seriale

Marco Polo sezon 1 – akcja, intryga, seks, miłość, tajemnice i zdrady [recenzja]

Po „House of Cards” i „Orange is the New Black” platforma Netflix do swej oferty wprowadziła kolejny wysokiej jakości serial dramatyczny.

Marco Polo to żyjący w XIII w. wenecki kupiec i podróżnik, który jako jeden z pierwszych europejczyków dotarł do Chin i w pełni doświadczył uroków tamtejszego życia. Jego trwające siedemnaście lat podróże zostały spisane przez Rustichella z Pizy w książce znanej jako „Opisanie świata”. Wspomnienia Marco przez stulecia były kopiowane i tłumaczone na inne języki, a tłumacze i skrybowie często dokonywali w nich zmian, pomijając nieobyczajne lub antychrześcijańskie fragmenty, lub zmieniając wydźwięk niektórych sprawozdań. Do dziś badacze nie są w stanie ustalić jednolitej, autorskiej wersji opisywanych przez Marco zdarzeń, dzięki czemu filmowcy tworzący serial na podstawie jego przygód mogli wykazać się szeroką i swobodną inwencją.

„Marco Polo” doskonale wpisuje się w ramy solidnych fabularyzowanych seriali historycznych, pokroju „Wikingów”, „Rzymu” czy „Spartacusa”. Twórcy olbrzymią uwagę przywiązują do dekoracji, mody i innych szczegółów odwzorowujących realia i z powodzeniem odzwierciedlają atmosferę kulturowo-polityczną czasów Kubilaj Chana. Piękne i szerokie krajobrazy stepów Mongolii przeplatają się z wysmakowanymi wnętrzami chińskich pałaców oraz surowością koczowniczego trybu życia mongolskich wojsk. W te realia zostaje wrzucony młody Marco, który chłonie jak gąbka wszystko co dla niego nowe i obce. I choć jest on główną postacią serii, pełni rolę raczej biernego obserwatora, który na rozgrywające się wydarzenia ma minimalny wpływ. A te skupiają się na wielkich politycznych machinacji mających na celu zakończenie panowania chińskiej dynastii i stworzenie wielkiego imperium chińsko-mongolskiego; dworskich intrygach i wielkich bitwach. Twórcy zadbali jednak o to aby Marco się nie nudził. Z wyczuciem pokazują drogę jaką musi przebyć od dworskiego zwierzątka po zaufanego obserwatora i poborcy; w międzyczasie serwują mu nienachlane miłosne rozterki doprawione sporą ilością scen erotycznych, trening wushu pod nadzorem niewidomego mistrza sztuk walki i wiele innych emocjonujących zajęć.

„Marco Polo” to serial stworzony według sprawdzonego przepisu, gdzie wszystkie składniki doskonale się komponują tworząc spójną interesującą całość. Tak więc jest akcja, jest intryga, seks, miłość, tajemnice i zdrady. Bez specjalnego upiększania czy autocenzury. Twórcy w jednych kwestiach trzymają się znanych faktów, a w innych, niedopowiedzianych lub pominiętych przez historię, pozwalają sobie na odrobinę fantazji – ale wszystko w ramach dopuszczalnego prawdopodobieństwa. Nie zawodzą też świetnie dobrani i ucharakteryzowani azjatyccy aktorzy, na tle których jedyny europejczyk, Włoch Lorenzo Richelmy, wypada odrobinę gamoniowato. Ale taka drobna ryska nie jest w stanie zaszkodzić serialowi jako całości, który ogląda się z nieudawanym entuzjazmem.

Kategorie
seriale
Paweł Deptuch

Miłośnik komiksów, scence-fiction, pulpy i kryminału. W latach 2004-2010 redaktor naczelny serwisu Carpe Noctem. Współpracował m.in. z Bicepsem, Czachopismem, Ziniolem, Kolorowymi Zeszytami, a swego czasu prowadził stałe kolumny związane z fantastyką w lokalnych periodykach. Od 2006 r. stały współpracownik miesięcznika Nowa Fantastyka. Autor kilku scenariuszy komiksowych i opowiadań. Legniczanin. Tata.

Dodaj komentarz