książki

Wolność

Wolność, Jonathan Franzen, Sonia Draga

Jonathan Franzen w Stanach Zjednoczonych uznawany jest za najwybitniejszego współczesnego pisarza. O tym jak wysoki ma status świadczy choćby fakt, że przy premierze „Wolności” magazyn „Time” po raz pierwszy od dekady zamieścił na okładce twarz pisarza. Tak, Ameryka oszalała na punkcie Franzena co jest o tyle zaskakujące, iż jego pisarstwo nie ma w sobie nic z modnych ostatnia tam szybkich narracyjnie powieści.

„Wolność” to epicka, niezwykle rozbudowana saga rodzinna snująca się powoli przez sześćset stron. Zamiast akcji mamy tu wiarygodne psychologiczne postacie. Zamiast krótkich rozdziałów, długie opisy zwykłego życia.  Na pewno bliżej Franzenowi do potoczystej dickensowskiej frazy niż telegraficznego stylu Dana Browna. I dobrze. „Wolność” to dowód na to, że w epoce szybkiej informacji ludzie wciąż potrzebują powieści, na których trzeba się skupić i dać uwieść ich powolnemu nurtowi.

 

Kategorie
książki
Robert Ziębiński

Dziennikarz, pisarz. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez ostatnie osiemnaście lat pracował i publikował w takich tytułach jak „Tygodnik Powszechny”, „Gazeta wyborcza”, „Rzeczpospolita”, „Przekrój”, „Newsweek”, „Nowa Fantastyka”. Wydał powieść „Dżentelmen” (2010), krytyczne„13 po 13” (wspólnie z Lechem Kurpiewskim, 2012), pierwszą polską książkę o Stephenie Kingu „Sprzedawca strachu” (2014) „Londyn. Przewodnik Popkulturowy” (2015) i „Wspaniałe życie” (2016) (WAB). Drukował opowiadania m.in. w „Nowej Fantastyce”, w antologiach „17 Szram” (2013), „City 2” (2011).

Dodaj komentarz