Albatros
książki

Twarzą w twarz – spotkania mistrzów thrillera i crossover dotąd niespotykany [recenzja]

Antologie tego typu zdarzają się bardzo rzadko, ciężko bowiem zebrać doborową ekipę pisarzy zdolną podporządkować się wizji jednego autora. David Baldacci dokonał jednak niemożliwego – w czasach gdy wszyscy superbohaterowie stają do walki przeciwko sobie, on nasłał na siebie cenionych autorów thrillerów.

Wielokrotnie zdarzało się, że grupka pisarzy dowodzona przez jednego autora tworzyła powieść („Miedziana bransoleta”), czy też cały cykl („Dzikie karty”). Nie było jednak dotąd takiej sytuacji, by pod jednym szyldem zebrały się tak znane nazwiska, a przy tym pozwoliły sobie swobodnie na wykorzystanie swoich najsłynniejszych bohaterów. Wynika to, oczywiście, z faktu, że każdy z pisarzy związany jest z innym wydawnictwem, obowiązują go inne prawa autorskie, nad wszystkim czuwają zastępy prawników i agentów… A jednak Baldacciemu udało się znaleźć lukę w prawie i doprowadzić swój projekt do końca. Wszyscy bowiem z prezentowanych tu autorów należą do Międzynarodowego Stowarzyszenia Autorów Thrillerów i zamiast składek zgodzili się oddać jeden tekst. Bez kruczków prawnych, umów i związanego z tym wszystkim bałaganu. Efekt? Piorunujący.

[quote align=’right’] To niespotykany na taką skalę crossover znakomitych postaci literackich, które po raz pierwszy mogły współpracować razem.

Już otwierający całość tekst „Nocny lot” autorstwa Dannisa Lehane i Michaela Connelly’ego daje doskonały przykład tego, z czym spotkamy się w antologii. Oto obserwujemy przebieg śledztwa, które prowadzi niezwykła para bohaterów – Patrick Kenzie i Harry Bosh. Obaj doczekali się już ciekawych wizerunków filmowych, stając się ikonami popkultury. „Nocny lot” tylko potwierdza ich klasę. Początek wysoko podnosi poprzeczkę, ale okazuje się, że poziom nie spada do samego końca. Oczywiście, autorzy bawią się według własnych zasad i do worka z napisem „thriller” wrzucają teksty z pogranicza różnych gatunków. Ian Rankin i Peter James wysyłają Johna Rebusa i Roya Grace’a na tory klasycznego śledztwa policyjnego, podobne ramy gatunkowe trzymają „Rym do zdobyczy” Jeffery Deavera i Johna Sandforda, gdzie spotykają się Lincoln Rhyme i Lucas Davenport. Heather Graham i F. Paul Wilson klasycznie uciekają w stronę zjawisk paranormalnych („Piekielna noc”), a R.L. Stine we współpracy z Douglasem Prestonem i Lincolnem Childem po swojemu tworzą „Maskaradę”. Jak można się domyślić kiedy Lee Child spuszcza ze smyczy Jacka Reachera, a wtóruje mu Joseph Finder ze swoim Nickiem Hellerem, testosteron bucha z każdej kartki, a akcja jest tak dynamiczna, że nie ma za dużo miejsca na fabułę. Co innego w „Kościach diabła”, gdzie Steve Berry i James Rollins przenoszą akcję w sferę globalną. Ale czy może być inaczej, gdy bohaterami rzeczonego opowiadania są Cotton Malone i sam Gray Pierce?

„Twarzą w twarz” to fenomen i ogromna gratka dla miłośników popkultury. To niespotykany na taką skalę crossover znakomitych postaci literackich, które po raz pierwszy mogły współpracować razem. To także znakomita okazja dla tych, którzy nie znają wszystkich pojawiających się tu bohaterów, by sięgnąć po stosowne cykle. Krótkie, ale wartościowe teksty pozwolą też przypomnieć o tych, których w naszym kraju troszkę niesłusznie się już zapomniało (F. Paul Wilson). Dorzućmy do tego jeszcze smaczki, jakimi są wprowadzenia do każdego z opowiadań, gdzie odkrywa się przed czytelnikiem kulisy powstawania tekstu i już wiadomo, że to lektura, z którą trzeba się zapoznać. Szczególnie w tak dogodnym, przedwakacyjnym okresie.

Kategorie
książki
Łukasz Radecki

Pisarz, nauczyciel, muzyk, redaktor, publicysta. Autor i współautor ponad dziesięciu zbiorów opowiadań m.in. "Kraina bez powrotu: Opowieści Niesamowite" (2009), "Lek na lęk" (2011), cyklu „Bóg Horror Ojczyzna” (2013), "Pradawne zło" (2014), "Horror klasy B" (2015), "Królestwo gore" (2017) oraz powieści "Miasteczko" (2015), "Zombie.pl" (2016), cykl "Nienasycony" (2017). Muzyk zespołów Acrybia, Damage Case i Wilcy. Pisał i recenzował w sieci i prasie. Szczęśliwy mąż, ojciec trójki dzieci.

Dodaj komentarz