seriale

Mozaika – Soderbergh, Sharon Stone i odwieczne pytanie kto zabił [recenzja]

Recenzja przedpremierowa.

Mozaika miała być serialem interaktywnym. I takim jest, ale nie w Polsce. Na szczęście obdarty z technologicznej zabawy, projekt Stevena Soderbergha sprawdza się jako dobry kryminał.

Tajny projekt Stevena Soderbergha, czyli najnowszy kryminalny serial dla HBO, którego fabułę skrzętnie ukrywano przez blisko rok. Tytułowa „Mozaika” to centrum kulturalne założone przez podstarzałą autorkę bestsellerów dla dzieci (Sharon Stone). Gdy pisarka ginie, o zabójstwo zostaje oskarżony mieszkający u niej młody, zbuntowany artysta. Cztery lata po skazaniu prywatne śledztwo rozpoczyna jego siostra. Spotykając się ze świadkami układa ona własną mozaikę, z której wyłania się dziwny i niepokojący obraz.

Soderbergh, który odgrażał się, że odjedzie na filmową emeryturę, kręcąc „Mozaikę” planował odciąć się zupełnie od kina, przy okazji tworząc rewolucję w telewizji. Jak wiemy – rezygnacja z kina mu nie wyszła – nakręcił „Lucky Logana”. A i z rewolucją telewizyjną nie było mu po drodze. Owszem w Stanach „Mozaika” trafia do widzów jako interaktywny serial, ale w Polsce oglądać możemy ją bez aplikacji, a co za tym idzie – to kolejny kryminalny serial jaki trafia na ekrany. Na szczęście nie jest zły.

Pożyczając sobie konstrukcję fabularną z „Rashamona” (historię poznajemy z kilku perspektyw) Soderbergh stworzył bowiem małą kryminalną perełkę, która wciąga i żongluje emocjami widzów. Akcja toczy się tu niespiesznie, a reżyser dzięki temu może koncentrować się na postaciach, pokazując nam różne oblicza tej samej osoby. W finale nikt nie jest tu tym za kogo się podaje. A motyw kto zabił przestaje być istotny, zastąpiony przez powolne dociekanie widza, tego kto jest kim i w jaką grę gra. Wciągające.

Mozaika (Mosaic). Twórca: Steven Soderbergh. Obsada: Sharon Stone, Garet Hendlund i inni. USA 2018 (HBO)
7.5
Mozaika (Mosaic). Twórca: Steven Soderbergh. Obsada: Sharon Stone, Garet Hendlund i inni. USA 2018 (HBO)
Kategorie
seriale
Robert Ziębiński

Dziennikarz, pisarz. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez ostatnie osiemnaście lat pracował i publikował w takich tytułach jak „Tygodnik Powszechny”, "Gazeta wyborcza", "Rzeczpospolita", „Przekrój”, „Newsweek”, „Nowa Fantastyka”. Wydał powieść „Dżentelmen” (2010), krytyczne„13 po 13” (wspólnie z Lechem Kurpiewskim, 2012), pierwszą polską książkę o Stephenie Kingu „Sprzedawca strachu” (2014) "Londyn. Przewodnik Popkulturowy" (2015) i "Wspaniałe życie" (2016) (WAB). Drukował opowiadania m.in. w "Nowej Fantastyce", w antologiach „17 Szram” (2013), „City 2” (2011).

Dodaj komentarz