Ⓒ Jakub Piechota
felietony

Pijąc książki / czytając piwa S02E04

Książkowo-piwny felieton, do poczytania i wypicia co dwa tygodnie.

Dzisiaj będą piwa z trzech browarów, które są najbliżej mojej mieściny, a jednocześnie bliskie memu piwnemu sercu. Jak Państwo sobie popatrzą na mapę na wschodnią Polskę (między Lublinem a Rzeszowem), to Browar Łańcut, browar Piwne Podziemie z Chełma i Browar Zakładowy z Poniatowej koło Lublina wyznaczają między sobą taki trójkącik, w środku którego jest moje miasto – Biłgoraj. I tak jakoś się złożyło, że piwa z tych browarów ostatnio mi towarzyszyły przy lekturach i nie tylko.

A tak jeszcze swoją prywatną drogą, to Biłgoraj też kiedyś zapisał się piwną kartą w annałach polskiej historii browarnictwa. Dawno temu produkowano tutaj zielone piwo biłgorajskie (nawet jest w Wikipedii), którego receptura zaginęła i jest praktycznie nie do odtworzenia, chociaż niektórzy się starają. Jedni twierdzą, że faktycznie było ono zielone, bo dodawano jakiś naturalny barwnik, a inni twierdzą, że wcale nie było ono zielone, a nazwa „zielone” wzięła się stąd, że było to piwo młode, warzone wcześnie na dopiero co pozyskanych składnikach.

No i będą też książki. Ale bez klucza. Jak lecą.

Produkt Wzorcowy to amerykańska IPA uwarzona w Browarze Zakładowym w Poniatowej. Piwo niepasteryzowane, niefiltrowane z terminem przydatności do 10.04.2018 uchylone dwa miesiące wcześniej. Pachnie cytrusami z amerykańskiego chmielu, ale również lekko bananami i przede wszystkim słodami. W tym przypadku jęczmiennym i pszenicznym (stąd zapewne ten banan) (serio). Zapach bardzo przyjemny. Smak tego piwa nie mija się z tym co na etykiecie. Produkt Wzorcowy produktem wzorcowym. Goryczka taka jaką lubię, czyli wyraźna, ale niezalegająca. Oprócz goryczki jest słodowość, co sprawia, że piwo jest przyjemnie słodko gorzkie. Piwo, mimo iż świeże jest gładkie i fajnie ułożone. Do tego wysycenie nie za duże, nie za małe. Piana nie znika. Cały czas utrzymuje się cienką warstewką położoną jak pierwszy jesienny śnieg. Browar Zakładowy to browar, którego piwa można w ciemno brać.

A teraz przed Państwem kolejny produkt wzorcowy. Książka wypożyczona z biblioteki. Przeszła chyba przez setki rąk (wydanie z 1961 r.). Trzyma się ją jak książeczkę do nabożeństwa, bo jest małego formatu. „Zagubiony autobus” nie jest książką z tych najbardziej znanych Johna Steinbecka, ale swoją konstrukcją, a zwłaszcza tym jak przedstawia portrety psychologiczne postaci na amerykańskiej prowincji, zwraca szczególną uwagę.

Produkt wzorcowy amerykańskiej IPA i produkt wzorcowy amerykańskiej powieści. Jak by poszukał i podrążył bardziej, to jeszcze by parę punktów wspólnych znalazł. Kto by poszukał i podrążył? No, on.

Tak się złożyło, że prawie rok temu też czytałem Steinbecka. A były to „Grona gniewu”. Zupełnie inna książka niż „Zagubiony autobus”. Ta przenosi nas w rok 1946 (książka ukazała się w 1947 r.) na zapadłą amerykańską dziurę w Kalifornii, gdzie na skrzyżowaniu podrzędnej drogi z autostradą pewne małżeństwo w średnim wieku prowadzi bar, będący jednocześnie autobusowym przystankiem przesiadkowym, i trudni się dowożeniem autobusem pasażerów do miasta San Juan. Pewnego dnia los tak sobie zechce, że w wyniku awarii autobusu pasażerowie będą musieli spędzić noc w barze. Na domiar złego, na drugi dzień będzie urwanie chmury, co obarczy podróż dużym ryzykiem, gdyż wezbrana rzeka może zniszczyć most, który jest w połowie ich drogi.

