Znak
książki

Trafny wybór

Żegnaj Harry Potterze, witaj szara angielska prowincjo! J.K. Rowling musiała mieć po dziurki w nosie całej tej magii, latania na miotłach i potworów, skoro na miejsce akcji swojej długo oczekiwanej „pierwszej powieści dla dorosłych” wybrała smętne Pagford – małe miasteczko, w którym nie dzieje się absolutnie nic nadzwyczajnego. „Trafnym wyborem” brytyjska autorka dowodzi jednak, że potrafi zajmująco pisać także o sytuacjach pozornie banalnych.

Kiedy umiera jeden z radnych Pagford, niejaki Barry Fairbrother, wielu mieszkańców miasteczka wpada w euforię bo oto pojawia się wreszcie porządny temat do poplotkowania, coś przynajmniej odrobinę ekscytującego – w końcu mężczyzna był w sile wieku i nikt nie spodziewał się jego nagłego odejścia ze świata żywych. Wkrótce jednak okazuje się, że śmierć Barry’ego namieszała w pagfordzkiej mikrospołeczności znacznie więcej, niż można by się początkowo spodziewać. Coraz wyraźniej zaznacza się podział na tych, którzy stali po stronie Barry’ego i jego przeciwników; ujawniane zostają różne grzeszki, których dopuścił się mężczyzna, ale natychmiast pojawiają się też osoby chętne zastąpić go w ich popełnianiu; z drugiej strony, okazuje się też nagle, że Barry przysłużył się dość poważnie miejscowej młodzieży i bez niego szkoła w Pagford już nie będzie taka, jak kiedyś… Rowling opisuje kolejnych bohaterów z zaskakująco dużą dawką humoru – bardzo często wisielczego – a stopniowe odkrywanie węzła intryg, jaki od wielu lat zacieśniają mieszkańcy miasteczka sprawia jej chyba tyle samo radości, co zagłębiającym się w powieść czytelnikom. I nawet jeśli skreślone przez nią portrety Brytyjczyków nie są aż tak ostre i zabawne, jak te, które znamy z najlepszych powieści Davida Lodge’a, to czuć jednak wyraźnie, że mamy do czynienia z naprawdę utalentowaną autorką, która właśnie teraz znalazła się w swoim żywiole. Choćby dlatego, że pisząc o miłości nastolatków nie musi już po harrypotterowsku ważyć słów, tylko może napisać wprost, że patrząc na szkolną piękność jeden z młodych bohaterów książki „odczuwał ból w sercu i w jajach”.

Kategorie
książki
Bartek Paszylk

Bartłomiej Paszylk jest autorem przekrojowej książki na temat kina grozy pt. „Leksykon filmowego horroru”, a także anglojęzycznej pozycji dotyczącej horrorów kultowych pt. „The Pleasure and Pain of Cult Horror Films”. Zajmował się również redagowaniem takich antologii grozy, jak: „City 1″, „City 2″ oraz „Najlepsze horrory A.D. 2012″.

Jego artykuły, recenzje i wywiady publikowano w popularnych czasopismach oraz portalach internetowych zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Obecnie pełni funkcję redaktora magazynu Grabarz Polski i pisze teksty oraz recenzje dla Dzikiej Bandy, Nowej Fantastyki i Drivera.

Dodaj komentarz