felietony

#czywiecieże „Performance” Rolling Stonse’ów…

#czywiecieże to cykl mini-felietonów prezentujących zakulisowe ciekawostki z filmowych planów kultowych produkcji.

Szefowie Warner Bros byli przekonani, że kręcony przez Nicholasa Roega i Donalda Cammella film „Performance” będzie Rolling Stonesową odpowiedzią na zabawne „Hard’s Day Night” The Beatles. Nieszczęśni. Gdy film z Mickem Jaggerem został puszczony decydentom ze studia, ci… niemal dostali zawału.

Żona jednego z producentów miała ponoć zwymiotować, a „Performance” określono mianem plugawego, brudnego i perwersyjnego. Dzieło Roega i Cammella do tego stopnia wstrząsnęło producentami, że ci planowali nawet zniszczenie wszystkich istniejących kopii. Na szczęście do tego nie doszło, a dwadzieścia lat po jego premierze Brytyjski Instytut Filmowy uznał „Performance” za jednen ze stu najwybitniejszych filmów w historii brytyjskiej kinematografii. Ale zanim do tego doszło, film i jego twórcy musieli przejść małe piekło. A wszystko przez to, że „Performance” planowano jako lekką komedię, a w efekcie powstał niepokojący i wyuzdany dramat kryminalny, w którym pewien gangster trafiając do domu rockmana, otwiera drzwi do piekła na ziemi.

 

Scena w wannie, w której wystąpił Mick Jagger, Anita Pallenberg i Michele Breton, okrzyknięta była przez producentów, tak parszywą, że „nawet wanna wygląda w niej na brudną”. Nie tylko ona. Jagger na planie filmowym wdał się w romans z Pallenberg, a sceny erotyczne w których wystąpili… ponoć nie były markowane. Wciąż po sieci krąży opowieść o tym, że wycięte ujęcia z filmu miały ponoć wygrać pornograficzny festiwal w Amsterdamie…

Kategorie
felietony
Robert Ziębiński

Dziennikarz, pisarz. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez ostatnie osiemnaście lat pracował i publikował w takich tytułach jak „Tygodnik Powszechny”, "Gazeta wyborcza", "Rzeczpospolita", „Przekrój”, „Newsweek”, „Nowa Fantastyka”. Wydał powieść „Dżentelmen” (2010), krytyczne„13 po 13” (wspólnie z Lechem Kurpiewskim, 2012), pierwszą polską książkę o Stephenie Kingu „Sprzedawca strachu” (2014) "Londyn. Przewodnik Popkulturowy" (2015) i "Wspaniałe życie" (2016) (WAB). Drukował opowiadania m.in. w "Nowej Fantastyce", w antologiach „17 Szram” (2013), „City 2” (2011).

Dodaj komentarz