Wszyscy pasażerowie i właściciele baru będą zdani na własne towarzystwo przez wiele chwil w dosyć szczególnych warunkach. Taka sytuacja potrafi wyzwolić z ludzi przeróżne demony i demoniki. Biznesmen z żoną i dorosłą, zbuntowaną córką, komiwojażer, stary marudzący dziadyga, kierowca autobusu, kelnerka z baru, która rzuciła pracę, tancerka z klubu nocnego, która biznesmena rozpoznaje jako stałego bywalca, pomocnik kierowcy, barmanka. Wszystko wrzucone do jednego kotła, w którym coraz bardziej zaczyna wrzeć i wyłazi spod przykrywki  szara, brudna piana.

Steinbeck tak ich wszystkich poprowadził, że niech go drzwi ścisną. Mistrz, po prostu. Jego opis barmanki, która po wyjeździe autobusu zostając w barze sama, zamyka drzwi na cztery spusty i zaczyna swój taniec z muchą, to esencja i kwintesencja literatury czarnej, mrocznej i nieoczywistej. Moja żona mówi: pewnie to pisał ze swojego doświadczenia. (Bo trzeba, albo i nie trzeba Państwu wiedzieć, że to żona mnie namówiła do tej książki. Masz, mówi, poczytaj w końcu coś normalnego.)

Trzeba przyznać, że trochę pokopana ta normalność w tej książce, ale niech tam. Summa summarum, obcowanie z prozą Steinbecka to sama przyjemność. Opisy przyrody…

„Elegancki morderca” – Cezary Łazarewicz. Reportaż. Wysłuchałem w formie audiobooka w wykonaniu uważnego i drobiazgowego Macieja Więckowskiego.

Autor bierze na tapetę postać Władysława Mazurkiewicza z Krakowa. Bodajże pierwszego seryjnego mordercę w powojennej Polsce.

Opowieść zaczyna się w 1956 roku zupełnie niesamowicie. Otóż do lekarza w Warszawie zgłasza się z ostrym bólem z tyłu głowy niejaki Stanisław Łopuszyński. Widać w tym miejscu na skórze niezagojoną, lekko ropiejącą już ranę. Lekarze robią prześwietlenie i okazuje się, że w czaszce Łopuszyńskiego tkwi kula z pistoletu. On sam nie pamięta co się stało i skąd ona się tam wzięła. Po nitce do kłębka okazuje się, że mogło coś być na rzeczy dwa dni wcześniej w czasie jazdy samochodem z Zakopanego do Karkowa z niedawno poznanym Mazurkiewiczem, kiedy to Łopuszyński przysnął sobie po suto zakrapianej imprezie i, w pewnym momencie, obudził go głośny huk. Od tej chwili milicjanci baczniej zaczynają się przyglądać Władysławowi Mazurkiewiczowi. I całkiem słusznie, bo jak się okazało miał wiele za uszami.

Co było takiego w tym mordercy, że potrafił zaintrygować i zaciekawić Autora? Cezarego Łazarewicza zafascynowało to, że Mazurkiewicz nie był psychopatą w potocznym rozumieniu tego słowa; nie zaspokajał swoich rządz, nie był uzależniony od mordowania,nie wykazywał również oznak choroby psychicznej. Facet po prostu mordował dla pieniędzy. Każda jego ofiara była wcześniej przez niego okantowana, wrobiona w jakiś interes, gdzie wyłożyła dużo pieniędzy, i wykorzystana. Ale to nie wszystko. Mazurkiewicz wybierając swoje ofiary nie okazywał żadnych oznak sentymentów i współczucia, mimo iż ofiarami były też jego sąsiedzi z kamienicy, z którymi się bardzo dobrze znał. Nawet dwa ciała miał zabetonowane pod podłogą w swoim mieszkalnym garażu niemal pod łóżkiem, na którym spał. Dla niego morderstwo było, nie tyle zaplanowanym punktem, co prędzej czy później elementem nie do przeskoczenia.

