seriale

American Horror Story

American Horror Story: sezon I (American Horror Story: Murder House) twórcy: Ryan Murphy, Brad Falchuk. Wyk. Dylan McDermott, Connie Britton, Jessica Lange USA 2011 Imperial CinePix

Harmonowie to małżeństwo na zakręcie. On psychiatra zaczął sypiać ze swoją młodą, atrakcyjną pacjentką. Ona kobiet w średnim wieku i tuż po poronieniu łapie ich w łóżku. Dla wielu małżeństw skończyłoby się to rozwodem, ale oni dają sobie jeszcze jedną szansę. Pan doktor wraz z żoną decydują się na przeprowadzkę do okazyjnie kupionego domu. Przeprowadzka nie podoba się ich nastoletniej córce, ale niewiele ma ona w tej sytuacji do gadania. Niebawem okazuje się, że okazyjna cena domu nie była przypadkowa… Wielkie domostwo zdaje się być nawiedzone.

Wszyscy znamy tę historię i widzieliśmy ją wielokrotnie. Nawiedzony dom, rodzina z problemami… To wyeksploatowany do znudzenia horrorowy schemat, w którym nie da się już nic nowego powiedzieć… A tu niespodzianka. Twórcy seriali „Glee” (tak, tak!) i „Bez skazy” stworzyli serial grozy, który nie tylko świetnie ogrywa motyw nawiedzonego domu, ale jeszcze straszy jak należy. Aby osiągnąć ten efekt panowie puścili wodze wyobraźni i zamiast ograniczać się do jednego motywu wsadzili w „American Horror Story” wszystko, co wiedzą o horrorach i nie boją się z tego skorzystać. Mamy tu i grę z nieśmiertelną „opowieścią o haku”, zabawy z duchami, tajemnicze eksperymenty genetyczne, horror satanistyczny… Zmęczeni? Uwierzcie mi na słowo – nudzić się nie będziecie, za to wielokrotnie z rozdziawionymi ustami krzykniecie: nie, nie wierzę, jeszcze to dorzucili…

Zaznaczam jednak, że „American…” to nie gra z gatunkiem, jaką uprawiał Craven w „Krzyku”. Ten serial zrobiony jest na poważnie, ale nie z pozycji „na kolanach”. Murphy i Falchuk nie stawiają pomników horrorowi a pokazują jak wykorzystując wiedzę i czołowe osiągnięcia gatunku, powiedzieć w nim coś nowego. Bo „American Horror Story” w całej swojej bezczelności, z jaką jego twórcy cytują klasykę czymś nowym i oryginalnym.

Nasza ocena: 8.5/10

Robert Ziębiński

Kategorie
seriale
Robert Ziębiński

Dziennikarz, pisarz. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez ostatnie osiemnaście lat pracował i publikował w takich tytułach jak „Tygodnik Powszechny”, "Gazeta wyborcza", "Rzeczpospolita", „Przekrój”, „Newsweek”, „Nowa Fantastyka”. Wydał powieść „Dżentelmen” (2010), krytyczne„13 po 13” (wspólnie z Lechem Kurpiewskim, 2012), pierwszą polską książkę o Stephenie Kingu „Sprzedawca strachu” (2014) "Londyn. Przewodnik Popkulturowy" (2015) i "Wspaniałe życie" (2016) (WAB). Drukował opowiadania m.in. w "Nowej Fantastyce", w antologiach „17 Szram” (2013), „City 2” (2011).

Dodaj komentarz