przepiękną wersję tej piosenki nagrał sam Johnny Cash.

State Trooper

Album „Nebraska” to jedno z największych osiągnięć Bossa. Wstrząsający i porażający swoją surowością album, na którym Springsteen wzbił się na artystyczne wyżyny opowiadając historie o rozpadającej się Ameryce klasy „B”. „State Trooper” to jedna z tych historii. Pozornie banalna opowieść o pewnym drobnym przestępcy, który modli się w duchu o to, by nie zatrzymała go policja, popadając przy tym w coraz większą paranoję. Czy policjant go zatrzymał i wszystko skończyło się tragedią? Nie wiemy. Ale żadna z piosenek na „Nebrasce” nie kończy się dobrze. Ta raczej także.

Kategorie
Rankingi
Robert Ziębiński

Dziennikarz, pisarz. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez ostatnie osiemnaście lat pracował i publikował w takich tytułach jak „Tygodnik Powszechny”, "Gazeta wyborcza", "Rzeczpospolita", „Przekrój”, „Newsweek”, „Nowa Fantastyka”. Wydał powieść „Dżentelmen” (2010), krytyczne„13 po 13” (wspólnie z Lechem Kurpiewskim, 2012), pierwszą polską książkę o Stephenie Kingu „Sprzedawca strachu” (2014) "Londyn. Przewodnik Popkulturowy" (2015) i "Wspaniałe życie" (2016) (WAB). Drukował opowiadania m.in. w "Nowej Fantastyce", w antologiach „17 Szram” (2013), „City 2” (2011).

Dodaj komentarz