Facet był pedantem, elegancikiem, dla każdego miły i elokwentny, o nieposzlakowanej opinii. Kiedy pokazał swą prawdziwą twarz, wielu jego znajomych nie mogło w to uwierzyć, kładąc na szali swą reputację i ręcząc za niego, dając mu fałszywe alibi. Nie miał stałej pracy, zmieniał ją, właściwie nie wiadomo do końca czym się zajmował. Robił interesy w półświatku i miał wiele znajomych na wysokich szczeblach. Tak jakby nie dopuszczał samej myśli o tym, że może być częścią szarej ludzkiej masy. Zapewne wizja zubożenia, czy stracenia szacunku innych, lub odejścia od życia w pewnym blichtrze skłaniała go do morderstw.

Najbardziej zwróciła moją uwagę jego dziwnego rodzaju nieporadność w zabójstwach, przez którą zresztą wpadł. Nieudane otrucie cyjankiem, nieudane postrzelenie Łopuszyńskiego (dlaczego nie dokończył dzieła, tylko zostawił go żywego?), nieporadne pozbywanie się ciała innego morderstwa, gdzie cała wieś widziała, jak Mazurkiewicz kręci się samochodem koło lasu, a potem wpada w rów i prosi chłopów o pomoc, a ci widzą ślady krwi w samochodzie. Niepojęte.

Bardzo ciekawa historia. Są jeszcze inne jej aspekty; dlaczego tyle lat pozostawał niewykryty, dlaczego umorzono śledztwo, gdzie w przypadku tego morderstwa z samochodem w rowie wina była ewidentna, dlaczego znikanie ofiar nie było badane przez władze skrupulatnie, tak jak być powinno? Na te pytania Cezary Łazarewicz szuka odpowiedzi, jak również snuje inne rozważania próbując zgłębić motywy mordercy, jego życie oraz okoliczności wokół prowadzonych śledztw. Autor dotarł do wielu nieoczywistych dokumentów, oprócz akt spraw sądowych: listy mordercy, pamiętnik sądowego obrońcy (osobna ciekawa postać), artykuły prasowe. Widać, że chciał z każdej strony zgłębić całą tę sprawę. I mu się to udało, bo ja czuję się zaspokojony w swojej ciekawości. Łazarewicz próbował nawet odnaleźć ludzi, którzy jeszcze by cokolwiek pamiętali z tamtego czasu, odwiedził kamienicę w której Mazurkiewicz mieszkał, próbował prześledzić lisy jego rodziny i niedoszłych ofiar.

Bardzo ciekawy reportaż. Udało się Autorowi wejść w temat od początku do końca i sprzedać go w świetny sposób. Chłonąłem całość jak gąbka wodę. Ciężko się było oderwać, bo oprócz samej niepojętej historii, Cezary Łazarewicz pierwszorzędnie oddaje klimat i realia tamtych czasów. Można zupełnie cofnąć się w czasie, wejść w ówczesny świat, w tę nieciekawą stalinowską i poststalinowską rzeczywistość, ale nie pozbawioną luksusu dla wybranych. Można się przenieść na salę sądową i śledzić krok po kroku proces Mazurkiewicza. Albo też można być niemal obok podczas dokonywania przez niego morderstw.

