książki

Twój cień

Twój cień, Jeffery Deaver, Prószyński i Ska


Jeffery Deaver
to jeden ze współczesnych mistrzów thrillera i człowiek, który dał światu detektywów postać sparaliżowanego Lincolna Rhyme a większość jego powieści polega na ciągłym wodzeniu czytelnika za nos i wymyślaniu coraz to bardziej skomplikowanych zwrotów akcji. W „Twoim cieniu” jest w zasadzie podobnie. Tym razem główną bohaterką jest tu Kathryn Dance (Lincoln pojawia się przez chwilę), która podczas urlopu zostaje wciągnięta w dziwną sprawę. Otóż jej przyjaciółka gwiazda muzyki country Kayleigh Towne jest nachodzona przez psychopatycznego stalkera.

Wkrótce zaczynają ginąć bliscy Kayleigh a jej prześladowca zdaje się być nieuchwytny. Punkt wyjścia dobry, niestety gorzej z wykonaniem. Albo ja się starzeję i zaczynają mnie nudzić thrillery, albo reklamowany, jako jedna z najlepszych powieści Deavera „Twój cień” to po prostu zła książka. Zła, bo Deaver stosuje tu najtańsze z możliwych zagrywek. Gdy ginie techniczny, którego ojciec nagrywał gwiazdy lat 60. okazuje się, że… być może posiadał on nieznane nagrania The Beatles. Polityk popierający zmianę prawa emigracyjnego jest prześladowany, przez kogo… oczywiście skrajną prawicę. A gdy myślisz, że ktoś jest niewinny to… oczywiście jest winny. A wszystko to po tylko, że zakończyć puentą tak cukierkową, że aż ciężkostrawną.  Czytając „Twój cień” zastanawiałem się czy nagromadzenie prostych, by nie powiedzieć prostackich, zabiegów narracyjnych to wypadek przy pracy pisarza, czy może Deaver od zawsze takowe stosował, tylko wcześniej tego nie zauważałem? W znalezieniu odpowiedzi na to pytanie nie pomaga mi mój wewnętrzny głos, który cały czas szepcze mi do ucha – nie czytaj po raz drugi „Kolekcjonera kości”, bo się zawiedziesz. Oby się mylił, a Deaver pisząc „Twój cień” był po prostu w złej formie.

 

Kategorie
książki
Robert Ziębiński

Dziennikarz, pisarz. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez ostatnie osiemnaście lat pracował i publikował w takich tytułach jak „Tygodnik Powszechny”, „Gazeta wyborcza”, „Rzeczpospolita”, „Przekrój”, „Newsweek”, „Nowa Fantastyka”. Wydał powieść „Dżentelmen” (2010), krytyczne„13 po 13” (wspólnie z Lechem Kurpiewskim, 2012), pierwszą polską książkę o Stephenie Kingu „Sprzedawca strachu” (2014) „Londyn. Przewodnik Popkulturowy” (2015) i „Wspaniałe życie” (2016) (WAB). Drukował opowiadania m.in. w „Nowej Fantastyce”, w antologiach „17 Szram” (2013), „City 2” (2011).

Dodaj komentarz