książki

Wrota

Wrota, John Connolly, Błękitna Studnia

Bodaj najlepsza powieść dla dzieci i młodzieży jaka ukazała się w Polsce pod koniec  2011 roku. John Connolly na co dzień autor poczytnego cyklu detektywistycznego o Charlie Parkerze co jakiś czas lubi urozmaić sobie życie pisząc powieści nie będące kryminałami. I tak stworzył mroczny horror „Źli ludzie”, młodzieżowe fantasy „Księga rzeczy utraconych”. Teraz znów sięgnął po literaturę dla dzieci. „Wrota” zapowiadają się jak sztampowa baśń. Oto jedenastoletni chłopiec jest świadkiem jak podczas spirytystycznego seansu nieodpowiedzialni ludzie otwierają drzwi do piekła. I na tym sztampowość tej książki się kończy.

Connolly bowiem stworzył tu prześmieszną i pomysłową mieszankę komedii, fantasy, podręcznika do fizyki, katechizmu i… opowieści o rozwodzie. Tak, naprawdę udało mu się to wyśmienicie. Żart goni żart, a fantastyczne przypisy tłumaczą dzieciakom niektóre zagadnienia naukowe i religijne warte są osobnej publikacji. W warstwie obyczajowej zaś to mądra opowieść o rozpadzie związku i tym jak sobie w takiej sytuacji radzić. Bez wyssanych z palca mądrości za to życiowo i mądro. Perełka po którą można sięgać bez strachu, że ogłupi nasze dzieciaki.

 

Kategorie
książki
Robert Ziębiński

Dziennikarz, pisarz. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez ostatnie osiemnaście lat pracował i publikował w takich tytułach jak „Tygodnik Powszechny”, „Gazeta wyborcza”, „Rzeczpospolita”, „Przekrój”, „Newsweek”, „Nowa Fantastyka”. Wydał powieść „Dżentelmen” (2010), krytyczne„13 po 13” (wspólnie z Lechem Kurpiewskim, 2012), pierwszą polską książkę o Stephenie Kingu „Sprzedawca strachu” (2014) „Londyn. Przewodnik Popkulturowy” (2015) i „Wspaniałe życie” (2016) (WAB). Drukował opowiadania m.in. w „Nowej Fantastyce”, w antologiach „17 Szram” (2013), „City 2” (2011).

Dodaj komentarz