Muzyka

Black Panther: The Album – tradycyjny rap w nowej odsłonie [recenzja]

Ścieżka dźwiękowa do jednej z ważniejszych komiksowych adaptacji w tym roku, pojawiła się w sklepach już 9 lutego. Mowa oczywiście o „Black Panther: The Album”. Film, opowiadający o czarnoskórym superbohaterze już odniósł duży sukces. A jak jest z soundtrackiem?

Muzyka, która pojawia się na płycie nie ma jednego autora. Mimo to można stwierdzić, że nad całością czuwał Kendrick Lamar – znany amerykański raper – zarazem laureat Grammy. Za stronę produkcyjną odpowiadał Anthony “Top Dawg” Tiffith, współpracujący z popularnym muzykiem przy okazji jego poprzednich płyt.

Biorąc pod uwagę twórców, nie jest zaskoczeniem gatunek muzyczny skomponowanych utworów. Mamy do czynienia z nieco urozmaiconą wersją rapu. Od razu rzucają się w ucho wulgaryzmy. Nie jest ich jednak aż tak dużo, szczególnie porównując z innymi płytami tego muzycznego nurtu. W przypadku „Black Panther: The Album” nie zaburzają one przekazu. Można powiedzieć, że ilość przekleństw nie została przedawkowana.

Pierwszy kontakt z muzyką nie stanowi przyjemnego doświadczenia. Linia melodyczna pierwszego utworu zmienia się i urywa, przywodząc na myśl bardziej muzykę alternatywną niż tradycyjny rap. Gdy jednak spędzimy trochę czasu z soundtrackiem, przyzwyczajamy się do nietypowego brzmienia. Może nawet stać się źródłem przyjemnych doznań. Jednak aby tak się stało, musimy zaakceptować obecnego w tym albumie ducha innowacji.

Całość posiada bardzo oryginalny klimat, wpisujący się dobrze w komiksową tradycję tytułowej Czarnej Pantery. Soundtrack ma liczne odniesienia do filmu, który opisuje. Warto wspomnieć chociażby słowa „Black Panther” i „king”, powtarzające się w pierwszym utworze. Pojawia się także”Wakanda” – ojczyzna tytułowego bohatera. Z pewnością więcej tego typu odwołań będzie można dostrzec w samym obrazie.

Soundtrack zachowuje specyficzny charakter. Z pewnością wpływ na to miało zaangażowanie głównie czarnoskórych artystów, którzy dorzucili się do opowieści o superbohaterze o, innym niż zazwyczaj, pochodzeniu rasowym. Całość stanowi ważny głos w walce o różnorodność etniczną w popkulturze.

Gdybym miał określić album jednym słowem, byłoby to zdecydowanie „oryginalny”. Muzyka prezentuje tradycyjny rap w zupełnie nowej odsłonie. Teksty są bardziej ambitne i powiązane z tematyką filmu. Dobrze oddają także komiksowy klimat. Nie każdy fan muzyki będzie usatysfakcjonowany tą ścieżką dźwiękową. Jeśli jednak otworzymy się na nowatorskie podejście, które daje nam „Black Panther: The Album”, to być może któryś z utworów wpadnie nam w ucho i pozostanie tam na dłużej.

Black Panther: The Album. Kendrick Lamar.
7
Black Panther: The Album. Kendrick Lamar.
Kategorie
Muzyka
Rafał Tomczak

Rocznik 89. Student kulturoznawstwa na UŁ. Interesuje go fantasty i SF. Ma też na koncie opublikowaną książkę. Poza pisaniem, zajmuje się również grami, także od strony badawczej.

Dodaj komentarz