felietony

#czywiecieże „Milczenie owiec” Jonathana Demme’a…

#czywiecieże to cykl mini-felietonów prezentujących zakulisowe ciekawostki z filmowych planów kultowych produkcji.

Gdy Sir Anthony Hopkins otrzymał scenariusz „Milczenia owiec”, był przekonany, że zaoferowano mu rolę w filmie dla dzieci. Co ciekawe, był dziesiątym aktorem, któremu zaproponowano tę rolę. Przed nim wcielenia się w postać Hannibala Lectera odmówili m.in. Jack Nicholson, Dustin Hoffman, Patrick Stewart, Robert DeNiro, Jeremy Irons czy Robert Duvall.

Jeszcze zanim ruszyły zdjęcia ekipa filmowa z reżyserem Jonathanem Demmem na czele zagłębiała się tak w metodykę pracy FBI, jak w historię polowań na seryjnych morderców. W efekcie czego prawdziwi agenci FBI uznali, że „Milczenie owiec” jest jednym z nielicznych filmów, które realistycznie ukazują pracę agentów federalnych.

Sam Hopkins otrzymał rolę Lectera, po tym jak Demme obejrzał „Człowieka Słonia” Davida Lyncha i zachwycił się stworzoną przez aktora tam postacią doktora Trevesa. Gdy zasugerował Sir Anthonemu, by zagrał Lectera tak jak grał doktora w „Człowieku Słoniu”, ten ponoć miał powiedzieć, że „doktor Treves był dobrym człowiekiem”. Niezrażony niczym Demme miał odpowiedzieć – „Lecter także, tylko jego dobroć uwięziona jest w umyśle szaleńca”. W finale rola Lectera dała Hopkinsowi Oscara (drugi w historii tej nagrody, po roli Davida Nivena w „Osobnych stolikach”, najkrótszy oscarowy występ – Hopkins pojawia się na ekranie na niespełna dwadzieścia pięć minut) i aktorską nieśmiertelność.

Warto pamiętać, że opowieść o relacji seryjny morderca-prowadzący dochodzenie, oparta została na autentycznej historii profesora Roberta Keppela, który współpracował z Tedem Bundy podczas tropienia „mordercy z Green River”.

Kategorie
felietony
Robert Ziębiński

Dziennikarz, pisarz. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez ostatnie osiemnaście lat pracował i publikował w takich tytułach jak „Tygodnik Powszechny”, "Gazeta wyborcza", "Rzeczpospolita", „Przekrój”, „Newsweek”, „Nowa Fantastyka”. Wydał powieść „Dżentelmen” (2010), krytyczne„13 po 13” (wspólnie z Lechem Kurpiewskim, 2012), pierwszą polską książkę o Stephenie Kingu „Sprzedawca strachu” (2014) "Londyn. Przewodnik Popkulturowy" (2015) i "Wspaniałe życie" (2016) (WAB). Drukował opowiadania m.in. w "Nowej Fantastyce", w antologiach „17 Szram” (2013), „City 2” (2011).
Komentarz
  • geokuba
    11 listopada 2017 at 10:02
    Skomentuj

    Ech, ta młoda Jodie Foster w przepoconej bluzie…

  • Dodaj komentarz