Muzyka

Oddfellows

Oddfellows, Tomahawk, Ipecac Recordings

Taki początek roku bardzo mi odpowiada. Nowy album Mike’a Pattona i od razu poziom mistrzowski!  Ale po kolei. Gdyby ktoś nie widział Patton wokalista zespołu Faith No More to jeden z najwybitniejszych (jeśli nie najwybitniejszy) współczesnych wokalistów rockowych. Od dawna nie ogranicza się od do śpiewania piosenek a swoje zdolności wokalne rozwija na bardzo wielu polach począwszy od awangardowego jazzu, przez pop, po totalnie pokręconego i wymakającego się łatwym klasyfikacjom rocka.

Tomahawk to zespół który założył wspólnie z muzykami znanymi z takich kapel jak Helmet czy The Jesus Lizard (takie amerykańskie legendy gitarowego grania). Ostatni studyjny album pod szyldem Tomahawk panowie wydali w roku 2007. Teraz wracają i to, parafrazując pewien dialog filmowy,  w wielkim stylu. Nie dajcie się zwieść promujący album singlowi „Stone Letter” – owszem to świetny rockowy kawałek z porywającym refrenem, ale płyta… No właśnie płyta to permanentna stylistyczna wolta. Otwiera ją dokerski i powolny numer tytułowy, potem mamy radosne „Stone Letter” które przechodzi w mroczne i powolne „I.O.U.” i tak do końca. Kiedy wydaje się, że Patton już niczym nie zaskoczy on jak magik z kapelusza wyciąga kolejną dziwną melodię, chory zaśpiew czy szaloną zmianę tempa.  Tak więc lepiej przygotujcie się na niespodziewane i dobrze wsłuchajcie się w album, który będzie jedną z moich ukochanych płyt tego roku.

 

Kategorie
Muzyka
Robert Ziębiński

Dziennikarz, pisarz. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez ostatnie osiemnaście lat pracował i publikował w takich tytułach jak „Tygodnik Powszechny”, „Gazeta wyborcza”, „Rzeczpospolita”, „Przekrój”, „Newsweek”, „Nowa Fantastyka”. Wydał powieść „Dżentelmen” (2010), krytyczne„13 po 13” (wspólnie z Lechem Kurpiewskim, 2012), pierwszą polską książkę o Stephenie Kingu „Sprzedawca strachu” (2014) „Londyn. Przewodnik Popkulturowy” (2015) i „Wspaniałe życie” (2016) (WAB). Drukował opowiadania m.in. w „Nowej Fantastyce”, w antologiach „17 Szram” (2013), „City 2” (2011).

Dodaj komentarz