Soundtrack, Lao Che, Mystic Production
Muzyka

Soundtrack

Soundtrack, Lao Che, Mystic Production

To nie jest płyta dla małych dzieci. W każdym razie nie radzę jej puszczać w domu, jeśli macie około półtoraroczną córkę, która właśnie zasypia. Po tym jak usłyszy pierwsze dźwięki „4 Piosenek” uniesie główkę i zamiast smacznie spać zacznie tańczyć, co niestety będzie równoważyć się z tym, że możecie zapomnieć o jakiejkolwiek chwili wytchnienia. Tak to Spięty i wesoła gromadka Lao Che zagwarantowali mi bardzo długi wieczór z dzieckiem (czyli jest to płyta poniekąd prorodzinna). Ale nie żałuję. Ich „Soundtrack” to niezwykle eklektyczna, a przy tym intrygująca zabawa dźwiękiem.

W jednym z wywiadów Spięty powiedział, że jako grupa chcieli, aby każda piosenka na tej płycie brzmiała tak, jakby nagrał inny zespół. I faktycznie „Soundtrack” przypomina trochę przewodnik po muzycznych stylistykach. Od gitarowego grania w „Zombi!”, przez bujające lekko funkowo-soulowe „Już jutro”, taneczne „Govindam”,  hip hopowe „Jestem psem” po niezwykłe transowe „Idzie wiatr”. Mimo tego gatunkowego rozrzutu „Soundtrack” nie przypomina muzycznego chaosu, za to bardzo dojrzałe i przemyślane dzieło. Pomyślałem sobie, przyglądając się z boku karierze Lao Che, iż trudno nie odnieść wrażenia, że chłopaki głęboko do serca wzięli sobie maksymę Toma Waitsa: „trzeba być w ciągłym ruchu, jeszcze żaden pies nie obsikał jadącego samochodu”. I bardzo dobrze, bo ich ciągłe poszukiwania przynoszą świetną muzyką. Nawet jeśli nie śpią przez nią dzieci.

 

Kategorie
Muzyka

Dziennikarz, pisarz. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez ostatnie osiemnaście lat pracował i publikował w takich tytułach jak „Tygodnik Powszechny”, "Gazeta wyborcza", "Rzeczpospolita", „Przekrój”, „Newsweek”, „Nowa Fantastyka”. Wydał powieść „Dżentelmen” (2010), krytyczne„13 po 13” (wspólnie z Lechem Kurpiewskim, 2012), pierwszą polską książkę o Stephenie Kingu „Sprzedawca strachu” (2014) "Londyn. Przewodnik Popkulturowy" (2015) i "Wspaniałe życie" (2016) (WAB). Drukował opowiadania m.in. w "Nowej Fantastyce", w antologiach „17 Szram” (2013), „City 2” (2011).

Dodaj komentarz