Świat Książki
książki

Wielka ucieczka. Prawdziwa historia

Pamiętacie film Johna Sturgesa z legendarną sceną, w której Steve McQueen skacze na motocyklu przez płot? Scenariusz „Wielkiej ucieczki” oparto na prawdziwej historii ucieczki jeńców z niemieckiego obozu pod Żaganiem. Tyle, że na potrzeby hollywoodzkiego widowiska opowieść została zmieniona a pewne ponure fakty ukryte. Historyk Guy Walters w swojej książce opowiada o tym, co naprawdę zdarzyło się w Stalag Lulft III.

Już we wstępie Walters pisze – niestety w rzeczywistości nikt widowiskowo przez płot na motorze nie skakał. Za to cała ucieczka miała o wiele bardziej dramatyczny przebieg i konsekwencje. Pisząc swoją książkę Walters, jako pierwszy historyk opisujący ucieczkę ze Stalagu Luft III oparł się nie tylko na wspomnieniach żołnierzy i strażników, ale przede wszystkich historycznych archiwach.  Czytał zeznania niemieckich oficerów z procesów, porównywał opowiadane przez nich historie, aby wykluczyć zmyślenia i kłamstwa. Przebijał się przez akta spraw, historyczne opracowania. To wszystko po to, aby przedstawić czytelnikom historię Wielkiej Ucieczki, która nie ma wiele wspólnego z hollywoodzkim scenariuszem, jest za to samą, chwilami brutalną prawdą.

Bez obaw. Walters nie próbuje demonizować postaci alianckich jeńców, ani nie wybiela niemieckich oprawców. „Wielka Ucieczka. Prawdziwa historia” to opowieść zarówno o tym, dlaczego wydawałoby się spokojni oficerowie zdecydowali się na ucieczkę, jak i dlaczego Niemcy zdecydowali się zamordować pięćdziesięciu oficerów. Bo puentą ucieczki, o czym zapominamy były egzekucje dokonane na uciekinierach. To one sprawiły, że Stalag Luft III przeszedł do historii – żadna, bowiem inna ucieczka oficerów z obozu nie spotkała się z tak wysoką karą.

Walters w swojej książce przybliża nam sylwetki zarówno organizatorów ucieczki (z Rogerem Bushellem na czele) jak niemieckich oficerów. Opowiada o relacjach łączących zbiegów z oprawcami tworząc przy tym książkę historyczną, którą czyta się jak pasjonujący thriller. I to kolejna zaleta tej pozycji. Jest napisana tak potoczystym i lekkim językiem, że nagle zupełnie zapominamy o tym, że czytamy historyczne opracowanie. I choć znamy ponurą puentę tej opowieści z wypiekami na policzkach, czytamy, trzymając w duchu kciuki za bohaterów. Tak opowiadać o historii potrafi niewielu.

Kategorie
książki
Robert Ziębiński

Dziennikarz, pisarz. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez ostatnie osiemnaście lat pracował i publikował w takich tytułach jak „Tygodnik Powszechny”, „Gazeta wyborcza”, „Rzeczpospolita”, „Przekrój”, „Newsweek”, „Nowa Fantastyka”. Wydał powieść „Dżentelmen” (2010), krytyczne„13 po 13” (wspólnie z Lechem Kurpiewskim, 2012), pierwszą polską książkę o Stephenie Kingu „Sprzedawca strachu” (2014) „Londyn. Przewodnik Popkulturowy” (2015) i „Wspaniałe życie” (2016) (WAB). Drukował opowiadania m.in. w „Nowej Fantastyce”, w antologiach „17 Szram” (2013), „City 2” (2011).

Dodaj komentarz