Muzyka

Grrr!

Grrr! The Rolling Stones. Universal Music Polska

Nie licząc kolekcjonerskich boksów z zestawami singli „Grrr!” to bodaj dwudziesta piąta składanka z cyklu „The Best of” na koncie The Rolling Stones. O tyle jednak inna od poprzednich, że „Grrr!” panowie świętują swoje półwiecze no i po raz pierwszy od siedmiu lat z tej okazji spotkali się w studio. Co oczywiste nie było, biorąc pod uwagę konflikt Micka i Keitha, który rozpoczął się od słynnej autobiografii Richardsa i jego złośliwych komentarzy dotyczących rozmiaru penisa Jaggera.

Ale mimo wszystko udało się a Stonesi nagrali dwie nowe piosenki: „One More Shot” i „Doom and Gloom”. I co? Parafrazując słowa Joe Hallenbecka: niebo jest niebieskie, woda mokra, kobiety podstępne a Rolling Stonesi są Rolling Stonesami. Od pierwszego taktu wiadomo, że to oni, od pierwszego akordu wiadomo, że niczym nie zaskoczą i od pierwszej nuty wiadomo, że to po prostu dobre stonesowe numery. Zwłaszcza „Doom and Gloom”, który udowadnia, że chłopaki mimo sześciu krzyżyków na karku potrafią wciąż grać siarczystego rock’n’rolla. Jak się wie, że są pewne stałe na tym świecie, jakoś łatwiej się żyje – prawda? Co do reszty zawartości płyt (są trzy wydania dwu-, trzy-  i czteropłytowe) to otrzymujemy tu dokładnie to czego spodziewać się można po składankach, dużo hitów (jeśli są tacy, którzy nie znają dokonań Stonesów mają dwudziestą piątą możliwość by się z nimi zapoznać) i kilka rozczarowań (bo np. nie ma ich wersji  „Time Is on My Side”). Jeśli prawdą są plotki jakoby „Grrr!” miałoby być ostatecznym pożegnaniem się Stonesów ze studiem, to mimo wszystko szkoda.  Abstrahując od konfliktów o wielkość przyrodzenia, jakoś po prostu lubię tych panów i mimo, że nie czekam na ich nowy album, to na pewno z radością bym go wysłuchał. Podobnie ma zapewne kilka milionów ludzi na tym świecie.

 

Kategorie
Muzyka
Robert Ziębiński

Dziennikarz, pisarz. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez ostatnie osiemnaście lat pracował i publikował w takich tytułach jak „Tygodnik Powszechny”, „Gazeta wyborcza”, „Rzeczpospolita”, „Przekrój”, „Newsweek”, „Nowa Fantastyka”. Wydał powieść „Dżentelmen” (2010), krytyczne„13 po 13” (wspólnie z Lechem Kurpiewskim, 2012), pierwszą polską książkę o Stephenie Kingu „Sprzedawca strachu” (2014) „Londyn. Przewodnik Popkulturowy” (2015) i „Wspaniałe życie” (2016) (WAB). Drukował opowiadania m.in. w „Nowej Fantastyce”, w antologiach „17 Szram” (2013), „City 2” (2011).

Dodaj komentarz