Jaguar
książki

Wonder Woman i Supergirl w Super Hero High – rozsądna kontra dla Monster High i Equestria Girls [recenzja]

Trzeba przyznać, że okres liceum to idealny czas, w którym rozgrywa się akcja licznych powieści dla… małych dziewczynek. Po fali „Monster High” (gdzie poznaliśmy dzieci słynnych potworów), „Ever After High” (gdzie z kolei uczyło się potomstwo postaci z bajek) i „Equestria girls” (tu uczennicami były dziewczęce wersje kucyków z „My Little Pony: Przyjaźń to magia”) nadszedł czas, by do liceum poszli superbohaterowie. A raczej – superbohaterki.

Pierwsze dwie kandydatki wysłane do szkoły to Wonder Woman i Supergirl. Od razu widać, że nikt tutaj się nie będzie patyczkował – dwie najpotężniejsze heroiny ze świata DC Comics w jednej szkole to nie przelewki. Od razu też zaznaczymy, że wymienienie w pierwszym akapicie serii związanych z lalkami i serialami nie jest przypadkowe, co więcej – wskazuje grupę, do której jest skierowana omawiana seria wydana w Polsce przez wydawnictwo Jaguar. Mamy więc do czynienia z historiami dla młodszych czytelników, czy wręcz czytelniczek, które nie tylko chętnie poczytają o przygodach swoich ulubionych bohaterów, ale równie chętnie nabędą związane z cyklem lalki i gadżety. Sprawdziło się to już tyle razy, że i tym razem powinno, szczególnie, że tym razem materiał wyjściowy jest nad wyraz wdzięczny i bogaty w ogromną historię. Na pewno zaś stanowi świetne wprowadzenie do świata DC Comics, co ucieszy rodziców pragnących zaszczepić w swych pociechach sympatię do owego uniwersum.

Pierwszy tom opowiada o nastoletniej Wonder Woman, która przybywa do szkoły. Nad wyraz skromna, wycofana i mocno niezorientowana w ludzkich zachowaniach dziewczyna nie ma łatwego życia, szczególnie, że jej czyny i dokonania są powszechnie znane. Tym samym musi stawić czoła nie tylko zwyczajnym problemom licealistki związanymi z nauką i nadrobieniem zaległego materiału, ale i z hejterami i nadgorliwymi fanami. Pomiędzy lekcjami latania i używania mocy dziewczyna zawiera przyjaźnie i uczy się potęgi współpracy.

Tom drugi serii opisuje losy Kary Zor-El, znanej powszechnie jako Supergirl, która przybywa na Ziemię po tym jak jej rodzinna planeta eksplodowała. Kuzynka Kal-Ela/Clarka Kenta/Supermana na skutek czasowo-przestrzennego kontinuum trafia do USA dziesięć lat po swoim słynnym poprzedniku i również próbuje zaadaptować się w nowej szkole. A ponieważ dziewczyna ma niezwykły talent, również do pakowania się w kłopoty…

Seria DC Super Hero Girls zapowiada się naprawdę interesująco. Wykorzystując znane postacie z jednego z najpopularniejszych uniwersów komiksowych wpisuje się w konwencję lektur dla młodzieży, których zadaniem jest uspołecznienie dzieci przy jednoczesnym podkreśleniu ich niezależności i indywidualności. Trudno o lepszy wzorzec niż superbohaterki, które mimo swoich mocy borykają się z jakże ludzkimi problemami. Oczywiście, można i należy przyczepić się do literackiego poziomu poszczególnych fragmentów, które jasno informują, że mamy do czynienia z książkami na zamówienie, nikt tu jednak nie próbuje udawać, że chodzi o coś innego. Dobra zabawa pod szyldem DC dla dzieci i rodziców zapewniona. Do tego dochodzi piękne wydanie – twarda oprawa, charakterystyczne dla serii okładki. Z jednej strony szkoda, że nie znalazło się miejsce dla żadnych ilustracji wewnątrz, z drugiej – w końcu to lektura dla młodzieży. Nieważne, że młodszej. Najważniejsze, że można sprytnie dokonać drobnego remanentu w gustach własnych pociech. Drogi rodzicu – nie możesz patrzeć na Barbie, Monster High a już w szczególności na Equestria Girls. Oto jest idealna alternatywa dla Ciebie! Wonder Woman i Supergirl już są, Barbara Gordon/Batgirl już wkrótce. Czekamy.

Kategorie
książki
Łukasz Radecki

Pisarz, nauczyciel, muzyk, redaktor, publicysta. Autor i współautor ponad kilkunastu powieści i zbiorów opowiadań m.in. "Kraina bez powrotu: Opowieści Niesamowite" (2009), "Lek na lęk" (2011), cyklu „Bóg Horror Ojczyzna” (2013), "Pradawne zło" (2014), "Horror klasy B" (2015), "Królestwo gore" (2017), "Miasteczko" (2015), "Zombie.pl" (2016), cykl "Nienasycony" (2017). Muzyk zespołów Acrybia, Damage Case, Wilcy, Carnes, Deadthorn. Pisał i recenzował w sieci i prasie. Szczęśliwy mąż, ojciec trójki dzieci.

Dodaj komentarz