Muzyka

Lawless OST

Lawless OST, Nick Cave & Warren Ellis, Sony Music

Kiedy Nick Cave pisał scenariusz do “Gangstera” siedział ponoć w swoim biurze i wymyślając sceny, słuchał określonych piosenek. Odrobina Johna Lee Hookera, dużo bluegrassu, ale też i numerów zupełnie niepochodzących z tamtych lat. Potem przyznał w wywiadzie, że gdy usiedli z Warrenem Ellisem do pracy nad muzyką do „Gangstera” postanowił, że stworzą bardzo dziwaczny miks piosenek, które  będą brzmiały jak kompozycje z epoki, choć wcale z niej nie pochodzą.

Obaj panowie powołali specjalnie do tego projektu zespół The Bootleggers i zaprosili do śpiewania w nim zaprzyjaźnione gwiazdy (Emmylou Harris, Mark Lanegan, Leila Moss, Ralph Stanley). I tak powstała unikatowa płyta, na której możecie usłyszeć jak w wersji punk-bluegrass (sam Cave tak nazwał ich brzmienie) wypada „White Light/White Heat” The Velvet Underground, Capitan Beffheart czy Grandaddy. I musze przyznać, że dla mnie brzmi to porywająco. Nie jestem obiektywny, bo Cave’a uwielbiam od dziecka, podobnie jak bluegrassowe brzmienie. Ale wydaje mi się, że nie jest ze mną jeszcze tak źle, bo nie spotkałem do tej pory osoby, która nie byłaby zachwycona brzmieniem tego albumu. Od siebie dodam tylko jedno – kiedy trzy lata temu przeprowadzałem wywiad z Cavem, ten zapytany przeze mnie o to czy chciałby kiedykolwiek pracować z Markiem Laneganem odparł, że „nie, bo nie jest gejem i wolałby popracować z Beyonce”. No widać, że jednak, że przynajmniej co do pracy zmienił zdanie.

 

Kategorie
Muzyka
Robert Ziębiński

Dziennikarz, pisarz. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez ostatnie osiemnaście lat pracował i publikował w takich tytułach jak „Tygodnik Powszechny”, „Gazeta wyborcza”, „Rzeczpospolita”, „Przekrój”, „Newsweek”, „Nowa Fantastyka”. Wydał powieść „Dżentelmen” (2010), krytyczne„13 po 13” (wspólnie z Lechem Kurpiewskim, 2012), pierwszą polską książkę o Stephenie Kingu „Sprzedawca strachu” (2014) „Londyn. Przewodnik Popkulturowy” (2015) i „Wspaniałe życie” (2016) (WAB). Drukował opowiadania m.in. w „Nowej Fantastyce”, w antologiach „17 Szram” (2013), „City 2” (2011).

Dodaj komentarz