książki

Wypędzony

Wypędzony. Jacek Inglot. Wydawnictwo Erica 2012.
„Niemiaszków sporo jeszcze zostało, może nawet połowa tego, co przed wojną. Fantów starczy na długo, tylko trzeba wiedzieć, gdzie szukać” – tłumaczy zawodowy szabrownik mniej doświadczonemu koledze w najnowszej powieści Jacka Inglota pt. „Wypędzony”. Rozmowa ma miejsce w pociągu do świeżo wyzwolonego Wrocławia, a przysłuchuje się jej główny bohater powieści, Jan Korzycki. Tego ostatniego poszukuje UB, w związku z czym przybywa on do Wrocławia pod fałszywym nazwiskiem, z dokumentami topielca w kieszeni. Przez przypadek trafia w szeregi milicji i musi się podjąć odnalezienia przywódcy niemieckiego ruchu oporu…

Z tym, że najważniejsze nie są tu wcale losy Korzyckiego, ale raczej losy samego Wrocławia – miasta przechodzącego w tamtym okresie gwałtowną metamorfozę, opuszczanego przez mieszkańców niemieckich, zasiedlanego przez Polaków i bezwzględnie rozszarpywanego przez polskich i sowieckich szabrowników. Autor nie sili się na polityczną poprawność i za pomocą ostrych, szokujących obrazów pokazuje jak według niego wyglądało „odzyskiwanie” Breslau z rąk niemieckich. Nie wszystkim się to pewnie spodoba, ale ci, których interesują realistyczne historyczne opowieści, a nie tylko gloryfikujące Polaków legendy – będą zachwyceni.

 

Kategorie
książki
Bartek Paszylk

Bartłomiej Paszylk jest autorem przekrojowej książki na temat kina grozy pt. „Leksykon filmowego horroru”, a także anglojęzycznej pozycji dotyczącej horrorów kultowych pt. „The Pleasure and Pain of Cult Horror Films”. Zajmował się również redagowaniem takich antologii grozy, jak: „City 1″, „City 2″ oraz „Najlepsze horrory A.D. 2012″.

Jego artykuły, recenzje i wywiady publikowano w popularnych czasopismach oraz portalach internetowych zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Obecnie pełni funkcję redaktora magazynu Grabarz Polski i pisze teksty oraz recenzje dla Dzikiej Bandy, Nowej Fantastyki i Drivera.

Dodaj komentarz