Muzyka

Skeletons & Majesties Live

Skeletons & Majesties Live  Gamma Ray. Mystic Production 2012.

Nowy koncertowy album popularnych niemieckich metalowców jest wyjątkowy przynajmniej z trzech powodów. Po pierwsze, jest to ostatnia płyta, na której udziela się odchodzący na emeryturę wieloletni perkusista Gamma Ray, Daniel Zimmermann; po drugie, grupa gra tutaj w znacznej części swoje mniej znane utwory, co na pewno należy uznać za śmiały i oryginalny ruch; po trzecie, w kilku utworach zespół wspiera były wokalista Helloween – Michael Kiske.

Kolega Zimmermann daje z siebie wszystko więc „Skeletons & Majesties Live” śmiało uznać za udany hołd dla jego umiejętności i wkładu w dorobek Gamma Ray, a „mniej znane utwory” grupy w większości bezbłędnie się tu sprawdzają, w niczym nie ustępując mocno już wykoncertowanym największym hitom Niemców (szczególnie cieszy obecność takich numerów, jak „Men, Martians and Machines”, „Money” czy rewelacyjnego coveru Birth Control w postaci „Gamma Ray”). Szkoda natomiast, że występ wspaniałego Michaela Kiske nie jest tak perfekcyjny, jak być powinien. Facet genialnie radzi sobie z „Time to Break Free”, miło też po raz kolejny usłyszeć go w dawnym przeboju Helloween „Future World”, ale wykonanie „A While in Dreamland” w duecie z Kaiem Hansenem wypada niestety dość kiepsko. I nie jest to wcale wina Kiskego, ale właśnie Hansena, który nijak nie potrafi wbić się w harmonię z lepiej śpiewającym kolegą. Oczywiście nie należy skupiać się na tej pojedynczej wpadce tylko czerpać radość z pozostałych 17 utworów, z których większość zespół zagrał z prawdziwie atomową energią. Tym bardziej, że Hansen na szczęście nie sypie się wokalnie kiedy sam stoi za mikrofonem – no i oczywiście rządzi publicznością jak trzeba.

 

Kategorie
Muzyka
Bartek Paszylk

Bartłomiej Paszylk jest autorem przekrojowej książki na temat kina grozy pt. „Leksykon filmowego horroru”, a także anglojęzycznej pozycji dotyczącej horrorów kultowych pt. „The Pleasure and Pain of Cult Horror Films”. Zajmował się również redagowaniem takich antologii grozy, jak: „City 1″, „City 2″ oraz „Najlepsze horrory A.D. 2012″.

Jego artykuły, recenzje i wywiady publikowano w popularnych czasopismach oraz portalach internetowych zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Obecnie pełni funkcję redaktora magazynu Grabarz Polski i pisze teksty oraz recenzje dla Dzikiej Bandy, Nowej Fantastyki i Drivera.

Dodaj komentarz