seriale

The Walking Dead

The Walking Dead (sezony 1-2 + kawałek 3-ego). Reż. Frank Darabont i inni. Wyk. Andrew Lincoln, Laurie Holden, Jon Brenthal. USA 2010-. FOX

Twórca będącego podstawą dla serialu komiksu, Robert Kirkman (scenariusz), potraktował temat zombie-apokalipsy na serio, przedkładając realizm i budowanie relacji między bohaterami ponad ganianie się wkoło z niezbyt ruchawymi żywymi trupami (aczkolwiek tego też nie brakuje). Efekt jest więcej niż dobry i wciąż trzyma poziom, mimo iż do tej pory ukazało się już kilkanaście tomów.

Serial bierze z historii obrazkowej to, co najlepsze (efektowne zabijanie zombiaków oraz świetnie pokazany proces adaptacji ocalałych do praw nowego świata), zaś bardzo dobrze dobrani aktorzy – przede wszystkim wcielający się w Ricka Andrew Lincoln – swoją grą wzbogacają opowieść. Można narzekać na znaczne zmiany względem pierwowzoru, zwłaszcza rozbudowanie niektórych, mniej nafaszerowanych akcją wątków, mnie się to jednak podoba. Nieprzewidywalność wydarzeń i fakt, że nikt nie jest bezpieczny, każdy może zginąć, to jedne z większych zalet tej opowieści – kurczowe trzymanie się komiksowego materiału wykastrowałoby serial z dramaturgii.

I owszem, „The Walking Dead”, zwłaszcza drugi sezon, to de facto nudny serial, ja jednak tę nudę kocham. Może to dlatego, że oglądałem po kilka odcinków na raz? Może to dlatego, że lubię Finchera i jego cudnie przegadane filmy, a ten serial w jakiś sposób do tej poetyki nawiązuje?

Na pewno podoba mi się połączenie dbałości o realizm (czyli także o nudę!) z efektownością zombie-apokalipsy. Sezony 1 i 2 były świetne, trzeci zaczyna się jeszcze lepiej – więcej akcji, więcej ciekawych wątków (Gubernator!), więcej roztrzaskanych żywo-trupich głów. W mojej ocenie nic lepszego obecnie w telewizji nie ma.

Sezon 1: 9/10

Sezon 2: 8,5/10.

Sezon 3 (pierwsze dwa odcinki): 9,5/10

Kategorie
seriale

Dodaj komentarz