felietony

#czywiecieże „Urodzeni mordercy” Olivera Stone’a…

#czywiecieże to cykl mini-felietonów prezentujących zakulisowe ciekawostki z filmowych planów kultowych produkcji.

Jednym z największych przeciwników filmu „Urodzeni mordercy” jest bestsellerowy autor prawniczych thrillerów, John Grisham. Publicznie oskarżył on zarówno Olivera Stone’a jak producentów filmu, o społeczną nieodpowiedzialność i stworzenie dzieła nawołującego do przemocy. Bliski znajomy pisarza, William Savage, został zamordowany przez parę nastolatków, których media okrzyknęły prawdziwymi Mickey’em i Mallory Knox. Zbrodni dokonali po obejrzeniu filmu Stone’a i zażyciu sporej ilości kwasów. Co ciekawe film nie wywarł złego i morderczego wpływu na Trenta Reznora odpowiedzialnego w nim za muzykę. Żeby przygotować ścieżkę dźwiękową obejrzał go ponad pięćdziesiąt razy.

Przeciwnikiem filmu przez lata był Quentin Tarantino, którego scenariusz… posłużył jako podstawa dla scenariusza napisanego przez Stone’a, Rutowskiego i Veloza. Pomysł Tarantino na film był zupełnie inny i koncentrował się na dziennikarzach a nie mordercach. Niemniej w końcu i twórca „Pulp Fiction” polubił się z „Urodzonymi mordercami”. Stało się tak po tym, jak spotkany przypadkiem Johnny Cash pogratulował mu wymyślenia najlepszego filmu, jaki widział od lat. „Urodzonych morderców”.

Za „Urodzonymi mordercami” nie przepadali również bossowie w Coca Cola Company. Kiedy zapytano ich o zgodę na pokazanie w filmie ich słynnego niedźwiedzia, byli zachwyceni możliwością darmowego lokowania produktu. Gdy zobaczyli film… no cóż było już za późno na procesy i zakazy. Dziś w Stanach pisze się, że „Urodzeni mordercy” to film, który zmienił zasady lokowania produktów w filmach. Od premiery dzieła Stone’a, każda firma lokująca swoje marki żąda dostępu do ukończonego dzieła.

Panteon tych, którzy nie przepadają za filmem zamyka wybitny operator Robert Richardson, który zgodził się go nakręcić tylko przez to, że przyjaźnił się z reżyserem. Podczas zdjęć zaczął cierpieć na bezsenność, zachorowała jego żona, która po tym jak wyzdrowiała zażądała rozwodu (z pozwu się wycofała). Na planie Richardson złamał palec, a tuż przed końcem zdjęć dowiedział się, że jego brat zapadł w śpiączkę. Po latach przyznawał, że kręcenie „Urodzonych morderców” było piekłem na ziemi. Ale też piekłem niebywale kreatywnym. „Urodzonych morderców” nakręcono raptem w półtora miesiąca. Kolejny niemal rok zajął montaż filmu.

Kategorie
felietony
Robert Ziębiński

Dziennikarz, pisarz. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez ostatnie osiemnaście lat pracował i publikował w takich tytułach jak „Tygodnik Powszechny”, "Gazeta wyborcza", "Rzeczpospolita", „Przekrój”, „Newsweek”, „Nowa Fantastyka”. Wydał powieść „Dżentelmen” (2010), krytyczne„13 po 13” (wspólnie z Lechem Kurpiewskim, 2012), pierwszą polską książkę o Stephenie Kingu „Sprzedawca strachu” (2014) "Londyn. Przewodnik Popkulturowy" (2015) i "Wspaniałe życie" (2016) (WAB). Drukował opowiadania m.in. w "Nowej Fantastyce", w antologiach „17 Szram” (2013), „City 2” (2011).

Dodaj komentarz