Muzyka

The Salesman and The Shark

The Salesman and The Shark, Sean Rowe, Anti/Sonic

Szanowni rodzice zanim zaczniecie puszczać swoim dzieciom słynną pieśń „Eye of the Tiger” pochodzącą ze słynnego filmu „Rocky III” przyjrzyjcie się zdjęciu pana, który nagrał tę płytę. Sean Rowe miał siedem lat, kiedy usłyszał pierwszy raz ów song i pod jego wpływem postanowił zostać muzykiem. Jeśli zatem nie chcecie, aby wasze pociechy wyrosły na ponurych brodaczy, lepiej nie puszczajcie im „Eye…”.

Chociaż z drugiej strony, jeśli miałyby wyrosnąć na tak zdolnego ponuraka jak Rowe to dlaczego nie! „The Salesman and The Shark” to jego trzecia płyta a każdy fan Toma Waitsa, Leonarda Cohena i Nicka Cave’a powinien w tej chwili biec do sklepu. To nie żart Rowe nagrał jedną z najlepszych płyt tego roku. Od pierwszego taktu otwierającego album „Bring Back The Night” kompozytor przenosi nas do świata powolnych ballad o zmarnowanej miłości i samotnym życiu. Pewnie że słychać tu silnie echa Waitsa („Joe’s Cult”) czy Cave’a („Horses”), ale to nie przeszkadza. Rowe nie jest, broń cię Boże marnym kopistą. Inspiracja jest dla niego tylko punktem wyjścia do tworzenia własnych przejmujących muzycznych światów. A od takiego „The Ballad of Buttermilk Falls” wciąż mam ciarki na plecach. Fenomenalna dawka perfekcyjnej jesiennej muzyki.

 

Kategorie
Muzyka
Robert Ziębiński

Dziennikarz, pisarz. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez ostatnie osiemnaście lat pracował i publikował w takich tytułach jak „Tygodnik Powszechny”, „Gazeta wyborcza”, „Rzeczpospolita”, „Przekrój”, „Newsweek”, „Nowa Fantastyka”. Wydał powieść „Dżentelmen” (2010), krytyczne„13 po 13” (wspólnie z Lechem Kurpiewskim, 2012), pierwszą polską książkę o Stephenie Kingu „Sprzedawca strachu” (2014) „Londyn. Przewodnik Popkulturowy” (2015) i „Wspaniałe życie” (2016) (WAB). Drukował opowiadania m.in. w „Nowej Fantastyce”, w antologiach „17 Szram” (2013), „City 2” (2011).

Dodaj komentarz