seriale

Punisher sezon 1 – Mroczny bohater na mroczne czasy [recenzja]

Recenzja przedpremierowa.

Frank Castle, czyli Punisher, doczekał się własnego serialu. Udanego. Okrutnego. Serialu, który nie przypadł do gustu fanom komiksu, ale może spodobać się każdemu wielbicielowi mrocznego kina sensacyjnego rodem z lat 70.

Po pierwsze – „Punishera” można oglądać bez znajomości komiksów. Po drugie – co wydaje się bardziej istotne, nie trzeba także znać pozostałych seriali Netflixa o marvelowskich superbohaterach. Mimo, że pierwszy sezon „Punishera” zaczyna się tam, gdzie kończyła się obecność bohatera w serialu „Daredevil”. Po trzecie wreszcie – nie trzeba znać (co może uratować komuś życie), wcześniejszych filmów o okrutnym mścicielu. No i wreszcie po czwarte – to bezsprzecznie najlepsza filmowa inkarnacja przygód Franka.

Serial zaczyna się w chwili gdy Frank po wymordowaniu połowy kartelu i mafii irlandzkiej postanawia zapaść się pod ziemię. Puszcza z dymem swoją kamizelkę kuloodporną z trupią czaszką i zostaje zwykłym robotnikiem, pracującym przy rozbiórkach domów. Ale dla takiego człowieka jakim jest Frank spokój jest stanem niemożliwym. Szybko zatem okazuje się, że jego współpracownicy nie są zbyt przyjemnymi ludźmi, a Frank będzie musiał pokazać im w czym naprawdę jest dobry. A że każdy, kto poznaje rozległe talenty naszego bohatera szybko kończy na cmentarzu… Frank będzie zmuszony zmienić pracę. Jakby tego było mało na trop Franka wpada niejaki Micro, spec od komputerów, który ewidentnie próbuje zaznajomić się z Punisherem.

Steve Lightfoot, pomysłodawca i główny scenarzysta serii, miał na swojego „Punishera” pomysł prosty. Położyć większy nacisk na realizm. Dlatego też „Punisher” w zasadzie nie przypomina serialu o superbohaterze. Oczywiście sam z siebie Punisher nie jest typowym superherosem, ale w komiksach otaczali go często karykaturalni wrogowie. Tu tego nie ma. W ogóle zanim poznamy wrogów Franka musi minąć sporo czasu. Czasu, który upłynie nam na poznawaniu Franka. Jego przeszłości, motywacji i nazwijmy to – życiowej filozofii.

W podobną stronę, realistycznego filmu sensacyjnego, zmierzała ekranizacja „Punishera” z 2004 roku. Tam jednak w pewnym momencie coś poszło nie tak, a film z mrocznej sensacji zamienił się w parodię (w sumie każdy kinowy „Punisher” tak kończył). Tu tak nie jest. Tu mamy do czynienia z równym, powoli rozwijającym się, ale wciągającym filmem, który z odcinka na odcinek zmierza coraz głębiej w mrok. Niebywale pociągający mrok. Aż chce się obejrzeć już drugi sezon.

Punisher sezon 1. Twórca: Steve Lightfoot. Obsada: Jon Bernthal, Amber Rose Revah, Ebon Moss-Bachrach, Ben Barnes. USA 2017 (Netflix)
7
Punisher sezon 1. Twórca: Steve Lightfoot. Obsada: Jon Bernthal, Amber Rose Revah, Ebon Moss-Bachrach, Ben Barnes. USA 2017 (Netflix)
Kategorie
seriale
Robert Ziębiński

Dziennikarz, pisarz. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez ostatnie osiemnaście lat pracował i publikował w takich tytułach jak „Tygodnik Powszechny”, "Gazeta wyborcza", "Rzeczpospolita", „Przekrój”, „Newsweek”, „Nowa Fantastyka”. Wydał powieść „Dżentelmen” (2010), krytyczne„13 po 13” (wspólnie z Lechem Kurpiewskim, 2012), pierwszą polską książkę o Stephenie Kingu „Sprzedawca strachu” (2014) "Londyn. Przewodnik Popkulturowy" (2015) i "Wspaniałe życie" (2016) (WAB). Drukował opowiadania m.in. w "Nowej Fantastyce", w antologiach „17 Szram” (2013), „City 2” (2011).

Dodaj komentarz