książki

Sprawa trzech desperado

Sprawa trzech desperado, Caroline Lawrence, Egmont

Powieść Caroline Lawrence to rzecz która ucieszy tak dzieciaki, jak ich rozkochanych w kryminałach i westernach rodziców. Pomysł wyjściowy jest prosty. Młody pół Indianin P.K. Pinkerton (zbieżność nazwisk ze znanym Pinkertonem nieprzypadkowa) jest świadkiem śmierci swoich przybranych rodziców. Uciekając przed mordercami trafia do Virginia City, miasta upadłych kobiet, hazardu i bardzo wielu pijanych rewolwerowców. Bez obaw, „Sprawa trzech desperado” nie jest powieścią dla dorosłych, która udaje (wczesno) młodzieżowe czytadło. Autorka z dowcipem i dystansem pisze o prostytutkach, zabójcach tak, że nikt z was nie będzie rwał z głowy włosów, gdy po lekturze dziecko zapyta was o co chodzi z upadłymi kobietami.

Co więcej gwarantuję wam, że i wy z radością opowieść o małym Pinkertonie przeczytacie. Nie przez przypadek w tle jako jeden z drugoplanowych bohaterów przewija się Mark Twain. Lawrence sporo naczytała się „Przygód Tomka Sawyera”. Na szczęście ze zrozumieniem i potrafi jednocześnie bawić tak dzieci jak dorosłych. Osobiście czekam na drugi tom (a pierwszy chowam, niech poczeka aż młoda nauczy się czytać).

Kategorie
książki
Robert Ziębiński

Dziennikarz, pisarz. Studiował dziennikarstwo na Uniwersytecie Jagiellońskim. Przez ostatnie osiemnaście lat pracował i publikował w takich tytułach jak „Tygodnik Powszechny”, „Gazeta wyborcza”, „Rzeczpospolita”, „Przekrój”, „Newsweek”, „Nowa Fantastyka”. Wydał powieść „Dżentelmen” (2010), krytyczne„13 po 13” (wspólnie z Lechem Kurpiewskim, 2012), pierwszą polską książkę o Stephenie Kingu „Sprzedawca strachu” (2014) „Londyn. Przewodnik Popkulturowy” (2015) i „Wspaniałe życie” (2016) (WAB). Drukował opowiadania m.in. w „Nowej Fantastyce”, w antologiach „17 Szram” (2013), „City 2” (2011).

Dodaj komentarz