Piwo Double Ego z browaru Piwne Podziemie z Chełma demaskuje prawdziwą twarz chmielu. Aromat tak intensywny, że kręci w nosie. Wspaniałe doznanie; chmiel, słód, mandarynka. W smaku to eksplodujący granat. Tyle doznań, tyle się dzieje, że trudno to opisać. Feeria barw. Piwo jest niezwykle bogate i  intensywne. Styl north east double IPA. Styl north east inaczej nazywany również vermont IPA, lub newengland IPA. Samo „north east” sugeruje, że chmielu będzie dostatek, a dodatkowe „double” oznacza, że przy produkcji piwa składniki zostały podwójnie wzmocnione, czyli np. ekstrakt wyższy: 18,5% wag. (naprawdę sporo, co automatycznie daje zwiększoną zawartość alkoholu, w tym przypadku 8,4% obj.). Mętne, z utrzymującą się pianą, świetnie się prezentuje.

Piwo orzeźwiające, gładkie i soczyste. Oprócz słodu jęczmiennego zastosowano słód pszeniczny, słód owsiany, a także płatki owsiane. Spowodowało to, że piwo jest aksamitne, gładziutkie jak świeżo ogolony męski policzek oraz pełne. Rewelacyjne. Można się rozsmakować do samego dna.

Piwne Podziemie jeszcze mnie nigdy nie rozczarowało. Tym razem pieczętuje swoją czołówkę w moim prywatnym rankingu.

Idzie Zima z Browaru Łańcut. Piwo opisane jako ciemne, niepasteryzowane, niefiltrowane, z dodatkiem gryki (13% całego zasypu) i miodu gryczanego. W skrócie: miodowo-gryczane ale. Określane jako świąteczne. W zamyśle zapewne ma rozgrzewać, albo dawać błogość. Zawartość alkoholu 6,4% obj.

Pachnie pięknie: słodem, miodem gryczanym, mleczną krówką, chmielem i  świeżo wykrochmaloną pościelą. Barwa bursztynowa, piana trwała drobnopęcherzykowa . Pięknie wygląda. Prezentuje się jak żołnierz na warcie w galowym mundurze. Goryczka 20 IBU (oznaczone jako 2/12 IBU), czyli nie za wiele, ale jak smakuje! Czuć taką zadziorność miodu gryczanego, ale jest to tak szlachetnie wkomponowane w całość, że piwo jest jednocześnie gładkie, pełne i łagodnie podszczypujące w język. Nie jest nachalnie słodkie i miodowo mdłe, jak to potrafią być piwa miodowe. Jest zdradziecko pijalne. Zanim się obejrzałem, w szklance było już tylko połowę. Nuty słodowe, chmielowe i ten miód robią wspaniałą robotę. Wyśmienite piwo. Inne z tego browaru będą na tapecie na pewno.

Będziem się nim grzać, bo to mało tego, że idzie zima – idzie sakramencki mróz.

Od dawna czaiłem się na Marcina Ciszewskiego i w końcu się udało. „Mróz” w formie audiobooka, 14 godzin słuchania, mój ulubiony lektor, czyli Krzysztof Banaszyk (był narratorem w „Ojcu Chrzestnym”), czego chcieć więcej? Słuchawki na uszy i wio.

Odświeżająca dawka sensacji i kryminału. Taki, nomen omen, chłodny powiew w już lekko zalatującym stęchlizną otoczeniu. Nie wiedziałem czego się spodziewać, bo nigdy nic nie czytałem tego Autora, i naprawdę pozytywnie mnie zaskoczył. Na półce od dawna stoją dwie kolejne części z tego pogodowego cyklu „Upał” i „Wiatr” i coś czuję, że nie zdążą na dobre zaleźć kurzem i kotami. Zwłaszcza że i „Mgła” już niedawno nadejszła.

Otóż wyobrażą sobie Państwo, że w skutek anomalii pogodowej – oderwana część lodowca wychłodziła, zdaje się, ciepły Prąd Północnoatlantycki – pogoda w Polsce w okolicach Świąt Bożego Narodzenia w 2011roku spada do -60 st. C. Taka sytuacja staje się bodźcem do tego, aby niebrzydcy, ale źli ludzie próbowali, poprzez swoje zorganizowane zadania, zdestabilizować sytuację polityczną w Polsce i cichaczem wywołać zamach stanu.

