Albatros
książki

Wiatr przez dziurkę od klucza

Tak to już jest ze Stephenem Kingiem: nastukał siedem tomiszczy „Mrocznej wieży”, definitywnie zakończył cykl… a potem stwierdził, że wypada o tym pięknym, mrocznym świecie powiedzieć coś jeszcze – i tak właśnie powstał „Wiatr przez dziurkę od klucza”, a więc „Mroczna wieża 4,5”. Czytając tę powieść cofamy się w przeszłość, a więc siłą rzeczy trudno drżeć o losy głównych bohaterów, ale mimo wszystko, warto się za lekturę „Wiatru…” zabrać.

Chociażby dlatego, że King nie katuje nas tu rozwlekłymi opisami każdego pojedynczego kroku, jaki Roland i jego załoga stawiają na Ścieżce Promienia (co miało niestety miejsce w siódmym tomie cyklu), ale zwraca się ku konkretnej, wciągającej fabule. Umiejscowienie akcji książki pomiędzy tomem czwartym i piątym jest dość umowne bo choć spotykamy tu Rolanda na krótko przed dotarciem do niesławnego Calla, to tak naprawdę przysłuchujemy się opowieściom rewolwerowca z czasów jego burzliwej młodości, którymi to raczy on swoich kompanów, kiedy muszą się schronić przed nadciągającą burzą w opuszczonej chacie. Dowiadujemy się więc m.in. jak to nieletni Roland zapolował na pewnego piekielnie niebezpiecznego, zmiennokształtnego potwora i poznajemy niezwykłą baśń, którą swego czasu czytywała małemu Rolandowi matka. Można by oczywiście narzekać, że „Wiatr…” bardzo niewiele wnosi do całego cyklu, ale czy naprawdę jest to aż takie ważne skoro czyta się tę powieść znakomicie, a spotkanie po latach z ulubionymi bohaterami wywołuje całą lawinę pozytywnych emocji?

Kategorie
książki

Bartłomiej Paszylk jest autorem przekrojowej książki na temat kina grozy pt. „Leksykon filmowego horroru”, a także anglojęzycznej pozycji dotyczącej horrorów kultowych pt. „The Pleasure and Pain of Cult Horror Films”. Zajmował się również redagowaniem takich antologii grozy, jak: „City 1″, „City 2″ oraz „Najlepsze horrory A.D. 2012″. Jego artykuły, recenzje i wywiady publikowano w popularnych czasopismach oraz portalach internetowych zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Obecnie pełni funkcję redaktora magazynu Grabarz Polski i pisze teksty oraz recenzje dla Dzikiej Bandy, Nowej Fantastyki i Drivera.

Dodaj komentarz