Muzyka

Hobbit – An Unexpected Journey

Hobbit – An Unexpected Journey, Howard Shore

Właściwie już podczas słuchania krasnoludzkiej pieśni „Misty Mountains” i fragmentów w zwiastunie „Hobbita”, nie mogło być wątpliwości, że Howard Shore stworzy na potrzeby filmowego Śródziemia kolejne arcydzieło. Teraz Hollywood często odchodzi od klasycznej muzyki filmowej, głównie dlatego, że nagranie z żywą orkiestrą wymaga znacznie większych nakładów finansowych niż koleś montujący soundtrack na laptopie.

Oskar dla ścieżki dźwiękowej Atticusa Rossa i Trenta Reznora do „Social Network” w roku, gdy do nagrody startowała Zimmerowska „Incepcja” to znak czasów – moim zdaniem smutny (niczego nie ujmując stosowności kompozycji Brygady R&R do filmu).

Dzięki Bogu, są jeszcze takie kompozycje jak „Hobbit”. Dwie płyty (chociaż na pewno w przyszłości ukaże się wydanie bardziej kompletne) zawierające godzinę i czterdzieści pięć minut muzycznej uczty najwyższych lotów. Powrót motywów znanych z „Władcy Pierścieni”, ale także piękne nowe tematy – rozmach, niezwykła złożoność i wyrafinowanie. Nie bez powodu o ścieżce dźwiękowej z „LotR-a” powstała czterystustronicowa książka. Po „Hobbicie” może doczeka się drugiego tomu.

Kategorie
Muzyka
Jerzy Rzymowski

Jerzy Rzymowski (JeRzy) – redaktor, dziennikarz, okazjonalnie pisarz i tłumacz. Członek Klubu Tfurców. Członek-założyciel Polskiego Towarzystwa Badania Gier. Niegdyś redaktor magazynów „Kruk” i „Magia i Miecz” oraz tygodnika internetowego „GameStar”. Był współscenarzystą cyklu programów dla dzieci „Łowcy przygód” dla TVP1. W latach 2000-2002 współprowadził na antenie Radiostacji audycję „Dzikie Pola”. Jego opowiadania ukazały się m.in. w magazynie „Fenix” (1997) oraz w antologiach „Niech żyje Polska, hura!, t.2” (2006) i „Wizje alternatywne 6” (2007). Obecnie redaktor naczelny miesięcznika „Nowa Fantastyka”.

Dodaj komentarz