Sony Music
Muzyka

Saint Cecilia (EP) – niespodzianka dla fanów [recenzja]

Jeszcze nie opadły emocje po koncercie Foo Fighters, a fani znów mogą popaść w ekstazę. Zespół dowodzony przez Dave’a Grohla wydał właśnie nowy mini album – niespodziankę.

[quote align=’right’]Osiemnaście minut radości płynącej z gitarowego grania. Tylko tyle, albo aż tyle.

Pięć nowych piosenek. Całość dedykowana pamięci ofiar paryskich zamachów. Nie, to nie tani chwyt promocyjny. Grohl w prasowym oświadczeniu podkreślił, że chodzi mu o to, ­ aby te piosenki choć w małym stopniu mogły przynieść trochę światła spowitemu mrokiem światu. Żeby przypominały, że muzyka to życie. Przypominają. I to jak.

Na pięć kompozycji mamy tu cztery mocne rockowe kawałki i jedną balladę. „Saint Cecilia” oparta na chwytliwym riffie to koncertowy hit, który będą śpiewały z zespołem tłumy. „Sean” przypomina trochę szczeniacki, radosny klimat początków Foo Fighters. „Savior Breath” to niemal punk rock. Po nim następuje chwila przerwy, czyli spokojny „Iron Rooster” – klasyczna grohlowa ballada. Na zamknięcie zaś mamy „The Neverending Sigh” – rozkręcający się szalony powrót do korzeni grunge’u (a może bardziej hard rocka). Fanom zespołu wychowanym w latach 90. zakręci się łezka w oczkach, a przy refrenie głowa sama zacznie się trząść.

I tyle. Osiemnaście minut radości płynącej z gitarowego grania. Tylko tyle, albo aż tyle. Pięć piosenek, w których Foo Fighters przypominają nam banalną prawdę. Rock’n’roll to nie polityka, to nie wojna i nie awantury. Rock’n’roll to przede wszystkim radość i dobra zabawa.

Płyta do pobrania TUTAJ

Kategorie
Muzyka
Robert Ziębiński

Dziennikarz, pisarz. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez ostatnie osiemnaście lat pracował i publikował w takich tytułach jak „Tygodnik Powszechny”, „Gazeta wyborcza”, „Rzeczpospolita”, „Przekrój”, „Newsweek”, „Nowa Fantastyka”. Wydał powieść „Dżentelmen” (2010), krytyczne„13 po 13” (wspólnie z Lechem Kurpiewskim, 2012), pierwszą polską książkę o Stephenie Kingu „Sprzedawca strachu” (2014) „Londyn. Przewodnik Popkulturowy” (2015) i „Wspaniałe życie” (2016) (WAB). Drukował opowiadania m.in. w „Nowej Fantastyce”, w antologiach „17 Szram” (2013), „City 2” (2011).

Dodaj komentarz