Tuż przed wielkim mrozem, jeszcze zanim wywołał panikę w państwie, nadkomisarz Jakub Tyszkiewicz razem ze swoją śledczą warszawską ekipą dostają sprawę zabójstwa pewnego nic nieznaczącego meteorologa o nazwisku Wicherek. Po bliższym zaznajomieniu ze sprawą okazuje się, że pan Wicherek dawno przewidział tę anomalię pogodową, tylko nikogo nie zdążył powiadomić, albo ktoś mu zabronił. Sytuacja ta zastanawia pana nadkomisarza Jakuba T.

Po nitce do kłębka akcja rozkręca się koncertowo. Gna na łeb i na szyję poprzez grube połacie śniegu. Porwania, pościgi, zabójstwa, strzelaniny, korupcja, zemsta, a wokół tego zawieja i zamieć z intryg, zagadek, świetnych rozwiązań fabularnych i powiązań między bohaterami. Porwała mnie ta książka i słuchałem jej kiedy tylko mogłem.

Jak w przeważnie każdej sensacji, kiedy akcja gna na złamanie karku, zdarzają się tutaj lekkie uproszczenia lub niedopowiedzenia. Jednak takie momenty giną w całości świetnie skonstruowanej historii i delektując się jej smakiem wcale nie dostałem czkawki.

Potrzebowałem takiej dawki rzetelnej sensacji. Kiedy ostatnio coś takiego czytałem? Do głowy przychodzi mi „Bezcenny” Miłoszewskiego. Ale „Mróz” jest lepszy. Twardzi mężczyźni, twarde kobiety, pierwszorzędny humor i mięcho bez owijania w szary papier.

Jeszcze takie małe spostrzeżenie:

To już kolejny polski kryminał, w którym główny bohater ma na imię Jakub, lub Kuba. Tutaj jest Jakub Tyszkiewicz, u Wojciecha Chmielarza jest Jakub Mortka, u Eweliny Dydy jest Jakub Rau, a u Adriana Bednarka Kuba Sobański. Coś ominąłem? Może Państwo natrafili na jeszcze jednego Kubę?

Kiedyś to było tak, że więc ej było psów we wsi o imieniu Kuba, niż chłopaków; ja w całej podstawówce (przez 8 klas) byłem jeden, a w liceum było nas dwóch. Kiedy 22 lata temu moja przyszła żona przedstawiła mnie swojej cioci, ta skwitowała to krótko: „chłopak ładny, ale imię paskudne”. Teraz za to jest tylu Kubów, że można za psami rzucać. (Coś się ten piesek przyplątał).

Kategorie
felietony
Jakub Piechota

GeoKuba. Rocznik 1975. Miłośnik książek od urodzenia i miłośnik piwa od osiemnastego roku życia. Mieszka na Roztoczu, głowę ma w chmurach, a serce w górach. Próbuje łączyć swoje pasje i dzielić się tym na swoim blogu. Oprócz tego żyje z posiadanych uprawnień zawodowych w zakresie geodezyjnych pomiarów sytuacyjno-wysokościowych, realizacyjnych i inwentaryzacyjnych, rozgraniczania i podziałów nieruchomości oraz sporządzania dokumentacji do celów prawnych. Ma trzy psy i pięć kotów. Prowadzi bloga Book-Beer Geek.
2 komentarze
 • Cezary Łazarewicz – „Elegancki morderca” – Book-Beer Geek
  3 marca 2018 at 23:38
  Skomentuj

  […] Więcej o tej książce pisałem, oczywiście, na Dzikiej Bandzie. […]

 • John Steinbeck – „Zagubiony autobus” – Book-Beer Geek
  8 marca 2018 at 22:56
  Skomentuj

  […] Produkt wzorcowy z Browar Zakładowy z produktem wzorcowym spod ręki mistrza Johna Steinbecka. O obu produktach piszę na Dzikiej Bandzie. […]

 • Dodaj komentarz