seriale

Jessica Jones sezon 2 – Krajobraz po Killgrave’ie [recenzja]

Recenzja przedpremierowa.

Najbardziej charakterna pani detektyw ze stajni Marvela wraca w drugim sezonie „Jessiki Jones” i przetrząsa Nowy Jork, by rozwiązać kolejną tajemnicę. Zmartwionych, uspokajamy – całkiem nieźle radzi sobie bez Killgrave’a, złoczyńcy z poprzedniego sezonu.

Po miesiącach superbohaterskiej słabizny na Netflixie, jaką reprezentował nijaki „Iron Fist” i bardzo średnie „Defenders„, realizatorzy powoli wracają do formy. Najpierw dostaliśmy świetnego, sensacyjnego „Punishera„, a teraz przyszedł czas na powrót Jessiki Jones, która zamiast latać z głową w chmurach, szlifuje bruk co paskudniejszych dzielnic wielkiego miasta. Do recenzji otrzymaliśmy pierwszą połowę sezonu, ale to dość, by wyciągnąć sporo wniosków.

Zabicie Killgrave’a otworzyło Puszkę Pandory. Bo choć Jessica Jones pozbyła się oprawcy i zyskała na popularności – co napędziło klientów agencji detektywistycznej – to większość ludzi patrzy na nią jak na zagrożenie. Co gorsza, tajemnice z przeszłości prześladują kobietę, która i tak ma już dość demonów, jakie próbuje utopić na dnie butelki.

Ze względu na to, że dostałem dostęp tylko do części odcinków, ciężko porównać sezon w najmocniejszym punkcie, czyli pod kątem złoczyńców. Postać potencjalnie stanowiąca zagrożenie dla bohaterów skryta jest w cieniu, a nawet sceny poświęcone tylko jej perspektywie nie odsłaniają zbyt wiele dodatkowych faktów. Świetnie za to budują napięcie i zwyczajnie intrygują.

Oczywiście, można się domyślać, że za wszystkim stoją potężniejsze siły, ale klisze nie przeszkadzają. Są sprawnie i zręcznie rozegrane, ładnie wspierają gatunkową konstrukcję fabuły. Drugi sezon świetnie sprawdza się jako czarny kryminał z mrocznym, mocnym tłem obyczajowym – chyba nawet lepiej niż poprzedni sezon. Porusza więcej problemów i choć raz czy drugi ucieka się do tendencyjnych argumentów, to zazwyczaj scenariusz trzyma fason i nie popada w ideologizowanie.

Drobne niedoskonałości serial nadrabia porządną grą aktorską i pogłębieniem postaci drugoplanowych. Ich problemy zgrabnie splatają się z główną intrygą, zapewniając ciekawe, choć czasem przewidywalne zwroty akcji.

Naturalnie pod względem technicznym produkcji Netflixa nie można nic zarzucić. Jedynie w pierwszym odcinku, na etapie rozgrzewki, operator zaliczył kilka potknięć. W krótkiej scenie samotnej popijawy w biurze zmarnowano potencjał na budowanie nastroju, gdyż ekipa najwyraźniej postanowiła się zainspirować słynną sekwencją skoku przez płot z serii „Uprowadzona”. To jednak kilkuminutowy drobiazg. Cała reszta działa i pomaga odmalowywać krajobraz idealny do brudnego, miejskiego kryminału.

Póki co „Jessica Jones” nie zawodzi. Brakuje jej może efektu zaskoczenia, jaki towarzyszył poprzedniej serii, ale jako detektywistyczna opowieść z supermocami w tle sprawdza się naprawdę porządnie.

Jessica Jones sezon 2, twórca: Melissa Rosenberg, wyk. Krysten Ritter, Rachael Taylor, Carrie Anne-Moss, Eka Darville, Netflix 2018
8
Jessica Jones sezon 2, twórca: Melissa Rosenberg, wyk. Krysten Ritter, Rachael Taylor, Carrie Anne-Moss, Eka Darville, Netflix 2018
Kategorie
seriale
Hubert Sosnowski

Miłośnik popkultury pod każdą postacią - literacką, muzyczną, filmową, komiksową, grową, serialową. Publikował w "Science Fiction Fantasy i Horror", "LiteRacjach", "Playboyu" oraz w portalach internetowych - GRY-Online, Kawernie, Szortalu, Onecie. Od 2014 regularnie pisuje do Dzikiej Bandy. Człowiek sympatyczny, acz nękają go napady wyjątkowo czarnego humoru.

Dodaj komentarz