Muzyka

The Road Gets Darker from Here

The Road Gets Darker from Here, Gallon Drunk, Clouds Hill/Sonic

Przepraszam za przekleństwa ale kilka lat temu o zespołe Gallon Drunk Nick Cave powiedział dokładnie tak – „W chuj zajebiści”. O tym, że naprawdę owa grupa przypadła mu do gustu świadczy także fakt iż jej lider, przez kilka lat został zatrudniony przez Cave’a do grupy The Bad Seeds. James Johnston, bo o nim mowa poza rodzimym zespołem od lat udziela w wielu projektach (ostatnio dołączył do niemieckiej grupy Faust), ale gdy tylko znajduje czas zawsze wraca do Gallon Drunk.

I zawsze jest to powrót co najmniej intrygujący. „The Road Gets Darker from Here” to siódmy albym zespołu, który mało brakowałoby a nigdy by nie powstawał. Rok temu zmarł  bowiem Simon Wring wieloletni członek grupy. Koledzy postanowili nie zastępować go nikim a Gallon Drunk zamieniło się w trio. Słuchając „The Road…” trudno jednak odnieść wrażenie, że gra tu tak mało osób. Ta płyta to wulkan energii, która rozwala głośniki. Blues pomieszany z psychodelicznym rockiem i motoryczną sekcją rytmiczną przenosi nas do mrocznej krainy, w której słońca nie uświadczycie. Teksty krążą dookoła śmierci, muzyka pulsuje i wciąga w ponury trans. Ale warto dać się Gallon Drunk uwieść. Panowie potrafią bowiem wykreować tu świat piękny, smutny i niezwykle emocjonalny. A że słychać tu echa The Bad Seeds wcale nie przeszkadza. Nie wynika to bowiem z bezmyślnego małpowania a faktu, że Johnston i Cave myślą i czują muzykę bardzo podobnie. A takiego „Killing Time” czy „The Big Breakdown” mogę słuchać w nieskończoność.

 

Kategorie
Muzyka
Robert Ziębiński

Dziennikarz, pisarz. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez ostatnie osiemnaście lat pracował i publikował w takich tytułach jak „Tygodnik Powszechny”, „Gazeta wyborcza”, „Rzeczpospolita”, „Przekrój”, „Newsweek”, „Nowa Fantastyka”. Wydał powieść „Dżentelmen” (2010), krytyczne„13 po 13” (wspólnie z Lechem Kurpiewskim, 2012), pierwszą polską książkę o Stephenie Kingu „Sprzedawca strachu” (2014) „Londyn. Przewodnik Popkulturowy” (2015) i „Wspaniałe życie” (2016) (WAB). Drukował opowiadania m.in. w „Nowej Fantastyce”, w antologiach „17 Szram” (2013), „City 2” (2011).

Dodaj komentarz