Warner Bros
seriale

The Flash

Tuż po wakacjach czeka nas prawdziwa ofensywa seriali tworzonych na podstawie komiksów DC. W produkcji są już pierwsze sezony „Gotham”, „I, Zombie” i „Constantine’a”, trzeci sezon „Arrow” oraz „The Flash”, będący spin-offem tego ostatniego, który jak na typowego roadrunnera przystało, wyprzedził swą premierę o trzy miesiące i trafił do sieci za przyzwoleniem stacji The CW.

Postać Barryego Allena wprowadzono w drugim sezonie „Arrow” jako kryminologa-stażystę, który pomaga grupie Olivera Queena w rozwiązaniu zagadki tajemniczych mocarzy. Te dwa odcinki, w których się pojawia to jedne z ciekawszych epizodów serii, zyskujące jednocześnie lekko humorystycznego, lżejszego tonu, których sprawcą jest właśnie Allen – naiwny nerd-idealista, grany przez sympatycznego Granta Gustina. Historię poszukiwania przez Barryego nadprzyrodzonych zjawisk zgrabnie wpleciono w mroczne wątki „Arrowa” i jednocześnie potraktowano ją jako swoisty prolog do całego serialu o Flashu. W pilocie w dużym skrócie otrzymujemy przypomnienie podstawowych faktów, a Allena poznajemy powtórnie tuż przed wydarzeniami całkowicie zmieniającymi jego życie. Jego matka zostaje zamordowana w tajemniczych okolicznościach, a winą obarczono jego ojca (w tej roli John Wesley Shipp, który w 1990 r. wcielał się we Flasha w produkcji stacji CBS). Chłopak (jeszcze jako dziecko) będący naocznym świadkiem tego wydarzenia w wolnych chwilach (już jako dorosły) próbuje odnaleźć prawdziwego zabójcę. W tym prywatnym śledztwie pomogą mu nowo zdobyte moce, dzięki którym porusza się z zawrotną prędkością oraz nowopoznani pracownicy instytutu Star Labs, będącego przyczyną wielu nadnaturalnych anomalii.

„The Flash” pełnymi garściami czerpie z doświadczeń „Arrow” starając się odpowiednio wywarzyć wątki obyczajowe i superbohaterskie, chcąc zadowolić jak największą ilość odbiorców. Całość jest znacznie lżejsza klimatem, bardziej humorystyczna, ale schemat fabularny jest identyczny jak w poprzedniku, co sprowadza się do podobnych motywów romantycznych, rodzinnych i relacji z policją. W pilocie zapoczątkowano przynajmniej kilka ciekawych wątków, które zapewne będą rozwijać się przez cały sezon i upchano mnóstwo postaci, które ze względu na ich ilość prezentują się dość płasko i powierzchownie. Za wyjątkiem Granta Gustina, który od razu daje się lubić, a wykreowany przez niego Allen to ciepły, przesympatyczny zawadiaka, którego aż chce się przytulić i dać mu przyjacielskiego kuksańca. Można mieć nadzieję, że przynajmniej dla niego warto będzie „Flasha” oglądać, a pozostali z czasem nabiorą rumieńców.

Nowa produkcja stacji The CW to solidny rozrywkowy średniak do oglądania przy obiedzie, celujący raczej w młodszą publikę (w sensie licealną). Fani komiksów na pewno nie przejdą obok niego obojętnie, pozostali, jeśli chcą dać się uwieść przyzwoitej rzemieślniczej robocie, mogą próbować na własną odpowiedzialność. Plusem, prócz tytułowej postaci, są na pewno efekty specjalne, których choć niewiele, nie sprawiają wrażenia tworzonych pod ciśnieniem niskiego budżetu,. Niemniej sceny, w których Flash nabiera prędkości, nie umywają się do tych z Quicksilverem z „X-Men: Przeszłość, która nadejdzie”. Ale zapewne przez dłuższy czas ani kino, ani telewizja nie przebije tego fascynującego przyspieszenia w slow motion.

Kategorie
seriale
Paweł Deptuch

Dawniej redaktor naczelny Carpe Noctem, obecnie Dzikiej Bandy. Publikował w zinach (Ziniol, Biceps) i prasie specjalistycznej (Czachopismo, Smash!), teraz najczęściej w Nowej Fantastyce i Playboyu. Autor kilku scenariuszy komiksowych i opowiadań. Legniczanin. Tata.

Dodaj komentarz