książki

The Beatles

 

 

The Beatles, Hunter Davies,  Sine Qua Non

 

Wydawca zachęca do zakupu książki Huntera Daviesa, przypominając, że to „jedyna autoryzowana biografia” The Beatles. No nie wiem, osobiście jakoś nie podniecam się słysząc o „autoryzowanej biografii” bo zbyt często oznacza to rzecz grzeczną i nudną. Na szczęście dzieło Daviesa nie wpadło w pułapkę wychwalania Beatlesów tylko po to, żeby jego bohaterom przyjemnie się je potem autoryzowało. To złożona, ale też znakomicie przemyślana i szalenie wciągająca opowieść o największym zespole świata; nie tylko „jedyna autoryzowana”, ale przede wszystkim NAJLEPSZA, jaką dotąd napisano. I być może tak właśnie należałoby ją reklamować.

 

 

Davies, angielski dziennikarz, któremu udało wkraść się w łaski Beatlesów w okresie ich największej sławy, podchodzi do tematu niezwykle ambitnie, opisując tu nie tylko dokonania słynnej liverpoolskiej grupy i dodając do tego komentarze Johna, Paula, George’a i Ringo, ale praktycznie tworząc dodatkowo cztery odrębne biografie muzyków.

 

I nie są to jakieś żenujące laurki, z jakich słynie mnóstwo podobnych, autoryzowanych wydawnictw, ale prawdziwie wnikliwe portrety, które bynajmniej nie ukazują Beatlesów w nadętej artystycznej pozie, ale raczej starają się uchwycić te ich cechy, z istnienia których rozszaleli fani pewnie w ogóle nie zdawali sobie sprawy. Znakomity jest chociażby moment, w którym Lennon opowiada jak to pewnego dnia postanowił wraz ze Starrem wybrać się na przejażdżkę autobusem: „na próbę, żeby zobaczyć, czy nam się uda”.

 

Nie brak też wypowiedzi na temat późniejszego rozpadu zespołu i oceny solowego dorobku wszystkich czterech muzyków, a także zapisu rozmów z rodzinami i przyjaciółmi  Beatlesów. Jeśli już chcielibyśmy coś Daviesowi wytykać to raczej nadmiar informacji, niż ich niedobór – bo być może nie każdemu fanowi The Beatles będzie się chciało czytać np. o losach rodziców Lennona, jeszcze sprzed narodzin tego ostatniego (!). Jednak z drugiej strony nawet tego typu teoretycznie zbędne fragmenty są przedstawione tak ciekawie, że mimo wszystko żal je omijać – i ostatecznie w jakimś stopniu dopełniają obraz każdego z członków grupy.

 

Wypada dodać, że imponuje także samo wydanie książki: elegancka twarda oprawa, do tego wkładki ze zdjęciami i – poza główną częścią biografii, powstałą oryginalnie w 1968 r. – bogate posłowie dopisane w roku 1985, a także kilkudziesięciostronicowy wstęp z roku 2009. Wszystkie te dodatki tylko potwierdzają pasję autora, a przy okazji pozwalają spojrzeć na powstawanie tej biografii „od kuchni” ponieważ Davies chętnie wspomina niezapomnianą atmosferę rozmów z Beatlesami, a nawet przyznaje, że niektóre fakty musiał w pierwotnej wersji książki pominąć. W tym wydaniu dostajemy już absolutnie wszystko, czego kiedykolwiek chcieliśmy się dowiedzieć o The Beatles.

Kategorie
książki
Bartek Paszylk

Bartłomiej Paszylk jest autorem przekrojowej książki na temat kina grozy pt. „Leksykon filmowego horroru”, a także anglojęzycznej pozycji dotyczącej horrorów kultowych pt. „The Pleasure and Pain of Cult Horror Films”. Zajmował się również redagowaniem takich antologii grozy, jak: „City 1″, „City 2″ oraz „Najlepsze horrory A.D. 2012″.

Jego artykuły, recenzje i wywiady publikowano w popularnych czasopismach oraz portalach internetowych zarówno w Polsce, jak i zagranicą. Obecnie pełni funkcję redaktora magazynu Grabarz Polski i pisze teksty oraz recenzje dla Dzikiej Bandy, Nowej Fantastyki i Drivera.

Dodaj komentarz