Gainax
Rankingi

10 najciekawszych anime

O tym, że anime to coś więcej niż rozwrzeszczane kreskówki dla nastolatków, wiadomo od dawna. Z okazji nadchodzącej premiery „Ghost in the Shell”, filmu o niewątpliwie japońskim rodowodzie, prezentujemy dziesięć seriali, które warto znać nawet, jeśli nie jest się fanem podobnych klimatów.

Cowboy Bebop

Klasyk japońskiej animacji, mariaż space-westernu i kosmicznego noir, obwieszony popkulturowymi zabawami jak choinka na Święta. Klimatyczny, z dobrą muzyką, świetną stroną techniczną i fajnymi bohaterami, naprawdę warto znać.

Neon Genesis Evangelion

Jeśli myśleliście, że „bajka o mechach” nie może Was niczym zaskoczyć i okaże się banałem – to NGE wyprowadzało z tego błędu skutecznie. Kilkudziesięcio-odcinkowe anime było tak naładowane odjechaną treścią i ukrytymi znaczeniami, że przyprawiało o zawrót głowy. Wymagało odrobiny koncentracji, by poskładać elementy układanki w całość, ale dawało ogromną satysfakcję.

Dragon Ball

Dla wielu – pierwszy kontakt z anime. Seria otwierająca przygody Goku i spółki to bezpretensjonalna przygodówka, wdzięcznie balansująca między walkami, podróżami, humorem i wzruszeniami. A poza tym początek sagi o jednym z najsłynniejszych wojowników, jakich widział świat. Pozbawiona tylu dłużyzn i przegięć, które wypełniały następne odsłony, zabierała nas do magicznego świata wypełnionego legendami i przetworzonymi popkulturowymi motywami.

Hellsing TV

To anime jest głupie, już raz to ustaliliśmy. Ale niepowalający scenariusz nie przesłania faktu, że telewizyjny Hellsing bezbłędnie łączy elegancję wiktoriańskiego horroru z drapieżnością opowieści o bezwzględnym, uwielbiającym przemoc wampirze. Zupełnie przy okazji serial sprezentował światu jeden z najbardziej ikonicznych wizerunków wampira od czasu pierwszych filmowych interpretacji „Draculi” Brama Stokera.

Full Metal Alchemist: Brotherhood

Drugie podejście do adaptacji popularnej mangi – według wielu uważane za lepsze. Wierniejsze i poprawiające błędy oryginału. Fullmetal Alchemist: Brotherhood zabiera nas do steampunkowego świata, gdzie alchemia jest królową nauk i sztuk tajemnych, a jej adepci potrafią dokonywać niesamowitych rzeczy. Serial opowiada o dwóch braciach, którzy postanawiają złamać zasady i przywrócić do życia matkę z pomocą alchemii właśnie. Eksperyment przynosi opłakane skutki i by naprawić wyrządzone szkody, bohaterowie muszą ruszyć na poszukiwania kamienia filozoficznego.

Death Note

Co by się stało, gdyby władzę nad życiem i śmiercią powierzyć idealiście i intelektualiście, który chce naprawić świat? Okazuje się, że nic dobrego. Tytułowy Notatnik Śmierci to artefakt jednego z bóstw, który może spowodować, że znana posiadaczowi osoba umrze. Przedmiot wpada w ręce młodego chłopaka, który postanawia usunąć kilka mętów, ale na wycinaniu niezdrowej tkanki społecznej oczywiście nie poprzestaje. „Death Note” to nietuzinkowe anime, które historią generuje mnóstwo pytań o granice między dobrem, a złem.

One Punch Man

„One Punch Man” to wdzięczny, pełen humoru pastisz gatunku super-bohaterskiego. Opowiada o przygodach Saitamy, wojownika, który pokonuje każdego wroga jednym ciosem, nieważne kim oponent by nie był. Najlepsza moc świata? Może i tak, ale głównego bohatera dopada przez nią najgorszy przeciwnik świata – nuda. Dlatego One Punch Man rusza na poszukiwania godnego wyzwania.

One Piece

Japończyków spojrzenie na przygody spod znaku czarnej bandery, zapakowane w jeden z najdłużej ciągniętych animowanych tasiemców. Serial opowiada o perypetiach śmiałka Monkeya D. Luffy’ego, który rusza śladami legendarnego skarbu króla piratów, Rogera. Tak rozpoczyna się podróż naznaczona niesamowitymi awanturami i spektakularnymi walkami. I butelka rumu do tego.

Great Teacher Onizuka

Skostniały system edukacji to domena nie tylko naszych regionów. Główny bohater anime, tytułowy Onizuka postanawia zmienić warunki nauczania w jednej z japońskich szkół, mimo, że początkowo planował po prostu uganiać się za licealistkami. Dowcip polega na tym, że nowa gwiazda w zawodzie jeszcze do niedawna znana była jako szef gangu motocyklowego. „Great Teacher Onizuka” to wdzięczne połączenie komediodramatu i romansu.

Attack on Titan

Opowieści o gigantach narażających ludzkość na wyginięcie to sól japońskiej ziemi. Nic dziwnego, że Attack on Titan zażarło z taką siłą. Anime serwuje nam mariaż dynamicznych, spektakularnych walk, desperackich zmagań o przetrwanie, zdrad, intryg i body horroru. Wszystko w świetnej oprawie, nawiązującej stylistyką do średniowiecza i steampunku. Tajemnica goni zagadkę, my zaś czekamy już któryś rok na drugi sezon.

Kategorie
Rankingi
Hubert Sosnowski

Miłośnik popkultury pod każdą postacią - literacką, muzyczną, filmową, komiksową, grową, serialową. Publikował w "Science Fiction Fantasy i Horror", "LiteRacjach", "Playboyu" oraz w portalach internetowych - GRY-Online, Kawernie, Szortalu, Onecie. Od 2014 regularnie pisuje do Dzikiej Bandy. Człowiek sympatyczny, acz nękają go napady wyjątkowo czarnego humoru.

Dodaj komentarz