fot. LiveOutdoors
Rankingi

10 najlepszych filmów o sportach zimowych

Właśnie rozpoczęły się Zimowe Igrzyska Olimpijskie. Śledzenie zmagań sportowców może się okazać interesującym zajęciem na najbliższe dwa tygodnie. Podczas gdy w telewizji królują sportowe transmisje z południowokoreańskiego Pjongczang, warto sięgnąć po coś innego w tej tematyce. Oto propozycja 10 filmów o sportach zimowych, które zadowolą zarówno fanów kina, jak i rekreacji.

Cud w Lake Placid

Opowieść o legendarnym triumfie amerykańskiej drużyny hokejowej nad niepokonanym zespołem Związku Radzieckiego. Tytułowy cud miał miejsce na Igrzyskach w roku 1980. Odtwórcą głównej roli jest Kurt Russell. Dzieło Michella Carvalho różni się pod pewnymi względami od historycznego oryginału. Dobrze ukazuje jednak ducha rywalizacji między Zachodem, a Wschodem podczas Zimnej Wojny.

Afera poniżej zera

Historia trójki przyjaciół, dla których snowboard to nie tylko sport lecz także sposób na życie. Muszą stanąć naprzeciw planom biznesmena, który ma zamienić miasto w kurort dla bogaczy. Jeden z aktorów był zawodowym snowboardzistą, biorącym udział w Igrzyskach w Lake Placid, w roku 1980.

That’s It, That’s All

Dokument o jednym z najlepszych snowboardzistów świata – Travisie Rice’u. Historia jego drogi do sławy i trudów, które włożył, aby tam się znaleźć. Film zdobył nagrodę na festiwalu w Newport Beach z 2009 roku w kategorii sporty akcji.

Księżniczka na lodzie

Film o tym, że zawsze warto marzyć. Studentka fizyki na Harvardzie dostaje nieoczekiwaną szansę realizacji swoich pragnień i walki o tytuł najlepszej łyżwiarki figurowej w Stanach Zjednoczonych. Odtwarzająca główną rolę, Michelle Trachtenberg nigdy wcześniej nie jeździła na łyżwach. Na potrzeby filmu nauczyła się tego w 10 miesięcy. Po tym czasie mogła wystąpić jako profesjonalna łyżwiarka figurowa.

Ostrza chwały

Dwóch największych rywali dostaje dożywotni zakaz występowania w solowych konkurencjach łyżwiarstwa figurowego. Nie chcąc rezygnować ze sportu, muszą połączyć siły i wystąpić jako pierwsza męska para w historii zawodów. Jako pomoc w choreografii zatrudniono olimpijkę z Lake Placid – Lisę Marie Allen. Zagrała ona także jedną z postaci w filmie.

The Crash Reel – jazda życia

Interesujący dokument, opowiadający o poważnych urazach, których doznali zimowi sportowcy. Ich pasja często prowadzi przez cienką granicę życia i śmierci. Jeden z bohaterów filmu – Kevin Pearce doznał poważnego urazu, po którym stracił pamięć. Choć ciągle zmaga się ze skutkami traumy i nie mógł wrócić do zawodowego sportu, nadal żyje pełnią życia, starając się przekazać ludziom, aby „kochali swój mózg”.

Potężne Kaczory

Klasyczna amerykańska historia – od zera do bohatera. Jej bohaterami jest juniorski zespół hokeja na lodzie, który trenowany jest przez byłą gwiazdę tego sportu. Muszą się oni zmierzyć z wieloma przeciwnościami, aby dostać się na szczyt. Jeden z graczy rywalizującej z tytułowymi Kaczorami drużyny nosi nazwisko Herek. Reżyser filmu nazywa się właśnie Stephen Herek.

Reggae na lodzie

Kolejna opowieść o sile marzeń. Grupa Jamajczyków postanawia założyć drużynę bobslejową. Problem w tym, że w ich kraju nie ma ani warunków, ani bazy treningowej do uprawiania tego sportu. To jednak nie powstrzyma bohaterów przed osiągnięciem celu. Historia ma swoją kontynuację w realnym świecie. Na Igrzyskach w Pjongczang w tej samej dyscyplinie wystąpi drużyna z równie egzotycznego kraju – Nigerii.

Lindsey Vonn: The Climb

Historia o powrocie do sportu po dwóch poważnych kontuzjach narciarki alpejskiej – Lindsey Vonn. Dokument opowiada o trudach, jakie musiała przeżyć zawodniczka, aby znów wrócić do swojej dyscypliny. Po dwóch latach przerwy, związanej z urazem, bohaterce filmu udało się pobić rekord świata, niepokonany przez 35 lat.

Eddie zwany Orłem

To film o najgorszym, a zarazem najpopularniejszym skoczku narciarskim świata. Swoją sławę ukoronował występem na Igrzyskach Olimpijskich w 1988 roku, w Calgary. W rolę brytyjskiego skoczka wcielił się, znany z serii „Kingsman” Taron Egerton. Zobaczymy tam także takie gwiazdy jak Christopher Walken, czy Hugh Jackman.

Kategorie
Rankingi
Rafał Tomczak

Rocznik 89. Student kulturoznawstwa na UŁ. Interesuje go fantasty i SF. Ma też na koncie opublikowaną książkę. Poza pisaniem, zajmuje się również grami, także od strony badawczej.

Dodaj komentarz