felietony

#czywiecieże „To” Stephena Kinga i Tommy Lee Wallace’a…

#czywiecieże to cykl mini-felietonów prezentujących zakulisowe ciekawostki z filmowych planów kultowych produkcji.

Pierwsza adaptacja powieści Stephena Kinga „TO”, czyli pamiętny mini serial Tommy Lee Wallace’a, miał być pełnowymiarowym, dziesięcioodcinkowym serialem.

Nad taką adaptacją „To” pracował George A. Romero. Kiedy stacja telewizyjna skróciła czas trwania serialu do maksymalnie trzech odcinków, Romero zrezygnował z reżyserii. Na jego miejsce zatrudniono Tommy Lee Wallace’a („Halloween 3”, „Fright Night 2”). To on zatrudnił do roli Pennywise’a Tima Curry’ego i razem z aktorem pracował nad demonicznym wizerunkiem klauna.

Jak twierdził w wywiadach Curry – podstawą dla wizerunku złego była charakteryzacja Lona Chaney’a z „Upiora w operze”, zaś najtrudniej wymyślało się im brwi (w sieci można odnaleźć kilka wersji Pennywise’a z innym makijażem) i usta. Bo klaun miał mieć przerażający uśmiech, który sugeruje, że zaraz stanie się coś bardzo, ale to bardzo złego.

Telewizyjne „To” okazało się gigantycznym sukcesem przyciągając przed ekrany telewizorów ponad 30 milionów widzów w samych Stanach.

Kategorie
felietony
Robert Ziębiński

Dziennikarz, pisarz. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez ostatnie osiemnaście lat pracował i publikował w takich tytułach jak „Tygodnik Powszechny”, "Gazeta wyborcza", "Rzeczpospolita", „Przekrój”, „Newsweek”, „Nowa Fantastyka”. Wydał powieść „Dżentelmen” (2010), krytyczne„13 po 13” (wspólnie z Lechem Kurpiewskim, 2012), pierwszą polską książkę o Stephenie Kingu „Sprzedawca strachu” (2014) "Londyn. Przewodnik Popkulturowy" (2015) i "Wspaniałe życie" (2016) (WAB). Drukował opowiadania m.in. w "Nowej Fantastyce", w antologiach „17 Szram” (2013), „City 2” (2011).

Dodaj komentarz